Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am hotarat sa postez ca sa aduc speranta in inimile celor cu hepatita cronica persistenta. Am 46 de ani si cand am avut 6 ani am avut hepatita. Nu imi aduc aminte cum am fost tratata sau daca am fost tratata. La varsta de 24 de ani am avut o stare de oboseala si depresie, mi s-au facut analizele si am aflat ca am hepatita cronica persistenta. Am fost trimisa la Calimanesti unde am facut un tratament intravenos 16 zile si am baut ape minerale. Imi pare rau ca nu imi amintesc ce tratament am facut, dar cred ca a fost un medicament cu vitamina C - imediat dupa injectie simteam fierbinteala in ceafa. La vremea aceea nu am avut cunostinte despre hepatita cronica, nici nu aveam internet si poate ca intr-un fel am fost ignoranta si nici nu i-am dat o a doua sansa gandului ca sunt bolnava. Acesta a fost un lucru bun, pentru ca nu am trait in frica (ignorance is blessing) ci am urmat o viata normala si fara griji. In tot acest timp nu am fost bolnava (decat o simpla durere in gat sau o gripa mai puternica cateodata) deloc si nu am fost internata in spital. In 2003 m-am mutat in USA. Aici am fost numai o data pentru un control de rutina am uitat sa mentionez hepatita cronica, toate analizele au fost perfecte- doctorul a fost putin cam suparat pentru ca sunt fumatoare si pana si analizele acelea aratau ca sunt nefumatoare- adica sanatoasa. Acum o luna am avut o durere mica in partea dreapta sub coaste si am fost la doctor. De data aceasta mi-am adus aminte ca am fost acum 22 de ani tratata pentru hepatita cronica si am mentionat-o in fisa medicala.

In aceasi zii am facut primele teste de sange, doctorul m-a sunat sa imi spuna ca a aparut in sange urme de hepatita B si C. Am crezut ca fac infarct.Am inceput sa citesc peste tot in internet si mi-am imaginat ca probabil ficatul meu e foarte bolnav si ca probabil voi muri anul acesta. De aceea nu va pripiti- pana nu aflati adevarul:-)

Doctorul m-a trimis sa fac noi teste de sange si ultrasound la ficat. Doamna care a facut ultrasoundul nu mi-a spus nimic, eram speriata de moarte. In aceeasi zi am primit telefon de la doctor ca ficatul meu precum si bila si celelalte organe sunt bine sanatoase si fericite:-). M-am calmat 70% totusi analizele de sange urmau sa spuna mai mult nu?

Azi am primit telefon ca Nu am Hepatita C a fost un fals positiv, dar am virus Hep B prezent- foarte mic - or cum ziceti in Romania viremia mica-toate celelalte analize sunt perfecte si enzymele sunt normale. Doctorul m-a recomandat la un alt doctor specializat in hepatita cronica pentru o opinie secundara. Doctorul meu m-a asigurat ca voi avea o viata lunga si sanatoasa daca mentin acelasi regim de viata. Durerea din partea dreapta a trecut de la sine dupa ce am baut kefir si am pus comprese cu ulei de ricin pe partea dreapta. Doctorul mi-a zis ca a fost probabil gaz de la constipatie. Acesta este singurul lucru care e rau cu mine sunt constipata de cand ma stiu plus m-am nascut cu o glanda tiroida -una este atrofiata.

Imi cer scuze ca am scris atat de mult dar am vrut sa va linistesc pe cei tineri mai ales si sa va spun ca puteti trai santosi o viata lunga si linistita si sa nu va deprimati. Nu beau alcol eu poate am baut in viata mea (46 de ani) 50 de beri si cateva pahare cu tuica sau vin si am mancat tot ce mi-a dorit inima mai ales carne de porc - imi place foarte mult. Fiti atenti cu medicina naturala, sunt plante care pot supara ficatul si va pot face mai mult rau decat bine. In rest toate bune. Corpul nostru este atat de bine creat ca de cele mai multe ori nu avem nevoie de chimicale ca sa ne facem bine. Nu disperati si nu va suparati, supararea poate afecta ficatul si stomacul. Zambiti in fiecare zi. Eu cunosc persoane care au trait pana la 90 de ani cu aceasta boala. Parerea mea este ca alcolul este cel mai periculos pentru ficat si alte toxine care le inghitim. Beti ceaiuri dar in cantitate mica si nu in fiecare zii. Planul meu urmator este sa renunt la fumat, in zilele urmatoare. Multa sanatate la toti si o sa vin cu rezultatul de la noul doctor, dar cred ca nu se va schimba nimic din ceea ce stiu deja, si probabil ca nu voi lua medicamente. Oh inca ceva sunt femeie, am dat nastere unui baiat sanatos acum 27 de ani si sotul si fiul meu nu au fost niciodata infectati de mine. Sper ca acest post va va aduce mai multe sperante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

E bine ca esti optimista. Pana la urma daca te simti bine nu vad de ce nu ai fi. Dupa cum sa mai discutat pe forum Hepatita B are 4 mari faze:

 

Phase 1

Immune tolerance

 

Phase 2

Immune clearance

 

Phase 3

Immune control

 

Phase 4

Immune escape

 

Tu te afli in faza 3: Adica AgHbe -, Anti-Hbe +, ALT si AST normale, viremie mica iar din punct de vedere histologic sunt doua cazuri (inflamatie si fibrzo absenta/minima sau ciroza). Ciroza, deoarece sunt oameni care in trecerea de la faza 2 la faza 3 se relizeaza greu (in ani si ani) si astefel se produce distrugerea ficatului. Sunt unii care ajung la ciroza fara ca macar sa poata ajunge in faza 3. Analize e bine sa faci anual pentru a nu ajunge in faza 4 (cand virusul scapa de controlul imun). Asta se poate intampla daca ne imbolnavim grav, luam medicamente imunosupresoare sau steroizi. In general cine are un organism puternic ramane in faza 3 si traieste cum spuneai si tu 90-100 de ani.

Editat de sharp_razor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragii mei.........am o intrebare pt voi......am 3 ani de virus B ......ultimele analize au iesit ok,transamize in limitele normale,viremie nedetectabila,ecografie ok......declarat purtator sanatos.........totusi....io prezint niste simptome..greturi,balonare,oboseala si faptul ca am capatat o nuanta alb-galbuie,rosesc doar cand temperatura corpului creste.....e normal asa ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara din nou!

Vreau sa revin cu noutati dupa aproximativ doi ani de zile. Am mai discutat aici si dupa sase luni de tratament cu Baraclude mi-au sosit astazi rezultatele la analize dupa cum urmeaza:

-viremie 31 UI/ml (Nr.copii/mL=nr.UI/mL x 5.82)

-Ag HBs reactiv (martor pozitiv=2.115 martor negativ=0.062 cut-off=0.130 od proba=2.402)

-ANTI HBs cantitativ <2 (interval biologic de referinta <10)

Sper sa ma fi facut inteles...

Daca ati putea sa 'comentati' putin rezultatele mele as fi foarte recunoscator!

Va urez sanatate maxima!

Editat de Alber7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.

In urma cu cateva zile am facut niste analize pt hepatita b, deoarece nu am mai facut de peste un an, poate si mai bine. Am facut aceste analize deoarece am fost descoperit cu hepatita b in urma cu 4 ani. Am in prezent 24 de ani

Rezultatul analizelor sunt:

TGO =21 TGP =24 GAMA GT =25

Nr. Leucocite= 10,92 !!! val normale 4,00-10,00

Limfocite = 25,20 (%) Monocite = 6,30 Neutrofile = 65,60 Eozinofile = 2,20 Bazofile = 0,70

Limfocite atipice = 0,36 Cellule mari immature = 1,05 (%) (#)Limfocite = 2,75 Monocite = 0,69

Neutrofile = 7,17 Eozinofile = 0,24 Bazofile = 0,08 Linfocite atipice =0,04 Celule mari immature = 0,11 (#)

Nr. Eritrocite 5,11 Hemoglobin = 14,98 Hematocrit = 47,05 Volum eritrocitar mediu = 92,15

Hemoglobin eritrocitara medie = 29,34 Concentratie medie 31,84 !!! val normale(32,00-36,00)

Latimea distrb. Eritrocitare = 11,35 Trombocite =167,00 Volum mediu trombocitar = 10,11

Plachetocrit = 0,17 Latime distrib trombocitare = 17,50

Sunt nelamurit lanr leucocite dece sunt asa mari si la concentratie medie

As vrea sa imi spuneti o parere despre aceste valori

Viremia nu am mai facut-o deoarece este foarte scumpa

In 2008 incaractura virala 1018 cpoii and hvb/ml

11/08/2008 TGO=26 TGP=24 Dupa putin regim 17/02/2009 TGO=17 TGP=21

Dupa care nu am mai tinut nici un fel de regim, insa nu am facut excese.

Nicu

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×