Sari la conținut
Forum Roportal
lieben

Ce nu te omoara, te face mai puternica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

toate experientele care vin te ajuta, indiferent ca le vezi ca fiind bune sau rele ... din toate ai de invatat, cresti, te dezvolti ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce inseamna pt voi aceasta sintagma?

ce nu ne distruge ne face mai puternici.... ar putea sugera tarie fizica si sufleteasca prin suferinta sau/si experienta. Optimist privind lucrurile,orice experienta, placuta sau nu, este o experienta constructiva, care iti formeaza caracterul sau care iti slefuieste sufletul.... oare nu suferintza e cea care ne cizeleaza sufletele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce inseamna pt voi aceasta sintagma?

Eu cred ca este o mare, imensa bazaconie inventata de adeptii (multi) ideii ca 'Dumnezeu pedepseste pe cei pe care ii iubeste'.

Este ceva penibil si contrar bunului simt.

 

De exemplu, o boala nu te omoara, dar te intareste?

O mana retezata nu te impiedica sa traiesti in continuare, nu? Dar te simti mai puternic, mai-mai ca iti vine sa te apuci de gantere, nu?

 

O scorneala de doi bani, asta e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca este o mare, imensa bazaconie inventata de adeptii (multi) ideii ca 'Dumnezeu pedepseste pe cei pe care ii iubeste'.

Este ceva penibil si contrar bunului simt.

 

De exemplu, o boala nu te omoara, dar te intareste?

O mana retezata nu te impiedica sa traiesti in continuare, nu? Dar te simti mai puternic, mai-mai ca iti vine sa te apuci de gantere, nu?

 

O scorneala de doi bani, asta e.

aici de kontrez.

o boala ce nu te omoara te "poate" intari psihic.

esti constient de ce ai patit si esti constient ca putea sau poate fi mai rau..

cei mai multi vor fi pregatiti sa accepte adevaruri crude ale vietii.

.....................

iti dau un exemplu de om care, consider, este puternic...

daca esti din bucuresti, ai ocazia sa vezi in piata romana ( vis-a-vis de Nike ) un om fara picioare intr-un carucior electric,

stii ce face acest om?.....

nu cerseste, are demnitate,

confectioneaza podoabe si le vinde...asta face...

si nu impinge fiare la sala, isi impinge destinul cu cioturile de picioare ramase, mai departe, fara a intinde mana trecatorilor.

 

acceptarea este puterea de care se zice.

acceptarea si mersul inainte..

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce inseamna pt voi aceasta sintagma?

 

eu cred ca e vorba de experienta aici...de greselile si riscurile pe care omul le accepta in viata, zi de zi.

Omul stie cum sa raspunda la provocari si ajunge sa cunoasca si gustul riscului. Ii place ca doar ce naiba.. rau cu rau dar mai rau fara rau...Se joaca cu focul... si chiar daca greseste o ia de la capat fiind mai plin de experienta decat initial. Si tot nu se lasa! (incapatanarea asta) :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce inseamna pt voi aceasta sintagma?

 

Ti s-antamplat vreodata sa constati ca intamplandu-se ceva care la vremea respectiva sa-ti fi facut mult rau ... mai tarziu uitandu-te in urma sa constati ca aceea experienta te-a ajutat sa deschizi ochii mai mari data urmatoare si sa fii mai cu bagare de seama ? Eu cred ca asta inseamna .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce inseamna pt voi aceasta sintagma?

 

Daca treci prin tot felul de situatii capeti experienta si daca vreo situatie se repeta stii cam ce trebuie sa faci sa iesi din ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu te omoara, te face mai puternic cu o conditie: mai intai... sa fii la un pas de ,, moartea spirituala". Apoi, ai timp sa renasti. :crazy:

Editat de Insolit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×