Sari la conținut
Forum Roportal
Edutz

nevoie mareee..ajutor

Postări Recomandate

Nu, am nevoie de a numara pagina pe care o printez. Am un tabel, in care avem o singura celula iar aceasta trebuie sa numere fiecare pagina pe care o printez, indiferent daca fac 100 de copi, imi trebuie pentru a numara de la 1 la 100 sau ma rog.. cate copi ii dau sa printeze.

 

Ori eu nu inteleg prea bine, ori tu nu te exprimi prea bine. Adica tu vrei sa-ti numeroteze paginile pe care le printezi, cursiv, chiar daca tu printezi acelasi inscris? Adica, daca la imprimare ii dai sa-ti scoata 100 de exemplare, toate sa fie numerotate de la 1 la 100? :dance4: :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tot excel....

 

Cum pot crea un numarator de pagini dar intr-o celula ?! Avem intradevar in header/footer optiunea de a pune un numarator de pagini insa am nevoie de acel numarator in celula pentru a lucra cu alte formule.

Exemplu: am 40 de etichete dispuse pe verticala, fiecare eticheta are un cod diferit, o descriere diferita etc etc, dar au acelasi numar de ordine. E, eu am nevoie de a crea 100 de numere de ordine de la 1 la 100 pentru fiecare eticheta in parte. Singura solutie pe care am gasit-o pana acum a fost de a da copy/paste a celor 40 de etichete iar unde am nr.ordine=nr.ordine+1 pentru fiecare alta coloana a cate 40 de etichete fiecare.

 

Poate cineva sa ma ajute ?! In help nu am gasit explicatii in privinta asta... iar formulele le-am luat la mana de mai multe ori si in concluzie ori nu se poate ori mi-a scapat ceva !

trimite un print screen cu acel tabel si acea faimoasa casuta.

poate intelegem mai bine asa.

.............................

de ce nu inserezi o formula incasuta respectiva ( in prima casuta-prima eticheta)?

apoi ii dai copy-paste formulei in toate celelalte casute ramase 99..

casuta a1=1

casuta a2=a1+1....copy/paste in celelalte casute

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trimite un print screen cu acel tabel si acea faimoasa casuta.

poate intelegem mai bine asa.

.............................

de ce nu inserezi o formula incasuta respectiva ( in prima casuta-prima eticheta)?

apoi ii dai copy-paste formulei in toate celelalte casute ramase 99..

casuta a1=1

casuta a2=a1+1....copy/paste in celelalte casute

 

In prima imagine este o copie a etichetelor pentru ROOM : 1. Vreau doar sa nu mai umplu tabelul a cate 100 de copi ( adica etichete de la ROOM 1 la ROOM 100) pentru ca imi ingreuneaza sistemul, ci doar sa dau numarul de copi pe care vreau sa le printez si in acelasi timp sa am o celula oarecare care numara fiecare copie a paginilor printate, de care sa ma leg ulterior cu numarul de camera care va fi printat.

De luat in consideratie ca ROOM 1 are deja 40 de etichete. Am incercat si cu macro de a face copierea lor, dar ramene problema spatiului pe care il ocupa pagina deschisa.

 

Sper ca m-am facut inteles acum !

 

Ori eu nu inteleg prea bine, ori tu nu te exprimi prea bine. Adica tu vrei sa-ti numeroteze paginile pe care le printezi, cursiv, chiar daca tu printezi acelasi inscris? Adica, daca la imprimare ii dai sa-ti scoata 100 de exemplare, toate sa fie numerotate de la 1 la 100? :drag: :o:

Exact ...

post-32381-1207757018_thumb.jpg

post-32381-1207757033_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In prima imagine este o copie a etichetelor pentru ROOM : 1. Vreau doar sa nu mai umplu tabelul a cate 100 de copi ( adica etichete de la ROOM 1 la ROOM 100) pentru ca imi ingreuneaza sistemul, ci doar sa dau numarul de copi pe care vreau sa le printez si in acelasi timp sa am o celula oarecare care numara fiecare copie a paginilor printate, de care sa ma leg ulterior cu numarul de camera care va fi printat.

De luat in consideratie ca ROOM 1 are deja 40 de etichete. Am incercat si cu macro de a face copierea lor, dar ramene problema spatiului pe care il ocupa pagina deschisa.

 

Sper ca m-am facut inteles acum !

Exact ...

 

Nu stiu daca vei reusi sa faci asa ceva. Cand ii dai sa imprime ceva, nu stiu daca poti lucra in acelasi timp pe doc, tu sau programul. Nu cred ca poti seta asa cum vrei tu nici de la imprimanta, oricat de smechera ar fi ea. De ce zici ca-ti incarca sistemul? E ca si cum ai face un doc in word cu 100 de pagini numerotate. Care problema?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
incearca sa umpli o pagina excel cu formule....ai sa vezi ce se intampla ( de la celula A1 pana la IV65536).

Daca ai un calc bun....

Omule, intelege ca ce vrei tu s-ar putea sa fie ilogic pentru el. Tu vrei asa: ai creat o pagina si vrei sa o printezi, da? Banal. Daca la nr. de copii vei da 100, inseamna ca el ar trebui sa intervina pe fiecare pagina, sa o modifice si apoi sa printeze mai departe, SINGUR. Cre ca ceri cam mult.

S-ar putea ca singura solutie sa fie ca tu sa modifici de fiecare data pagina si sa o printezi de 100 de ori.

Ai incercat putin si Accesul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am access for iseries, putin mai dastept decat accesul din office, dar mai am doar 3000 de printat si termin. De o sapt. ma chinui sa ii dau de cap.. poate poate termin mai repede. Problema este ca fiecare eticheta in parte este diferita... nu este una identica, dar pentru asta am o baza de date pe iseries de unde imi trag datele, iar in pagina excel imi fac calculele finale pentru printat. Sunt 10000 de componente pe care trebuie sa le etichetez, dar pentru a nu mai crea coduri noi cu descrieri diferite, cu masuri diferite, in iseries,am simplificat putin treaba lasand doar partea de printat ca munca efectiva. In acces ar trebui sa reiau totul de la capat....refacut formule de calcul etc etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×