Sari la conținut
Forum Roportal
lieben

Ce nu te omoara, te face mai puternica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sa va dau un exemplu al acestui proverb: eu la varsta de 12 ani miam luat un sut un gura si miam spart 3 dinti, la vremea aceea imi era foarte frica de dentist dar dupa 2 operatii si foarte multe vizite la dentist + injectii in gingie pentru anestezie nu ma mai tem de dentist si nici durerea nu o mai simt ca inainte. Aum o luna (adica 5 ani de la ultima vizita la dentist) am fost din nou la dentist cu un abces care a trebuit taiat cu bisturiul ca era pus ceva mai sus de cat trebuia si doctorita mi-a spus sa merg la alt cabinet ca ei nu au primit anestezicele dar eu i-am zis sa ma taie direct si nici nu ma durut atat de tare pe cat iar fi durut pe altii poate :resent:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce nu te omoara te face mai puternica......... cum sa nu ....................... nu inteleg de ce m am deschis . ...... puteam sa tac macar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce nu te omoara te face mai puternica......... cum sa nu ....................... nu inteleg de ce m am deschis . ...... puteam sa tac macar

nu, hai sa updatam mai departe si cu munitia imunitatii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce inseamna pt voi aceasta sintagma?

Lungul drum al evolutiei spirituale..neplacut de multe ori, dar necesar.

Si in plus, toate intamplarile isi au rolul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te omoara=scapi si instinctul de conservare daca este nealterat te obliga sa realizezi pericolul si sa te feresti caci il stii de-acum inainte numai sa nu uiti.

 

Omul cat traieste invata dar nu totdeauna pe pielea lui caci intr-o zi poate sa nu scape ci si pe pielea altora nu in sensul infect (scoate castanele din foc) sau de efect (unde dai si unde crapa).

 

Instinctul de conservare daca este nealterat il obliga sa afle din greselile inaintasilor in masura in care intreaba, citeste si invata.

 

Salutara este si aflarea parerii semenilor care vor sa ajute comentand ce s-a intamplat.

Se discuta intr-un loc deschis comunicarii sa se sintetizeze informatia care da concret putere pe exemplu concret.

 

Daca instinctul de conservare este comun biosferei prevederea este o calitate umana.

 

Ce s-a intamplat ?

 

http://www.youtube.com/watch?v=5xhimBpittg&h...&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De exemplu, o boala nu te omoara, dar te intareste?

O mana retezata nu te impiedica sa traiesti in continuare, nu? Dar te simti mai puternic, mai-mai ca iti vine sa te apuci de gantere, nu?

 

O scorneala de doi bani, asta e.

 

Chiar asa?

Poate ar trebui sa stai putin de vorba cu oameni din aceasta categorie si sa asculti parrerea lor despre sintagma topicului.Bineinteles exclusi sunt cei care-si plang de mila.

FYI....da....pe unii oameni diferite experiente in viata ai fac mai puternici emotional,mental,spiritual.Nu vb aici de forta fizica,e logic ca unul cu mana amputata nu o sa se inscrie la Olimpiada sa ridice haltere. :lol:

Dar oadata ce a trecut peste perioada de suferinta fizica si emotionala,priveste viata si totul in jurul sau dintr-o alta perspectiva.Invata sa aprecieze mai mult tot ceea ce are,sa fie mai indulgent,sa se bucure de fiecare clipa...viata merge inainte.

Aaaaa....ca mai sunt si unii care o iau la vale si ajung distrusi emotional si vai de mama lor pentru ca nu au avut taria de caracter sa depaseasca o tragedie,asta e alta poveste.Nimeni nu e perfect. :focus:

 

Deci in concluzie ce nu te "omoara/distruge" te face mai puternic in general vorbind. Dar aceasta sintagma implica un anumit nivel de vindecare fizica,emotionala si progres. Ar fi idiotic sa spun ca un om care inca mai supravietuieste o boala grea si sufera,este mai puternic.Putini sunt asa tari.Suferinta indelungata coroade vointa si taria. Dar odata ce greul a fost depasit cu succes omul reiese mai puternic din acea experienta.Normal ca sunt si cazuri cand aceasta teorie da gres.

Editat de xqzy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Schimba-ti parerea si insuseste-ti-o pe a mea.

O experienta grea, ca sa nu zic doar neplacuta, iti omoara inca putin sufletul, nu te intareste. Faptul ca esti pus in situatii limita si reusesti sau pur si simplu ai norocul sa iesi din ele, nu inseamna ca sunt si bune. Exemplele mele plastice nu sunt deloc de natura fizica, au un substrat care se refera la spirit. Cam ce stare de spirit ai dupa ce iei 5 pumni in gura?

Daca tu iti doresti esecuri ca sa devii 'mai puternica', pe mine ma motiveaza mai mult victorii repetate la infinit.

 

E bine cum zic eu, nu cum crezi tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Schimba-ti parerea si insuseste-ti-o pe a mea.

O experienta grea, ca sa nu zic doar neplacuta, iti omoara inca putin sufletul, nu te intareste. Faptul ca esti pus in situatii limita si reusesti sau pur si simplu ai norocul sa iesi din ele, nu inseamna ca sunt si bune. Exemplele mele plastice nu sunt deloc de natura fizica, au un substrat care se refera la spirit. Cam ce stare de spirit ai dupa ce iei 5 pumni in gura?

Daca tu iti doresti esecuri ca sa devii 'mai puternica', pe mine ma motiveaza mai mult victorii repetate la infinit.

 

E bine cum zic eu, nu cum crezi tu.

 

K0ntr0...nimeni nu-si doreste esecuri ca sa devina mai puternic.Sa fie omul dement sa doreasca asta.Dar nenorocirile vin in viata chit ca vrei sau nu si cand nu te astepti.Acum intrebarea este cum deal-uieste omul cu ele. Te lupti si razbati sau te dai batut si astepti sa mori?

 

Cat despre afirmatia cu sufletul nu pot sa-ti dau deloc dreptate,cel putin din perspectiva mea.Nu vreau sa vb in numele altora.Am trecut eu insumi prin ceva care nu credeam in vecii vecilor ca mi se va intimpla mie si uite ca am iesit la capatul "tunelului" cu sufletul intact si emotional mai puternica cu o sete si bucurie de viata ca niciodata.

 

Iar convingerile mele sunt din experienta personala de aceea nu-mi voi insusi parerea ta pentru ca stiu despre ce vb. Adevarat am avut o stare de spirit groaznica dupa incident si mult timp dupa aceea,de starea fizica si emotionala nici nu mai discut,dar totul a trecut,am stiut ce am de facut,am stiut ce vreau de la viata si ce asteptari am de la mine insumi si m-am pus pe treaba.Nothing brings me down.Ma iubesc pe mine insumi prea mult si viata la fel,ca sa ma las doborata de circumstantele in care ma arunca soarta.

 

Probabil ca depinde de persoana si nu trebuie sa aplicam sintagma topicului tuturor.Nu stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

(psihic vorbind)cred ca intr-un cuvant as zice maturizare. :lol2:

de ce adultii sunt mai puternici decat adolescentii chiar daca poate ei au mai multe pe cap?

pt ca ai au trecut prin mai multe! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×