Sari la conținut
Forum Roportal
Edutz

nevoie mareee..ajutor

Postări Recomandate

care ma poate ajuta si pe mine am nevoie mare de treaba asta care stie are un suc de la mine.

am o coloana cu niste valori(cam multe pentru a le lua la mana)... si as vrea sa le maresc pe toate cu 10% .. ceva de genu sa selectez toata coloana cu pricina .. sa introduc o formula si el sa rescrie toate valorile marite cu 10%... care ma poate ajuta ?? :o: :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

faci inca o coloana si scrii formula pentru prima celula de ex daca valorile sunt in coloana A pe prima celula din B scrii:

 

= A1*0,1

 

Pe urma prinzi de coltul din dreapta jos si tragi/selectezi pe toata lungimea coloanei.. si face singur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa inlocuiesti valorile dintr-o coloana cu malori marite cu 10%, procedezi cum zice ARGV doar ca formula este

=A1*1.1

apoi selectezi intreaga coloana cu valorile marite, click dreapta si CUT

pe prima celula din coloana originala dai click drepata si PASTE SPECIAL

din ecranul ce iti apare bifezi VALUES si apoi OK

in felul acesta valorile vor fi inlocuite cu valorile marite cu 10%

Editat de Paul Brahtl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

off.. va multumesc mult de tot .. numai k e o mica problema ... :o: nu sunt un expert in excel ... si am inteles ce vreti sa imi spuneti ... numai k A1*1.1 nu stiu unde anume sa o introduc:D:D. si eu vreau sa fac asta pentru coloana E de la randul 10 pana la 638 daca mi-ai putea da mai mulet detalii v-as fi recunoscator .. si imi cer scuze ink o data

 

gata i-am dat de cap :) ... merci frumos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca in coloana F nu ai nimic, pui in celula F10 formula

=E10*1.1

apoi tragi de coltul drepta-jos al celulei pana la F638

apoi tastezi CTRL+X

apoi faci click-dreapta pe celula E10 si alegi PASTE SPECIAL

bifezi VALUES si dai OK

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tot excel....

 

Cum pot crea un numarator de pagini dar intr-o celula ?! Avem intradevar in header/footer optiunea de a pune un numarator de pagini insa am nevoie de acel numarator in celula pentru a lucra cu alte formule.

Exemplu: am 40 de etichete dispuse pe verticala, fiecare eticheta are un cod diferit, o descriere diferita etc etc, dar au acelasi numar de ordine. E, eu am nevoie de a crea 100 de numere de ordine de la 1 la 100 pentru fiecare eticheta in parte. Singura solutie pe care am gasit-o pana acum a fost de a da copy/paste a celor 40 de etichete iar unde am nr.ordine=nr.ordine+1 pentru fiecare alta coloana a cate 40 de etichete fiecare.

 

Poate cineva sa ma ajute ?! In help nu am gasit explicatii in privinta asta... iar formulele le-am luat la mana de mai multe ori si in concluzie ori nu se poate ori mi-a scapat ceva !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tot excel....

 

Cum pot crea un numarator de pagini dar intr-o celula ?! Avem intradevar in header/footer optiunea de a pune un numarator de pagini insa am nevoie de acel numarator in celula pentru a lucra cu alte formule.

Exemplu: am 40 de etichete dispuse pe verticala, fiecare eticheta are un cod diferit, o descriere diferita etc etc, dar au acelasi numar de ordine. E, eu am nevoie de a crea 100 de numere de ordine de la 1 la 100 pentru fiecare eticheta in parte. Singura solutie pe care am gasit-o pana acum a fost de a da copy/paste a celor 40 de etichete iar unde am nr.ordine=nr.ordine+1 pentru fiecare alta coloana a cate 40 de etichete fiecare.

 

Poate cineva sa ma ajute ?! In help nu am gasit explicatii in privinta asta... iar formulele le-am luat la mana de mai multe ori si in concluzie ori nu se poate ori mi-a scapat ceva !

Trebuie sa creezi mai intai baza de date, adica aseaza etichtele in pagina cum ai tu nevoie. Din cat inteleg eu, tu vrei sa ti le ordoneze el singur, nu? Trebuie sa folosesti pivotii din meniul DATA, table si chart. N-am vazut multi sa stie foarte bine functiile astea. Eu incerc singura, mi-a iesit cam ce-am vrut eu, mai greu e la finalizare si utilizare. Incearca si in Acces. e cam acelasi lucru. Good luck!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa creezi mai intai baza de date, adica aseaza etichtele in pagina cum ai tu nevoie. Din cat inteleg eu, tu vrei sa ti le ordoneze el singur, nu? ...

Nu, am nevoie de a numara pagina pe care o printez. Am un tabel, in care avem o singura celula iar aceasta trebuie sa numere fiecare pagina pe care o printez, indiferent daca fac 100 de copi, imi trebuie pentru a numara de la 1 la 100 sau ma rog.. cate copi ii dau sa printeze.

Editat de Acamandur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×