Sari la conținut
Forum Roportal
Constantin Marin

Problema de incepator

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am creat doua Form-uri , in primul form am cateva butoane,iar in cel de al doi-lea form am mai multe Edit-uri care sunt legate la o baza de date.Cind apas butonul Adaug vreau sa-mi deschida Form2 si sa am toate Edit-urile goale.

La butonul Adaug din primul form am scris codul urmator care nu face altceva decat sa imi deschida Form2 , dar Edit-urile mel care sunt legate la o baza de date sunt deja completate cu ultima inregistrare facuta :

Form2 = new TForm2(Application);

Form2->ShowModal();

delete Form2;

Va rog daca imi puteti da un exemplu de cod si unde anum trebuie scris codul acesta .

Nu vreau alceva decat cind deschid Form2 sa am toate casutele de editare Edit1,Edit2, etc. sa le am goale fiind pregatite pentru o noua inregistrare in baza de date.

Va multumesc anticipat.

 

Trebuie sa specific ca eu aplicatia pe care vreau sa foc o lucrez cu Borland C++ 6.

Inca o data va multumesc anticipat de ajutorul si atentia acordata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In general se initializeaza fie in contructor fie ceva metoda de tip Initialize.. Nu sunt familiarizat cu clasele din Borland dar daca te uiti in help in mod sigur vei gasi o metoda de tip Initialize sau Create unde poti sa-ti initializezi membrii clasei. Citeste bine helpul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat problema cu urmatoarele linii de cod :

this.nume_tabelBindingSource.AddNew();

int adaug = 0;

adaug = nume_tabelTableAdapter.Update(this.nume_baza_de_dateDataSet.nume_tabel);

Intrebarea mea este daca aceste linii de cod sunt corecte, eu sunt multumit de ele pentru ca face ceea ce doresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×