Sari la conținut
Forum Roportal
umilitul

Conjecturi matematice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Marea Teorema a lui Fermat" a fost demonstrata pana azi cu ajutorul matematicii cunoscute la vremea enuntarii de catre matematicianul Fermat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Marea Teorema a lui Fermat" a fost demonstrata pana azi cu ajutorul matematicii cunoscute la vremea enuntarii de catre matematicianul Fermat?

 

 

Nu. Desi s-a dedus din niste notite ale lui Fermat cum ca ar fi avut in minte demonstratia dar pana la urma n-a mai scris-o...

 

S-a demonstrat pana la urma teorema folosind ipoteza Taniyama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu. Desi s-a dedus din niste notite ale lui Fermat cum ca ar fi avut in minte demonstratia dar pana la urma n-a mai scris-o...

 

S-a demonstrat pana la urma teorema folosind ipoteza Taniyama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu sunt matematician.

 

pentru discutii ai putea intra pe forumul Phys-Math

 

Iti multumesc mult pentru informatia data.Nici eu nu sunt matematician dar ma pasioneaza matematica si as vrea sa discut cu cineva fie si prin mail despre aceasta teorema ,care m-a preocupat inca de la varsta de 16 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care este implicatia acestei teoreme?

 

Marea teoremă a lui Fermat este o celebră teoremă de teoria numerelor. Ea a fost enunţată de Pierre de Fermat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marea teoremă a lui Fermat este o celebră teoremă de teoria numerelor. Ea a fost enunţată de Pierre de Fermat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Teorema am gasit-o eu cu google; dar ce implicatii are teorema in probleme practice?

 

 

Nu stiu sa aiba vreo implicatie practica directa. Totusi, datorita incercarii de a o demonstra s-au stabilit niste conexiuni, similitudini intre anumite ramuri ale matematicii. Ramurile astea ale matematicii s-ar putea sa aiba aplicatii practice. Prin stabilirea de similitudini se pot rezolva probleme considerate dificile intr-o ramura folosind tehnici specifice unei alte ramuri a matematicii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×