Sari la conținut
Forum Roportal
basotage

Cat de confidentiala ramane discutie intre tine si psihopedagog?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ar accepta un psihopedagog niste bani frumosi de la un parinte "ingrijorat" in schimbul informatiei despre elev? Ce parere aveti? Sa zicem ca in scenari e un proaspat absolvent de la o facultate de psihologie care se angajeaza ca si psihopedagog in cadrul unei scoli amarate pentru un salariu amarat. Va accepta banii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar accepta un psihopedagog niste bani frumosi de la un parinte "ingrijorat" in schimbul informatiei despre elev? Ce parere aveti? Sa zicem ca in scenari e un proaspat absolvent de la o facultate de psihologie care se angajeaza ca si psihopedagog in cadrul unei scoli amarate pentru un salariu amarat. Va accepta banii?

 

Probabil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca depinde, sunt si ei oameni.....morali sau nu.

Va dau un exemplu : un bun prieten de-al meu, psiholog (ma rog, pot fi si psihopedagogii la fel) s-a "indragostit" de o "clienta". S-a culcat cu ea, tipa s-a indragostit si ea.......dar amicul meu a trecut la urmatoarea. Asa ca saracuta, probabil acum isi cauta psihiatru. In plus, tipul imi povestea mie detalii picante din viata ei.

Moralitate.....Nu ! Tipul si-a gresit cariera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

basotage:

 

1) nu e moral

2) nu e legal. Legea garanteaza pastrarea secretului intre client (in cazul asta elevul) si medic/avocat/psihoterapeuta/whatever.

 

Asta inseamna ca "sarmanul proaspat absolvent" ramane fara dreptul de a mai profesa meseria respectiva si eventual cu ceva puscarie.

Daca nu face puscarie pentru primul cap de acuzare , mai ramane spaga sa arunce si tarana peste tine in mormant.

Oricum daca ajuns sa ia in considerare posiblitatea de a lua spaga clar si-a ratat meseria.Pentru spaga te faci functionar public.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar accepta un psihopedagog niste bani frumosi de la un parinte "ingrijorat" in schimbul informatiei despre elev? Ce parere aveti? Sa zicem ca in scenari e un proaspat absolvent de la o facultate de psihologie care se angajeaza ca si psihopedagog in cadrul unei scoli amarate pentru un salariu amarat. Va accepta banii?

 

Se poate discuta pur si simplu cu psihopedagogul respectiv in legatura cu acel elev, dar poate ca banii ar fi prea mult, ar fi un gest cam neinspirat si jignitor. Mai bine doar o discutie cu el, si in schimbul informatiilor despre elev un cadou simbolic, ceva, acolo. Depinde si de ce fel de persoana este psihopedagogul respectiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa discute cu sotul meu ca e cel mai bun psihopedagog de pe Pamant... :)

 

si lucreaza pe forumuri... :airkiss:

 

si cand zice ca n-are timp, chiar n-are timp! :flowers:

 

dar de luni il ajut si eu.

Editat de Arsene N. Roxana Stefania

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S-a culcat cu ea, tipa s-a indragostit si ea.......dar amicul meu a trecut la urmatoarea. Asa ca saracuta, probabil acum isi cauta psihiatru. In plus, tipul imi povestea mie detalii picante din viata ei.

Moralitate.....Nu ! Tipul si-a gresit cariera.

 

nu e vorba cat de moral sau imoral este ,dar amicul tau a incalcat codul deontologic ,nu are voie sa divulge informatii capatate in timpul sedintelor, plus ca nu are voie sa aiba relatii apropiate cu o pacienta in timpul tratamentului si timp de 2 ani dupa ce a incetat sa-i mai fie pacienta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu e vorba cat de moral sau imoral este ,dar amicul tau a incalcat codul deontologic ,nu are voie sa divulge informatii capatate in timpul sedintelor, plus ca nu are voie sa aiba relatii apropiate cu o pacienta in timpul tratamentului si timp de 2 ani dupa ce a incetat sa-i mai fie pacienta .

 

stiam , dar merci de reactualizare. Eu doar am relatat un fapt ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×