Sari la conținut
Forum Roportal
voxx

Hepatita autoimuna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare all.De aproximativ 6 ani umblu doar prin spitale si sincer m-am saturat foarte tare.Am un regim extrem de strict.La inceput am avut steatoza hepatica am mers la spitalul Sf Maria din Iasi si medicii de acolo mi-au dat niste pastile si mi-au distrus ficatu.Acum am hepatita autoimuna si m-am mutat la spitalul Fundeni din Bucuresti unde pot sa zic ca sunt multumit.Ca pastile iau medrol imuran fitolip ursofalk si vitamine...Din cauza medrolului m-am ingrasat..Oare dupa ce opresc tratamentul voi reveni la loc?Si m-ai am o intrebare hepatita autoimuna se transmite sexual?Pot avea copii?Va multumesc.Sunt foarte disperat :) uneori ma gandesc sa fac o *PROSTIE* dar..cred ca nu are rost ;) am suportat 6 ani...iar acum..

Editat de voxx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare all.De aproximativ 6 ani umblu doar prin spitale si sincer m-am saturat foarte tare.Am un regim extrem de strict.La inceput am avut steatoza hepatica am mers la spitalul Sf Maria din Iasi si medicii de acolo mi-au dat niste pastile si mi-au distrus ficatu.Acum am hepatita autoimuna si m-am mutat la spitalul Fundeni din Bucuresti unde pot sa zic ca sunt multumit.Ca pastile iau medrol imuran fitolip ursofalk si vitamine...Din cauza medrolului m-am ingrasat..Oare dupa ce opresc tratamentul voi reveni la loc?Si m-ai am o intrebare hepatita autoimuna se transmite sexual?Pot avea copii?Va multumesc.Sunt foarte disperat :) uneori ma gandesc sa fac o *PROSTIE* dar..cred ca nu are rost ;) am suportat 6 ani...iar acum..

Ingrasatul nu tine doar de tratamentul luat.

Hepatita autoimuna nu se transmite sexual.

Nu spui daca esti femeie sau barbat si nici virsta; daca esti femeie, in functie de cit de grava e boala poti sa faci copii sau nu, daca est barbat poti sa faci copii oricum. Preferabil ar fi sa ai o situatie materiala buna, ca sa nu-ti ramina copii pe drumuri...

Disperarea nu te ajuta cu nimic, incearca sa fii fericit chiar si in situatia in care te afli.

Te mai poate ajuta practicarea yoga sau qigong.

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai am 18 ani si sunt baiat.La ce te referi sa nu ramana copii pe drum.Yoga nu am practicat niciodata si nu stiu :).Multumesc pentru raspuns.Nu pot sa zic ca sunt gras ci unflat la fata...Si asta doar de cand am inceput sa iau tratamentu.

Editat de voxx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai am 18 ani si sunt baiat.La ce te referi sa nu ramana copii pe drum.Yoga nu am practicat niciodata si nu stiu :).Multumesc pentru raspuns.Nu pot sa zic ca sunt gras ci unflat la fata...Si asta doar de cand am inceput sa iau tratamentu.

La femei e problema daca poate purta sarcina, ca barbat poti face copii.

Nu stii cum poate sa evolueze boala si-ti pot ramine copii orfani, iar daca ramin fara tata macar sa aiba o situatie materiala buna. ;)

Poti sa incerci yoga sau qigong sa vezi daca te simti mai bine.

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La femei e problema daca poate purta sarcina, ca barbat poti face copii.

Nu stii cum poate sa evolueze boala si-ti pot ramine copii orfani, iar daca ramin fara tata macar sa aiba o situatie materiala buna. :)

Poti sa incerci yoga sau qigong sa vezi daca te simti mai bine.

Bafta!

 

 

qigong ..nu am auzit niciodata termenul ..ce e ?

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma numesc George am 32ani si sunt din Bucuresti, pe scurt povestea ar fi urmatoarea cu un an in urma la efectuarea unor analize obligatorii am constantat ca am transaminazele crescute de vreo 2 ori , la repetarea acestora dupa o perioada de vreo 2 luni acestea crescusera destul de mult , undeva la 350 si respectiv 140.... tgo, tgp ingrijorarea ma facut ca deja a doua zi sa merg la Matei Bals sa repet analizele unde am constatat ca transurile se pastrau mari dar in acelasi timp nici nu imi iesea ca as avea hepatita A,B sau C acestea repetandu-le de vreo 3-4 ori in decurs de 1-2 luni , la sfatul unui medica am ajuns la Inst. Cantacuzino unde analiza Anti-Asma mi-a iesit pozitiva , defapt si singura .....de aici reiese ca am hepatita autoimuna, rog din tot sufletul daca mai sunt si altii cu aceeasi problema si sigur sunt sa-mi dea mai multe amanunte pt. ca sunt deja confuz cu ce trebuie facut in urmatoarea perioada.....punctie , cortizon.......sa incerc cu ceaiuri , plante......chiar nu stiu.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×