Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Facerea, Capitolul 1

9. Şi a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc şi să se arate uscatul!" Şi a fost aşa. şi s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor şi s-a arătat uscatul.

10. Uscatul l-a numit Dumnezeu păm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeste te rog cu atentie si de mai multe ori "Facerea",cap.1,ziua a treia,ziua a sasea si cap.2 versetele 5,6,7,8 asa cum iti scriu mai jos:

-Biblia Crestin ortodoxa,Vechiul Testament,Facerea,cap.1,versetele24,25, 26,27,28,29,30,31 si vei vedea ca oamenii au fost facuti in ziua a sasea.

-Biblia Crestin ortodoxa,Vechiul Testament,Facerea,cap.1,versetele 9,10,11,12,13 care ne spune despre ziua a treia si cap.2,versetul 5,6,7,8 si vei vedea ca Adam a fost facut la inceputul celei de a treia zi ,dupa ce DUMNEZEU a facut sa se arate uscatul pe care DUMNEZEU l-a numit pamant.

-Rezulta ca scrie clar ca pe pamant nu era nici iarba si niciun un copacel,adica la inceputul zilei a treia cand:"Atunci, lu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebare: Dar au fost ?

 

 

 

Auzi tu ce carte citesti acum, poate ne scutesti de ceva pierdere de timp.

 

Biblia da raspunsul la toate intrebarile noastre privind existenta materiei.Citeste-o si vei intelege multe.

 

Dintre fiicele care erau deja. :D

 

Care fiice?A le cui erau fiicele?

 

Intrebare: Dar au fost ?

 

 

 

Auzi tu ce carte citesti acum, poate ne scutesti de ceva pierdere de timp.

 

Dinozaurii si alte animale descoperite ca fosile au existat.

Repet intrebarile:

-De ce nu mai sunt dinozauri si alte animale disparute de pe pamant si pe care azi le gasim fosilizate?

-Desi aparent nu are legatura cu tema "Sufletul" pun o intrebare:Ce este atomul si cine sustine existenta atomului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ale celor ce existau inainte de Adam.

 

Excelent raspuns!Felicitari!

 

Inca o intrebare:In a cata zi este posibil sa fi fost izgoniti Adam si Eva din Rai?

 

Excelent raspuns!Felicitari!

 

Inca o intrebare:In a cata zi este posibil sa fi fost izgoniti Adam si Eva din Rai?

 

Te rog sa ma scuzi! La raspunsul tau " Ale celor ce existau inainte de Adam.",inlocuiesc raspunsul meu "Excelent raspuns!Felicitari!

Inca o intrebare:In a cata zi este posibil sa fi fost izgoniti Adam si Eva din Rai?" cu urmatoarele intrebari:

 

-Ale celor care existau inainte ca Adam sa fie alungat din Rai?

-In a cata zi este posibil sa fi fost izgoniti Adam si Eva din Rai astfel incat Cain sa poata sa-si ia o femeie?

 

Daca raspunzi corect atunci te felicit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeste te rog cu atentie si de mai multe ori "Facerea",cap.1,ziua a treia,ziua a sasea si cap.2 versetele 5,6,7,8 asa cum iti scriu mai jos:

-Biblia Crestin ortodoxa,Vechiul Testament,Facerea,cap.1,versetele24,25, 26,27,28,29,30,31 si vei vedea ca oamenii au fost facuti in ziua a sasea.

-Biblia Crestin ortodoxa,Vechiul Testament,Facerea,cap.1,versetele 9,10,11,12,13 care ne spune despre ziua a treia si cap.2,versetul 5,6,7,8 si vei vedea ca Adam a fost facut la inceputul celei de a treia zi ,dupa ce DUMNEZEU a facut sa se arate uscatul pe care DUMNEZEU l-a numit pamant.

-Rezulta ca scrie clar ca pe pamant nu era nici iarba si niciun un copacel,adica la inceputul zilei a treia cand:"Atunci, lu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ale celor ce existau inainte de Adam.

 

Cred ca esti de acord ca Adam a fost facut in ziua a treia si asezat in Rai,iar oamenii au fost facuti in ziua a sasea si evident nu erau in Rai.De aceea iti retrag felictarile pana cand imi raspunzi corect la intrebarile:

-Ale celor care existau inainte ca Adam sa fie alungat din Rai?

-In a cata zi este posibil sa fi fost izgoniti Adam si Eva din Rai astfel incat Cain sa poata sa-si ia o femeie?

 

Nu te supara pe mine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufletul omului se va reancarna totdeauna intr-un om.Sufletul unui tigru se va rencarna totdeauna intr-un tigru.

Intrebare: De ce nu mai sunt dinozauri si alte animale disparute de pe pamant si pe care azi le gasim fosilizate?

 

ori au evoluat ori au fost stinse (cazul dinozaurilor ) de catre ingerii domnului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu asta te-am intrebat. Nu e nevoie sa mai citesc pentru ca nu am ce. Te-am rugat sa-mi dai versetul asa cum e in Biblie unde zice de Adam si de ziua a 3-a. In aceeasi fraza!!!!

Eu inteleg ce spui tu, dar tu faci interpretari pe text si presupuneri. Asa pot interpreta si eu si ajung la concluzia ca dintre toti zeii imaginati vreodata de oameni, D-zeu intra lejer in top 3 la cei mai sadici, misogini si razboinici. Si-ti dau si citate si te pun sa citesti pana pricepi.

Deeeeci? Astept...

 

Eu nu fac interpretari,caci ceea ce citesc asa inteleg si ceea ce ti-am scris este realitate,caci DUMNEZEU nu a creiat incestul si de aceea repet intrebarea:Cain de unde si-a luat femeie?Raspunde ca sa stie si altii?

 

Gresesti mult caracterizand astfel pe DUMNEZEU.Daca nu intelegi ceva din Biblia Crestin ortodoxa intreaba-ma si voi incerca sa-ti raspund.

Care este varsta adevarata a trupului tau in aceasta viata pe pamant?

 

 

 

ori au evoluat ori au fost stinse (cazul dinozaurilor ) de catre ingerii domnului

 

Evoluat in ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×