Sari la conținut
Forum Roportal
joannahart

Imaginea Romaniei in Germania

Postări Recomandate

Dragii mei roportalieni.......lucrez la proiectul de diploma. Si ce? Veti spune.... :good:

Pai, printre alte topicuri pe care le atacati , poate imi sugerati , in legatura cu tema mai sus mentionata, unele aspecte care vi se par voua mai importante....... Cum credeti ca ne vad nemtii si de ce?.....Credeti ca in Germ avem o imagine putin mai "blanda" decat in Italia.....etc?

Orice idee sau parere e binevenita.

danke :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, la treaba !

Nu exclude din ecuatie cateva detalii:

- existenta unei comunitati de sorginte germanica in spatiul romanesc areat in substratul gandirii germane o anume "simpatie" , fapt ce ,in virtutea unei fraternizari a legat unele punti

-Romania in perioada regimului comunist, a avut o situatie speciala cu Germania prin acordurile de "export" de etnici de dupa anii '70. E un factor negativ ,pentru ca acesti oameni au constituit subiectul unui tip de comert (oarecum comparabil cu cel cu evreii, epuizat mai devreme).

- perceptia dualista cu privire la etnicii germanici (sasi, svabi, tipteri...) a avut un impact complex: cautarea unei noi identitati etnice dupa emigrare, iar atitudinile neconforme cu noul spatiu (nu neaparat negative, ci diferite) pe care acesti emigranti le afisau, au creat o perceptie globala asupra imaginii nationale din statul de referinta, in cazul nostru Romania.

 

Am o perceptie globala asupra fenomenului si nu detaliata, dar, prin comparatie, germanii, in acesta etapa , au o perceptie mai ingaduitoare fata de romani.

- un alt subiect ar fi si faptul ca emigrarea s-a facut in mare, pe niste criterii de compatibilitate geografica. Ex, transilvania cu o traditie germanica a fost atrasa de un spatiu si cu filiatii germanice,(fie ele si Austria, Lichtenstein, Luxembourg, Elvetia, etc) Ti-ar fi aici dee folos un studiu sociologic ce sa evidentieze destinatiile emigratiei in concordanta cu terenul expeditor, si apoi sa incerci sa estimezi cantitativ fluxul de documente de presa aparute, inclusiv pe perioade de timp, in ultimii 15-18 ani.

Poate faci o lucrare de doctorat !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc mult :)

 

Ti-ar fi aici de folos un studiu sociologic ce sa evidentieze destinatiile emigratiei

 

 

Ai idee daca gasesc pe net?

 

Nu cred, dar ar fi o contributie monumentala pe care ai putea-o aduce,daca ti-ai putea dedica timpul acestei problematici.

 

 

Exista o baza de date, dar imi vine greu sa identific unde. Dupa o logica naturala, ar trebui sa fie Ministerul de interne sau Ministerul Afacerilor Externe. Poti face o intampinare catre ei, in baza unei legitimatii de student. Teoretic ar trebui sa beneficiezi de o deschidere in domeniu. Ceea ce e clar e ca vei avea doar de informatiile declarate la iesirea din tara, pentru ca mobilitatea miscarii in Comunitate nu cred ca a putut fi monitorizata. Sigur, aici exista o distinctie pe perioade de timp, cu diversele statute de care au beneficiat cetatenii romani in diverse momente ale evolutiei relatiilor Romaniei.

 

Uite un pont.

Vezi Anuarele editate de centrul national de statistica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unele repere pentru tema ta ar putea fi valide in latura de Geografie umana si Geografie economica, pentru ca impactul de imagine este dat de cei care au plecat la lucru in taruile vestice si nu de turistul obisnuit. E un teren de explorat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de baza de date - au informatiile de la Ministerul de Interne. Exista si date de contact ale persoanelor care sunt responsabile de statisticile respective. Nu stiu sigur daca e ceea ce cauti.

 

https://statistici.insse.ro/shop/?page=info&lang=ro

 

https://statistici.insse.ro/shop/index.jsp?...&context=12

 

 

Spor la treaba cu proiectul !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

musai sa incluzi un studiu despre perceptia germanilor asupra Romaniei dupa relocarea fabricii de telefoane Nokia ;)

Editat de cognitive

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo de baza de date - au informatiile de la Ministerul de Interne. Exista si date de contact ale persoanelor care sunt responsabile de statisticile respective. Nu stiu sigur daca e ceea ce cauti.

 

https://statistici.insse.ro/shop/?page=info&lang=ro

 

https://statistici.insse.ro/shop/index.jsp?...&context=12

 

 

Spor la treaba cu proiectul !

;)

 

Multumesc

 

musai sa incluzi un studiu despre perceptia germanilor asupra Romaniei dupa relocarea fabricii de telefoane Nokia :jester:

 

 

Da, am alocat o sectiune speciala......insa, sincer, nemtii sunt foarte obiectivi in privinta Nokia, n-am gasit nimic "agresiv" in privinta asta.....O fi mai mult profesionalism.....??? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:cry:

...................

Da, am alocat o sectiune speciala......insa, sincer, nemtii sunt foarte obiectivi in privinta Nokia, n-am gasit nimic "agresiv" in privinta asta.....O fi mai mult profesionalism.....??? ;)

 

A fost o stire "petarda", obisnuita dealtfel pentru tarile in care e necesar "piperul" informational. Toate tarile occidentale se lovesc mereu de aceasta politica de mutare a firmelor nerentabile catre spatii mai ofertante. Nokia nu e un caz separat, ci e un subiect intre altele.

Nu au mai cumparat germanii Wolkswagen cand s-a mutat fabrica la Skoda ?

Nu mai cumpara Renault vesticii pentru ca se produc masinile in Romania, Turcia si nu in Franta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×