Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exact.Poate avem puncte de vedere diferite dar asta e altceva.

povestea lui Iona vrea sa scoata in evidenta caracterul milostiv al lui YHWH. omul e indaratinc si rau, dar YHWH are bunatatea sa-l tolereze in speranta ca o sa-i vina mintea la cap.

problema e ca textul e in opozitie cu istorisirile anterioare, in care YHWH era inca un zeu al razboiului care dadea ordine sa fie omorati barbati, femei, copii si animale la gramada. daca pui fata in fata povestea potopului si povestea iertarii cetatii Ninive, ajungi la concluzia lui Ravl... YHWH incepuse sa-si ia medicamentele la timp!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
povestea lui Iona vrea sa scoata in evidenta caracterul milostiv al lui YHWH. omul e indaratinc si rau, dar YHWH are bunatatea sa-l tolereze in speranta ca o sa-i vina mintea la cap.

problema e ca textul e in opozitie cu istorisirile anterioare, in care YHWH era inca un zeu al razboiului care dadea ordine sa fie omorati barbati, femei, copii si animale la gramada. daca pui fata in fata povestea potopului si povestea iertarii cetatii Ninive, ajungi la concluzia lui Ravl... YHWH incepuse sa-si ia medicamentele la timp!

Acelasi lucru a fost si la potop, deci au avut timp indelungat oamenii sa se intoarca la El. Dar ei doreau placerile, badjocorile,...

"12

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
povestea lui Iona vrea sa scoata in evidenta caracterul milostiv al lui YHWH. omul e indaratinc si rau, dar YHWH are bunatatea sa-l tolereze in speranta ca o sa-i vina mintea la cap.

problema e ca textul e in opozitie cu istorisirile anterioare, in care YHWH era inca un zeu al razboiului care dadea ordine sa fie omorati barbati, femei, copii si animale la gramada. daca pui fata in fata povestea potopului si povestea iertarii cetatii Ninive, ajungi la concluzia lui Ravl... YHWH incepuse sa-si ia medicamentele la timp!

 

Prima parte ai nimerit-o dar in partea a doua vorbesti despre Ares.

 

Stii de ce incapatanarea lui Iona?Pentru ca era evreu asa cum astazi sunt cei ca cioanas.Sovini.Evreii ca si pocaitii contemporani se credeau semintia aleasa si supersfinti.

Ninivenii erau pagani din punctul lor de vedere.Dar IHWH nu a facut si nu face diferenta fie ca te-ai nascut musulman,hindus sau crestin.El a iubit dintotdeauna oamenii cu conditia sa se intoarca de la caile rele.Ceea ce ninivenii au si facut.De aceea Domnul i-a iertat.

 

Iona nu a putut intelege asta din cauza prejudecatilor si educatiei primite.Domnul a stiut ca nu e baiat rau si l-a lasat sa mediteze...si sa-l inteleaga pe adevaratul Dumnezeu nu cel evreiesc...

 

Sunt multe de spus...eu ador cartea asta............. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar IHWH nu a facut si nu face diferenta fie ca te-ai nascut musulman,hindus sau crestin.El a iubit dintotdeauna oamenii cu conditia sa se intoarca de la caile rele.Ceea ce ninivenii au si facut.De aceea Domnul i-a iertat.

 

YHWH nu i'a iubit pe oameni necondiţionat aşa cum ar fi procedat un adevărat Creator, ci doar pe cei care i se

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bravo Ravl !

 

Daca ai si tu un punct de vedere este extraordinar.Era sa lesin cand ti-am citit postarea.Ai auzit si tu de IHWH pe forum si te folosesti de aceste litere pentru a te referi...la cine? Ai citit macar cele 2,5 pagini?

 

Dumnezeu n-are nevoie de inchinare.Ca si un tata vrea sa ne avertizeze asupra cailor rele care ne duc la moarte.

 

Acuma ia zi tu ce este aia IHWH?

 

waw ... mă scuzaţi şefu' , nu v'a pupat nimeni curuleţu' dis de dimineaţă ? :D

 

măi , ce băiat deştept , pupă tata pe el :D... cum a venit el pe forum şi dezbate problemele vitale alea ortodoxiei

 

mergi sefu' şi te pupă !

 

şi apropo sefu'

 

at

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
waw ... mă scuzaţi şefu' , nu v'a pupat nimeni curuleţu' dis de dimineaţă ? :D

 

măi , ce băiat deştept , pupă tata pe el :D... cum a venit el pe forum şi dezbate problemele vitale alea ortodoxiei

 

mergi sefu' şi te pupă !

 

şi apropo sefu'

 

at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apologise accepted.

Nu trebuie sa ma condamni ca m-am obisnuit sa fiu pupat...Ce sa fac daca am devenit dependent?

 

....

 

 

Pana atunci citeste Iona.

 

şefu' , aveţi o scamă mică, mică ... :D

 

fug să citesc Iona ăla ? :hi:

 

3. Şi s-a sculat Iona să fugă la Tarsis, departe de Domnul. Şi s-a cobor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prima parte ai nimerit-o dar in partea a doua vorbesti despre Ares.

 

...IHWH nu a facut si nu face diferenta fie ca te-ai nascut musulman,hindus sau crestin....

 

Sunt multe de spus...eu ador cartea asta............. :o:

"YHWH nu a facut si nu face diferenta"... :D eu cred ca te-ai uitat la alta emisiune... :hi:

 

nu ii iubeste pe toti la fel. dar ii omoara la gramada cand nu-i convine ceva. daca toata biblia ar cuprinde numai cartea lui Iona, ti-as da dreptate, dar cum avem mii de exemple de comportament a la Ares din partea zeului iubirii... nu-ti dau. ca n-am de unde. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"YHWH nu a facut si nu face diferenta"... :D eu cred ca te-ai uitat la alta emisiune... :hi:

 

nu ii iubeste pe toti la fel. dar ii omoara la gramada cand nu-i convine ceva. daca toata biblia ar cuprinde numai cartea lui Iona, ti-as da dreptate, dar cum avem mii de exemple de comportament a la Ares din partea zeului iubirii... nu-ti dau. ca n-am de unde. :D

 

Daca tu vrei sa-l vezi pe Dumnezeu,cum il vedeau anticii pe Ares e alegerea ta.Din partea mea n-ai decat sa spui in fiecare zi :Du-te dracului dumnezaule criminal ! In loc de rugaciunea Tatal nostru.

 

Nu ai nici mii de exemple de comportament a la Ares si nici macar unul singur.

 

Tu faci exact ca religiosii.Citesti din biblie ce vrei si ce-ti convine ca sa-ti demonstrezi doctrina.Aveam pretentii de la tine...

 

 

Ravl-e,

Lucrarea ta este sub orice critica.Totusi ,pentru ca ai muncit la ea si te-ai straduit o sa primesti nota 5.Asta ca incurajare... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×