Sari la conținut
Forum Roportal
voxx

Hepatita autoimuna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma gandeam sa nu se transmita boala la copil :airkiss: Daca nu se transmite atunci sunt cel mai fericit :doh:.Ms pentru raspuns

off.. dupa multe zile in care am tot cititpeforum despre hepatita, ciroza si alte lucriri rele despre bolile ficatului , am ajuns astazi sa postez si eu la una din cele mai urate categorii si anume hepatita autoimuna.

 

Sotul meu a fost astazi diagnosticat cu aceasta boala si urmeaza sa faca punctie si biopsie probabil.. maine dimineata merge la fundeni pentru programare la doctorul Manuc.

Poate ma ajuta cineva sa inteleg mai bine acesta boala , cei ce o au, cei ce se trateaza...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intra si aici,un articol interesant:http://www.stetoscop.ro/arhiva/2008/74/laboratorclinic.php

BUNA GEORGE...

Sunt sotia unui individ care are asma pozitiva too..:airkiss:

 

daca esti din bucuresti as dori sa comunicam mai mult.. cum sunteti in acelasi club select poate o sa va si cunosteti.

tu la ce doctor ai mers... noi suntem inca in prima zi de dupa diagnostic si incepem cercetarile cu biopsie, punctie si ce o mai fi... maine la 7 mergem la dc manuc la fundeni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, si sotul meu are ciroza hepatica autoimuna,dar este in stare mai avansata.Poti sa te umfli de la imuran,mai ales daca maninci sare,iar cu medrolul sa fii atent ca are si reactii adverse.Sotului meu nu i-a folosit la nimic,s-a umplut de vergeturi care arata groasnic pentru ca nu se mai retrag,acu i s-au scos amindoua,si nu vreau sa te sperii,dar ai grija mare cu celelalte organe,controleaza-te regulat,pentru ca exista posibilitatea ca organismul sa iti respinga si alte organe.In cazul nostru asa s-a intimplat.Despre transmiterea bolii nu stiu ce sa-ti spun,normal medicii spun ca nu este ereditara,dar la un control de rutina am descoperit ca baietelul meu in virsta de 9 ani are hepatomegalie gr.3,hipotiroidie si pietre la rinichi,ceea ce are si sotul.Dupa ciroza ,urmatoarea boala i-a fost Noduli tiroidieni, insuficienta renala si diabet.In continuare se sustine ca nu nici o legatura, dar eu nu cred.Diferenta este ca am descoperit-o la timp si se poate corecta,dar toata viata o sa traiesc cu frica si cu analize.Multa sanatate si sper sa mai vorbim, cu toate ca am vazut cam tirziu acest subiect. Cind am intrat eu prima oara pe acest forum cred ca eram primul caz de ciroza autoimuna si nu prea aveam cu cine sa ma consult.In timp mi-am format singura experienta,si din ce stiu daca te pot ajuta o voi face cu cea mai mare placere.Sanatate si ne mai auzim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci am facut si a 3-a biopsie cu multa frica pentru ca atunci cand am facut primele 2 biopsii am fost anesteziat complet dar la a 3-a nu m-a mai adormit si mi-a fost foarte frica.A inceput sa imi scada din medrol si ma simt foarte bine.Acum astept sa merg la control si sa imi zica rezultatul biopsiei.Sper din tot sufletul sa fie bine ca de 5 ani m-am saturat.Pentru cei care au aceeasi boala sa beti ceai de papadia(atunci cand apare papadia puteti sa mancati cozi de papadie chiar daca sunt amare mancati 3-4 bucati) beti apa multa si faceti miscare(nu efort pana nu mai puteti) Eu am observat ca dupa ce fac astea totu merge foarte bine.Succes si sanatate la toata lumea.A...si tinetimi pumnii pe cand merg la control:)

Editat de voxx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost ieri la control si totul a iesit bine.Am avut foarte mult cupru in organism si ficat.Oare de la ce sa fie?Acum e normal.A si am intrebat de dieta..doctorul a spus ca pot sa mananc orice vreau dar foarte putin din fiecare nu in cantitati industriale..bineinteles fara prajit.

Editat de voxx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna

 

acum 7 luni mi-au aparut niste bubite pe tot corpul de culoare rosie carese umflau si se mareau disparand dupa cateva ore si aparand din nou. Am fost internata 1 luna in spital nestiind nimeni de la ce au iesit , facand oate analizele si nimic pe nicaieri ,(am facut tratament cu prednison 2luni ,cu medrol 1 luna,pe langa astea am luat aerius, xyzal, plaquenil si controloc (acesta fiind de pt gastrita)) pana in momentul in care mi-au facut niste analize de imunologie care au iesit destul de prost, adica mi-au iesit ANA pozitiv si ASMA pozitiv ( 1/80) ceea ce nu prea stiu ce inseamna , din cate am citit eu pe net ar fi o hepatita autoimuna. In prezint fac tratament cu 4 xyzal pe zi + 2 plaquenil + 1 controloc).

 

Va rog frumos luminati-ma in privinta acestei boli,vreau sa scap , fac tratament de atata timp si nici un rezultat. Bubitele le am in continuare , apar si dispar, si pe deasupra ma mai si mananca ingrozitor de rau.

 

Orice informatie este binevenita.

 

Va mulumesc anticipat :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca intradevar ai hepatita autoimuna..cred ca asta e doar inceputul..Eu ma lupt de aproximativ 6 ani cu boala asta..Am schimbat 3 spitale in tara nefiind multumit am plecat la un spital din strainatate..unde imi merge bine.Eu iau cortizon cam de 2ani parca nici nu mai stiu..Cea mai urata boala care poate sa o aiba cineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna

 

acum 7 luni mi-au aparut niste bubite pe tot corpul de culoare rosie carese umflau si se mareau disparand dupa cateva ore si aparand din nou. Am fost internata 1 luna in spital nestiind nimeni de la ce au iesit , facand oate analizele si nimic pe nicaieri ,(am facut tratament cu prednison 2luni ,cu medrol 1 luna,pe langa astea am luat aerius, xyzal, plaquenil si controloc (acesta fiind de pt gastrita)) pana in momentul in care mi-au facut niste analize de imunologie care au iesit destul de prost, adica mi-au iesit ANA pozitiv si ASMA pozitiv ( 1/80) ceea ce nu prea stiu ce inseamna , din cate am citit eu pe net ar fi o hepatita autoimuna. In prezint fac tratament cu 4 xyzal pe zi + 2 plaquenil + 1 controloc).

 

Va rog frumos luminati-ma in privinta acestei boli,vreau sa scap , fac tratament de atata timp si nici un rezultat. Bubitele le am in continuare , apar si dispar, si pe deasupra ma mai si mananca ingrozitor de rau.

 

Orice informatie este binevenita.

 

Va mulumesc anticipat :flowers:

 

fiind boala autoimuna, e normal sa nu se vada asa repede rezultatele. as putea sa te ajut, dar ar trebui sa vorbim mai multe, adresa mea de mail este camirozmarin@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
informatii despre hepatita autoimuna

buna ziua!

 

va rog frumos sa imi spune-ti de unde aveti acest ghid de diagnostic si de tratament al HAI? de ce medic a fost elaborat? va multumesc! sanatate multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×