Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut Nicu,

 

o sa incerc eu un raspuns:

in primul rand anazliele pe care le-ai mentionat tu nu sunt complete. Iti lipsesc niste analize precum:

- bilirubina totala

- bilirubina directa

- electroforeza proteinelor serice (important)

- ecografie hepatica

- AgHBe negativ sau pozitiv?

- viremia (ok, ai spus ca e cam scumpa, dar din cand in cand ar fi bine sa o refaci si pe asta)

- ai facut pana acum punctie sau fibromax/ fibroscan?

- te-ai testat si de posibila coinfectie (hepatita D, C)?

 

O sa imi spun parerea despre ce ai postat:

1. Hemoleucograma - pare sa fie OK. In hepatita ne intereseaza trombocitele care sunt OK. Si ca sa raspund la intrebarea ta, leucocitele sunt doar putin marite, nu are rost sa te panichezi.

2. Biochimie: transaminazele si GGT sunt OK. Deci nu are rost sa iti faci griji.

3. viremiile sunt mici. Niciunde nu ti se indica tratament la viremii sub 2000 copii/ ml.

 

Sfat: fa-ti si restul de analize. Daca nu exista surprize (rezultate proaste), nu trebuie sa faci nimic decat sa te monitorizezi la 6-12 luni.

Nu trebuie sa tii regim alimentar atata timp cat functiile hepatice sunt bune (se dovedeste prin rezultatul electroforezei proteinelor serice)

 

Sanatate!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Iti multumesc pt sfatl tau. Acestea sunt toate analizele ce le-am facut, analizele la care te-ai referit u nu le-am facut, nici acum si nici in trecut, probabil ca o sa incer sa le fac si pe acestea. Punctie nu am facut si nici altceva. Antigen HBe negativ, Anticorpi HBe pozitiv, Anticorpi totali anti hepatita Delta negativ. Probabil in cel mai scurt tim o sa imi caut un medic bun cu care o sa colaborez. Inca o data iti multumesc de sfat!

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

OK. Nu exista coinfectie cu virusul hepatitei D. Trebuie sa te verifici si de C. Nu trebuie sa te sperii, dar testele de coinfectie/ suprainfectie se fac. E ceva uzual in cazul pacientilor cu B.

Dupa probele hepatice si viremiile de pana acum, nu esti nici pe departe un caz disperat. Totusi, cauta un medic bun si consulta-te cu el. Daca pana acum ai fost la vreun medic de familie, ar fi bine sa te orientezi catre un infectionist/ gastroenterlog cu experienta pe hepatita B. Intreaba-l de analizele pe care ti le-am recomandat eu si fa-le. Dupa ce vei avea toate rezultatele, te vei linisti.

Eu iti doresc sa nu ai nevoie de tratament. Si iti mai doresc SANATATE!

 

a, si inca un lucru important: nu lua hepatoprotectoare (pt. ca nu ai nevoie) si sper sa nu pici niciodata in plasa celor care recomanda tratamente naturiste. Nu ajuta pentru ca nu au efect antiviral. Dimpotriva, nu se stie niciodata ce efecte secunodare pot aduce. Eu sunt adeptul stiintei, implicit al medicinei alopate acolo unde tratamentele prescrise au la baza studii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As avea nevoie de ajutorul vostru in legatura cu: am fost la o policlinica si miam facut niste analize normale date de medicul de familie mia iesit rezultatu ca diagnostic dat de med de familie sindromul de citoliza hepatica acum mam cam speriat unpic ca mia spus ca e grav cu ficatul meu si ca imi afecteaza si rinichi si maduva dar nam inteles prea multe mia spus sa nu mai fac efort sa nu fumez si sa mananc sanatos si la regim,eu sunt sportiv de performanta mai exact practic boxul de 11 ani de cativa ani am folosit si steroizi care stiam ca o sami afecteze ficatul si de fiecare data la analize imi oesea ceva dar nu ma stresam pt a stiam din ce cauza acum la fel doar ca era ft alarmanta doctorita mea de familie si mia zis sa intrerup tot eu sunt de acord dar as avea nevoie de un rasp mai concret si clar ce ete sindromul acesta si daca e ft grav si daca ma pot face bine defapt eu nu am nici o durere nici un simtom de disconfort mananc bine la efort ma comport chiar ft bine fumez ocazional muncesc ca si om de ordine noaptea prin club dar in rest ma simt bine pofta de mancare am totu e ok doar ca ma sperie analizele as vea nevoie de o indrunate si daca e grav si ce se intampla cu sindromu asta. Multumesc pt ajutor ciprian.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce nu te-a lamurit clar medicul daca e grav sau nu si daca trebuie sa iei medicamente sau nu(asta depinde de niste valori ale analizelor pe care doar medicii le inteleg cel mai bine).

 

Tocmai am vazut si eu o emisiune pe tema bolilor ficatului....zicea acolo dna doctor ca steroizii sunt clar una din cauzele imbolnavirii ficatului.

 

Regimul pentru toate bolile de ficat trebuie sa excluda: alcoolul, grasimi/prajeli.

 

Oricum, poti lua de la farmacie niste produse de detoxifiere a ficatului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit cu noutati. Am facut biopsia hepatica si rezultatele au fost foarte bune: 0 fibroza si 1 activitate inflamatorie, scorul utilizat fiind Ishak. Viremia este de aprox 47 000 IU/ML si doctorul m-a intrebat daca vreau sa incep tratament. Mi-a recomandat Viread si nu stiu daca sa accept sau nu.

Editat de Farachef

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SALUT

De curand si absolut intamplator am aflat ca sunt purtator al virusului hepatic B.Dupa ce am consultat un medic internist(ecograf..etc)mi-am facut 3 randuri de analize iar diagnosticul a fost purtator sanatos de virus hepatic B.Medicul respectiv in afara de indicatiile pe care mi le-a dat si anume sa evit prajelile,carnea de porc,alcool..etc mi-a dat si o reteta cu 4 tipuri de pastile si anume Lagosa,Milurit Vitamina E si SORTIS..la cel din urma mi-a zis sa nu accept alt medicament care sa il inlocuiasca.Dupa ce am urmat tratamentul in jur de 3 saptamani am aflat ca acest medicament nu este recomandat persoanelor care au avut probleme cu ficatul!!!Tin sa precizez k la analizele facute am descoperit ca si colesterolul si acidul uric erau peste limita normala...nu foarte mult dar totusi erau!Daca cineva poate sa ma ajute cu un sfat este foarte bine primit...Va multumesc frumos!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit cu noutati. Am facut biopsia hepatica si rezultatele au fost foarte bune: 0 fibroza si 1 activitate inflamatorie, scorul utilizat fiind Ishak. Viremia este de aprox 47 000 IU/ML si doctorul m-a intrebat daca vreau sa incep tratament. Mi-a recomandat Viread si nu stiu daca sa accept sau nu.

 

doctorul te-a intrebat sau ti-a recomandat ? (F0 si A1 este un scor foarte bun )

 

Viread este momentan cel mai bun medicamet de pe piata (impreuna cu Baraclude).

 

Buna seara din nou!

Vreau sa revin cu noutati dupa aproximativ doi ani de zile. Am mai discutat aici si dupa sase luni de tratament cu Baraclude mi-au sosit astazi rezultatele la analize dupa cum urmeaza:

-viremie 31 UI/ml (Nr.copii/mL=nr.UI/mL x 5.82)

-Ag HBs reactiv (martor pozitiv=2.115 martor negativ=0.062 cut-off=0.130 od proba=2.402)

-ANTI HBs cantitativ <2 (interval biologic de referinta <10)

Sper sa ma fi facut inteles...

Daca ati putea sa 'comentati' putin rezultatele mele as fi foarte recunoscator!

Va urez sanatate maxima!

 

- de la cit a scazut viremia ? (am inteles ca acuma este 31 UI/ml, dar de la cit a plecat ?) ... oricum peste inca 3 - 6 luni recomand o noua viremie unde ar trebuii sa fie nedetectabil

- aghbs certifica ca inca infectia exista

- anti hbs certifica ca nu exista anticorpi imporiva aghbs

 

ALT, AST ?

fibroscan/fibrotest/punctie ?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SALUT

De curand si absolut intamplator am aflat ca sunt purtator al virusului hepatic B.Dupa ce am consultat un medic internist(ecograf..etc)mi-am facut 3 randuri de analize iar diagnosticul a fost purtator sanatos de virus hepatic B.Medicul respectiv in afara de indicatiile pe care mi le-a dat si anume sa evit prajelile,carnea de porc,alcool..etc mi-a dat si o reteta cu 4 tipuri de pastile si anume Lagosa,Milurit Vitamina E si SORTIS..la cel din urma mi-a zis sa nu accept alt medicament care sa il inlocuiasca.Dupa ce am urmat tratamentul in jur de 3 saptamani am aflat ca acest medicament nu este recomandat persoanelor care au avut probleme cu ficatul!!!Tin sa precizez k la analizele facute am descoperit ca si colesterolul si acidul uric erau peste limita normala...nu foarte mult dar totusi erau!Daca cineva poate sa ma ajute cu un sfat este foarte bine primit...Va multumesc frumos!!!

 

Ar ajuta mai mult daca ai posta si valorile analzelor facute.

 

cit despre medicamentele primite:

- Lagosa - nu stiu multe despre eacest medicament - doar ca este un hepatoprotector si eficienta sau indicatia lui in HBV este discutabila

- Milurit - pt reglarea acidului uric

- Vitamina E - antioxidant

- Sortis- impotriva colesterolului

 

Nu stiu interactiunile Sortis cu ficatul, dar ti-as recomanda sa mergi la medic si sa le discuti cu el.

Referitor la Hvb se pare ca ZOCOR (simvastatin) este un medicament din clasa stamielor care ar ajuta si in acelasi timp ar scadea si colesterolul astfel ca ar putea sa fie o alternativa la Sortis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×