Sari la conținut
Forum Roportal
bia8

Identificare flori şi plante - teme combinate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"... o planta care daca lua foc si se arunca apa pe ea, ardea mai tare. Putea fi stinsa doar cu pamant.

 

Ar fi bun in Arizona ... cand ard padurile, apa se aduce de la mari distante cu Helicopterul sa stinga focul!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am "mostenit" o planta de la cineva care a avut-o de cca 12 ani . Rugamintea mea adresata cunoscatorilor este de a mi se spune cum se numeste sau macar daca petele galbene de pe frunze sunt ceva normal sau nu ( in acest caz posibil tratament)

Multumesc

post-216888-0-78288200-1335086022_thumb.jpg

post-216888-0-75819500-1335086066_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din fotografii pare a fi o specie de ficus ( desi nu sunt foarte cunoscute exista foarte multe specii de ficus care nu seaman cu varianta clasica pe care o stim cu totii)

acesta pare sa fie un ficus lancie cu frunze patate si alungite denumit stintific Ficus binnendiijkii

de obicei aceste specii trebuiesc tunse si modelate primavara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

am rugamintea catre membrii forumului ,sa-si dea cu parerea asupra identitatii plantei care apare in imaginile urmatoare ca fiind un altoi aparut "din senin" pe o creanga de salcie ! Multumesc !post-245101-0-94093500-1408450270_thumb.jpgpost-245101-0-86390100-1408450413_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea alba pare a fi un soi de Crizantema iar cea albastra este o floare salbatica de pe camp, pasuni, pasuri adunat in copilarie, numit in maghiara Buzavirag, sau poate fi si Crizantema albastra sau o alta floare!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai aia am crezut si eu ca sunt crizanteme...dar nu cred ca sunt. Nu stiu dak ma credeti dar si acum sunt inflorite afara..dupa ce au fost cateva zile de bruma si inghet, acum a venit un val de caldura si sunt verzi si inflorite...si inca mai infloreste..si as vrea sa o inmultesc si nu stiu cum.☺

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×