Sari la conținut
Forum Roportal
lieben

Ce nu te omoara, te face mai puternica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce nu te omoara, te face mai puternic cu o conditie: mai intai... sa fii la un pas de ,, moartea spirituala". Apoi, ai timp sa renasti. :crazy:

 

Nu sunt de acord cu acest slogan. Practic el se traduce prin: "trage de tine, ca n-o sa mori". Este gresit.

 

Va voi povesti un caz particular (al meu), in care epuizarea a dus la boala care nu m-a facut deloc mai puternica.

 

Stresul continuu si deprivarea de somn la care m-am supus au dus la boala (pentru ca am un servici lung si fac 3 ore pe drum dus si intors ca sa ajung pana acolo si in plus am dorit sa nu vin acasa si doar sa ma culc, ci sa mai si citesc ceva pentru a ma simti si eu om si nu robot).

 

Asadar, mi-a slabit sistemul imunitar pe fond de stres si de nesomn si am ajuns sa fac infectii repetate in diferite zone ale corpului, carora nu le mai gaseam leac.

 

Doctorii au dat din umeri si doar cautand pe internet am gasit un medicament care mi-a mai atenuat simptomele, dar nu mi le-a inlaturat.

 

Deprivarea de somn duce la oboseala glandelor suprarenale care numai pana intr-un anumit moment este reversibila!, iar in ani poate duce la diabet tip 2, care este o boala incurabila.

 

Deci aveti grija cat trageti de voi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e o chestie interesanta. pt ca oamenilor le place sa dramatizeze, si considera oric problema, ca fiind cea mai grava pt ei. Iar aceasta zicala ii ajuta sa realizeze ca daca au reusit sa treaca peste acea "uriasa" problema vor putea trece peste orice. Are scopul de a ne incuraja. Nu? Cel putin la mine are efect si sunt de acord cu ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti s-antamplat vreodata sa constati ca intamplandu-se ceva care la vremea respectiva sa-ti fi facut mult rau ... mai tarziu uitandu-te in urma sa constati ca aceea experienta te-a ajutat sa deschizi ochii mai mari data urmatoare si sa fii mai cu bagare de seama ? Eu cred ca asta inseamna .

mda... ai deschis ochii intr-adevar si ai invatat... doar ca esti mai ''cocosat'' :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ceva de genul: un sut in fund, un pas inainte....oricum, se presupune ca anumite experiente triste te ajuta sa te maturizezi...asta ar fi ideal....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca este o mare, imensa bazaconie inventata de adeptii (multi) ideii ca 'Dumnezeu pedepseste pe cei pe care ii iubeste'.

Este ceva penibil si contrar bunului simt.

 

De exemplu, o boala nu te omoara, dar te intareste?

O mana retezata nu te impiedica sa traiesti in continuare, nu? Dar te simti mai puternic, mai-mai ca iti vine sa te apuci de gantere, nu?

 

O scorneala de doi bani, asta e.

Eu am intrat aici doar ca sa vad cu ce Kl0na am postat...am fost surprins sa vad ca sunt asa vechi pe aici...

 

Dar sunt perfect de acord cu K0ntr0VerSy#12.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am intrat aici doar ca sa vad cu ce Kl0na am postat...am fost surprins sa vad ca sunt asa vechi pe aici...

 

Dar sunt perfect de acord cu K0ntr0VerSy#12.

 

A...deci nu te-a omorat,o fi insemnana ca esti mai puternic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa ti pese de cineva indiferent e suicid

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o boala nu te intareste fizic, poate doar moral , asta daca iti propui, altfel totul te doboara, fiecare zi ce trece

fiecare vorba ce te doare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×