Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce este Sufletul?

interfaţa dintre spirit şi trup .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu in fata unui om, ci doar a raului din el.

Dupa un timp in care castiga increderea, nu se mai infoaie nici in fata anumitor caini.

 

 

 

pentru ca starea de frica face ca in corp sa fie eliberate rapid substante chimice puternice, care dau posibilitatea trupului asistat de instinct sa capete putere sporita si sa poata scapa cu viata din situatia generatoare a starii de frica.

Este ca si cum ai ridica turatia motorului, pentru ca atunci cand vei debraia, sa poti sa tasnesti rapid.

Probabil ca aceleasi substante sunt eliberate si in muschii pradatorului, inaintea saltului de atac.

Andrenalina.

 

Cainele, simtind 'turatia' sporita, o interpreteaza ca si un atac iminent.

Si se apara...

 

 

 

Au suflet. Diferit de al omului. Diferit si de al insectelor, de pilda.

Notiunea de suflet nu este identica pentru toti (si astfel diferenta ar fi facuta doar de cantitatea diferita prezenta in specii).

Ci de esenta.

 

 

Asta inseamna ca Dumnezeu nu este doar 'partea sufletului' nostru.

Ci si genele din noi.

Si instinctul din noi.

Si inteligenta din noi.

Si constiinta din noi.

 

Si toate legile de manifestare si de organizare care fac ca din 70-80 kg de atomi ce reactioneaza fizic, chimic samd, sa rezulte, de pilda, un om...

 

Viata, Vali, este Universul inflorit...

In mijlocul vietii este Omul.

Precum semintele florilor, si el, Omul, are capacitatea si menirea de a 'organiza constructia' altor flori.

Nu ai dreptate.Sunt oameni rai care-si bat caini si totusi cainii nu-i latra si nici nu-i musca.De ce?

Genele si instinctul sunt caracteristici care exista imprimate in in orice suflet fie atom,fie piatra,fie planta,fie animal,fie om.Inteligenta si constinta omului sunt caracteristici care se imprima in Sufletul lui de-a lungul mai multor vieti conform vointei lui DUMNEZEU.Instincul,inteligenta si constiinta atomilor,pitrelor,plantelor si animalelor nu se dezvolta mai mult decat li-a fost dat inca de la facere de catre DUMNEZEU.

 

e ceea ce a suflat dumnezeu in narile lui adam insasi viata

Excelent raspuns.Am totusi o intrebare: In a cata zi a fost facut Adam si in a cata zi au fost facuti oamenii?

 

e ceea ce a suflat dumnezeu in narile lui adam insasi viata

Excelent raspuns.Am totusi o intrebare: In a cata zi a fost facut Adam si in a cata zi au fost facuti oamenii?

 

e ceea ce a suflat dumnezeu in narile lui adam insasi viata

Excelent raspuns.Am totusi o intrebare: In a cata zi a fost facut Adam si in a cata zi au fost facuti oamenii?

 

e ceea ce a suflat dumnezeu in narile lui adam insasi viata

Excelent raspuns.Am totusi o intrebare: In a cata zi a fost facut Adam si in a cata zi au fost facuti oamenii?

 

nu poate fi decat unul

dumnezeu parerea mea

QUOTE (vali_ @ Mar 17 2008, 01:34 AM)

e ceea ce a suflat dumnezeu in narile lui adam insasi viata

 

Excelent raspuns.Am totusi o intrebare: In a cata zi a fost facut Adam si in a cata zi au fost facuti oamenii?

 

Da.

De catre cine?

 

Cine poate proiecta creatia astfel incat polenizarea florilor sa va face de insecte?

Cine poate proiecta creatia astfel incat florile sa fie colorate si sa iasa in fata verdelui frunzelor, reperate fiind astfel de catre insecte?

Cine poate proiecta creatia astfel incat fructele sa fie dulci si aromate, si astfel apreciate de animale?

Cine poate proiecta creatia astfel incat semintele fructelor mancate sa fie deplasate si 'plantate' cu o gramajoara de compost?

Cine poate proiecta creatia astfel incat invelisul semintei sa fie rezistent la atacul acizilor din stomacul animalelor?

 

Cine este proiectantul acesta rational, inteligent si care tine seama de interdependenta vietii?

DUMNEZEU si numai DUMNEZEU a facut toate bune foarte.Orice alte expierente de modificari genetice si clonari sunt erori pentru care vom plati mai devreme sau mai tarziu.Am o intrebare:Cine a facut animalele domestice?

 

Sufletul ( totalitatea proceselor afective ) se datoreaza evolutiei creierului. Creierul e sursa tuturor trairilor noastre. Toate sentimentele pot fi localizate pe o anumita portiune din creier.

 

Aveam eu o vorba : suflet cat creier ai. :D

Creier ai atat cat Suflet ai.Sufletul dobandeste de-a lungul mai multor vieti inteligenta si constiinta din ce in ce mai multa de Sinele sau si de DUMNEZEU.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufletul ( totalitatea proceselor afective ) se datoreaza evolutiei creierului. Creierul e sursa tuturor trairilor noastre. Toate sentimentele pot fi localizate pe o anumita portiune din creier.

 

Aveam eu o vorba : suflet cat creier ai. :D

Ca o posibila corelatie intre Eminescu si suflet ca simplu efect al creierului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate,Sufletul este partea din DUMNEZEU care este in noi si noi suntem dupa chipul si asemanarea lui DUMNEZEU. Dar eu intreb iarasi:Cum arata Sufletul!

Cum arata? Aaa... partea asta e mai simpla... e un amestec instabil de tesseracti sau in fine octachoroni (fiecare cu terminologia lui). marginile exterioare sunt roz desi perceptia lor depinde de unghiul din care privesti... unii ar jura ca sunt violet.

 

Uite mai jos o reprezentare a unui tesseract, dar tine minte... e un amestec de chestii dintrastea... unul instabil.

Tesseract.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca glumesti.Sufletul omului este cam de aceiasi forma ca si trupul in care salasuieste si pe care il coordoneaza in functie de ceea ce a acumulat in vietile anterioare cautand sa invete cat mai mult,devenind cat mai costient de existenta sa si de creiatorul sau,DUMNEZEU.Culoarea Sufletului unui om este galben aurie.

Intrebare:Stii pe cineva care si-a vazut propriul sau Suflet cu ochii trupesti?

 

Cum arata? Aaa... partea asta e mai simpla... e un amestec instabil de tesseracti sau in fine octachoroni (fiecare cu terminologia lui). marginile exterioare sunt roz desi perceptia lor depinde de unghiul din care privesti... unii ar jura ca sunt violet.

 

Uite mai jos o reprezentare a unui tesseract, dar tine minte... e un amestec de chestii dintrastea... unul instabil.

Tesseract.gif

Eu cred ca glumesti.Sufletul omului este cam de aceiasi forma ca si trupul in care salasuieste si pe care il coordoneaza in functie de ceea ce a acumulat in vietile anterioare cautand sa invete cat mai mult,devenind cat mai costient de existenta sa si de creiatorul sau,DUMNEZEU.Culoarea Sufletului unui om este galben aurie.

Intrebare:Stii pe cineva care si-a vazut propriul sau Suflet cu ochii trupesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am totusi o intrebare: In a cata zi a fost facut Adam si in a cata zi au fost facuti oamenii?

 

Cum adica oamenii??? Care oameni au mai fost facuti de D-zeu in afara de Adam si Eva? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum adica oamenii??? Care oameni au mai fost facuti de D-zeu in afara de Adam si Eva? :D

Citeste te rog cu atentie Biblia Crestin ortodoxa,Vechiul Testament,Facerea,cap.1,versetul 26,27,28 si vei vedea ca oamenii au fost facuti in ziua a sasea.

Citeste te rog cu atentie Biblia Crestin ortodoxa,Vechiul Testament,Facerea,cap.1,versetele 9,10 si cap.2,versetul 5,6,7,8 si vei vedea ca Adam a fost facut la inceputul celei de a treia zi ,dupa ce DUMNEZEU a facut sa se arate uscatul pe care DUMNEZEU l-a numit pamant.

 

Sincer,ideea de suflet ca o forma de energie constienta care se gaseste in interiorul corpului nostru,mi se pare ciudata.Nu cred in suflet,desi folosesc cuvantul.......suflet-sentimentele si trairile pe care le are o persoana.

Sufletul este altceva decat energia.Sufletul este esenta Dumnezeiasca care este imateriala si care coordoneaza materia.

Desi aparent nu are legatura cu tema "Sufletul" pun o intrebare:Ce este atomul si cine sustine existenta atomului?

 

ii e scris in gene cum de la inceputul creatiei parerea mea .

conform budismului te poti incarna in orice dupa ce mori.

din punct de vedere crestin nu are suflet dar cine zice ca ,crestinismul detine adevarul suprem?

Sufletul omului se va reancarna totdeauna intr-un om.Sufletul unui tigru se va rencarna totdeauna intr-un tigru.

Intrebare: De ce nu mai sunt dinozauri si alte animale disparute de pe pamant si pe care azi le gasim fosilizate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeste te rog cu atentie Biblia Crestin ortodoxa,Vechiul Testament,Facerea,cap.1,versetul 26,27,28 si vei vedea ca oamenii au fost facuti in ziua a sasea.

Citeste te rog cu atentie Biblia Crestin ortodoxa,Vechiul Testament,Facerea,cap.1,versetele 9,10 si cap.2,versetul 5,6,7,8 si vei vedea ca Adam a fost facut la inceputul celei de a treia zi ,dupa ce DUMNEZEU a facut sa se arate uscatul pe care DUMNEZEU l-a numit pamant.

Facerea, Capitolul 1

9. Şi a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc şi să se arate uscatul!" Şi a fost aşa. şi s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor şi s-a arătat uscatul.

10. Uscatul l-a numit Dumnezeu păm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufletul omului se va reancarna totdeauna intr-un om.Sufletul unui tigru se va rencarna totdeauna intr-un tigru.

Intrebare: De ce nu mai sunt dinozauri si alte animale disparute de pe pamant si pe care azi le gasim fosilizate?

Intrebare: Dar au fost ?

 

 

Sufletul este altceva decat energia.Sufletul este esenta Dumnezeiasca care este imateriala si care coordoneaza materia.

Desi aparent nu are legatura cu tema "Sufletul" pun o intrebare:Ce este atomul si cine sustine existenta atomului?

Auzi tu ce carte citesti acum, poate ne scutesti de ceva pierdere de timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×