Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Majoritatea stiu povestea lui Iona din Biblie.Cine nu o stie sa citeasca.Sunt doar doua pagini si jumate.Din lectura acesteia se vede ca Iona a fost o puslama,razvratit,neascultator si foarte obraznic cu insusi Dumnezeu.De ce credeti ca Domnul s-a purtat cu atata ingaduinta,bunatate si l-a tratat ca pe un prieten?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Majoritatea stiu povestea lui Iona din Biblie.Cine nu o stie sa citeasca.Sunt doar doua pagini si jumate.Din lectura acesteia se vede ca Iona a fost o puslama,razvratit,neascultator si foarte obraznic cu insusi Dumnezeu.De ce credeti ca Domnul s-a purtat cu atata ingaduinta,bunatate si l-a tratat ca pe un prieten?

Iona pe langa faptul ca era obraznic,... cred ca era lenios si egoist. Il interesa doar de el si nu vroia ca cetatea Ninive sa fie iertata. Era poate si deprimat, plictisit,...

 

Intre Iona si Domnul era o relatie, iar cum Domnul este "un Dumnezeu milos şi plin de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista si contraexemplul - Iov.

 

 

Pentru ca YHWH e schizofrenico-paranoic.

 

***edit***

Nu stiu daca am scris corect dar ai priceput ce vreau sa zic.

Am pomenit eu ceva de IHWH.Ai o obsesie?

 

[edit: injuraturile, in orice limba, nu isi au locul pe forum (Fr0z3nas|c3)]

 

Iona pe langa faptul ca era obraznic,... cred ca era lenios si egoist. Il interesa doar de el si nu vroia ca cetatea Ninive sa fie iertata. Era poate si deprimat, plictisit,...

 

Intre Iona si Domnul era o relatie, iar cum Domnul este "un Dumnezeu milos şi plin de

Editat de Fr0z3nasic3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fiecare data cand,in biblie,se fac afirmatii bizare,contradictorii,de fiecare data cand dogmele sunt percepute ca absurde,fara sens,apare explicatia SUPREMA:,,Dumnezeu lucreaza pe cai misterioase''.

Si cu asta ni se inchide gura...

Adica cine suntem noi sa putem intelege planul celui ,,preainalt''? -povestea lui Iov este doar una dintre cele mai trase de par.Un om mic si cuminte,devine subiectul unui experiment intr-o disputa AMICALA dintre Dumnezeu si Diavol...Sigur,el se intreaba ...sufera...si vede ca e bagat in seama doar de dracu! -La propriu!

Nu va mai intreb care o fi explicatia...deja stiu:,,Dumnezeu lucreaza pe cai misterioase''...gata! -io ce sa mai spun,ca sunt prea mic in in meciul divino-satanic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu nu.

 

Si ce e gresit daca am pomenit de YHWH?

Esti stupid?

 

Pai in afara de batjocuri mai stii si altceva?Doar esti baiat inteligent.

Ia spune ca sa imbogatesti prin cunostintele tale pe cititorii roportalieni:

1.Care este traducerea numelui personajului ce face subiectul topicului?

2.Cu aproximatie in ce an au loc evenimentele descrise?

3.Care este ideea cartii si ce semnifica atitudinea cel putin ciudata a lui Iona?

4.Cine era imparat in israel in acel timp?

 

Daca raspunzi la aceste intrebari o sa-ti trimit diploma de merit ca cel mai inteligent forumist.Ok?

 

Intrebarile sunt adresate si celorlalti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai in afara de batjocuri mai stii si altceva?Doar esti baiat inteligent.

Ia spune ca sa imbogatesti prin cunostintele tale pe cititorii roportalieni:

1.Care este traducerea numelui personajului ce face subiectul topicului?

2.Cu aproximatie in ce an au loc evenimentele descrise?

3.Care este ideea cartii si ce semnifica atitudinea cel putin ciudata a lui Iona?

4.Cine era imparat in israel in acel timp?

 

Daca raspunzi la aceste intrebari o sa-ti trimit diploma de merit ca cel mai inteligent forumist.Ok?

 

Intrebarile sunt adresate si celorlalti.

Tu inspiri bancuri...

 

Te-ai simtit ofensat cand ai auzit de YHWH, dupa modelul unui prieten de-al meu calugar, care si-a scuipat in san cand i-am spus ca i se inchina lui YHWH si mi-a spus ca Doamne fereste, nu e sectar.

 

Juxtapunerea intre Iov si Iona exprima indubitabil caracterul de bolnav mintal al lui YHWH. Repet, al lui YHWH.

 

KaSe Kl0SeD.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×