Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragă Vriies, răspunsul tău mi-a mers la inimă (ei da, mai am şi eu o urmă de inimă!) şi cred că mă pot bucura pentru tine.

Astfel, tu nu eşti un om pierdut pentru credinţă, cum mi-a spus mie literal Popa Ioasaf cu mulţi ani în urmă (dar fără a fi fost nevoie să-i spun aşa frumos pe şleau ce ai spus tu acum, fiindcă el citeşte-n suflete).

Şi te poţi considera fericit, pentru că ai un reazem, un punct de lumină, un însoţitor care nu te lasă să fii singur niciodată. Te invidiez şi te admir! Îţi urez să-ţi păstrezi toată viaţa această inocenţă!

Pentru binele tău e mai bine să fii ca tine, decât necredincios ca mine!

 

Cu stimă,

Nae Tractoristu

Dragă niksson,

Mercic pentru sfaturi, cuvintele frumoase și bunele intenții de care dai dovadă. Faptul că te poți bucura atât de sincer și spontan pentru altul, nu-ți poate face decât cinste.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La unii cu suflet nu conteaza ca asi altul are viata si suflet si simte, tot il omoara pentru nimica toata, doar ca are placere sau a vazut la TV sau cinema.

 

Pana si pietrele seci au viata si suflet, pomii sint uriasii planetei in alta forma, florile sint alintarile noastre ca si pisicii iar fructele ne intretin in viata!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este interesant sa discutam despre partea spirituala din om, majoritatea crestinilor nu pot face diferenta dintre suflet si duh, pentru ca nu este unul si acelasi lucru de aceea este mentionat in biblie separat

ca un prim argument vietatile care traiesc pe pamant au suflet si ele dar nu au duh, omul singur are si suflet si duh insa in om duhul poate fi viu sau mort (inactive), duhul devine viu cand omul se pocaieste si ajunge la nasterea din nou cum arata scriptura asa ca si omul este triunic;trup=suflet=duh, sufletul ne asigura miscarea in trup iar in duh este sediul constiintei de Dumnezeu, de aceea este scris ca adevaratii inchinatori sunt in duh si adevar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, enohabel a spus:

Este interesant sa discutam despre partea spirituala din om, majoritatea crestinilor nu pot face diferenta dintre suflet si duh, pentru ca nu este unul si acelasi lucru de aceea este mentionat in biblie separat

ca un prim argument vietatile care traiesc pe pamant au suflet si ele dar nu au duh, omul singur are si suflet si duh insa in om duhul poate fi viu sau mort (inactive), duhul devine viu cand omul se pocaieste si ajunge la nasterea din nou cum arata scriptura asa ca si omul este triunic;trup=suflet=duh, sufletul ne asigura miscarea in trup iar in duh este sediul constiintei de Dumnezeu, de aceea este scris ca adevaratii inchinatori sunt in duh si adevar

Este o zicere faina a lui Wen Zi ( o gasisem prin anul 2006 intr-o carte exceptionala, despre Taijiquan), unde apare tot o "Trinitate":

"Trupul este templul vietii. Energia este forta vietii. Spiritul este guvernatorul vietii. Cand spiritul preia comanda, trupul il urmeaza in mod natural si aceasta suita este benefica pentru toate cele trei. Daca insa trupul este cel care conduce, spiritul i se opune, fapt care dauneaza celor Trei Comori."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×