Sari la conținut
Forum Roportal
sneji

Cancer de col uterin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

curaj!

doctorii ce ti'au spus?

 

in mod normal, urmeaza o opeartie si apoi un tratament...important e sa fii curajoasa si sa nu te consumi, nu ajuta..bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. incurajare.

Histerectomie si radioterapie, asta au spus. Curajul nu ne lipseste, problema este ca nu garanteaza nimeni ca scapam doar cu asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti sugerez o cura indelungata cu gemoterapie din mladite de zmeur, mur, coacaz negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am cautat cateva informatii pentru tine.

 

imi pare rau ca e confirmat diagnosticul de cancer de col uterin.

 

Iata ce am gasit:

 

Majoritatea pacientelor pot fi tratate fie chirurgical, fie prin radioterapie, fie cu amandoua. Chimioterapia a fost studiata la pacientele cu tumori avansate nerezecabile, cu tumori recurente, precum si ca sensibilizatoare la radiatii. Citostaticele active cu > 20% rata a raspunsului cuprind cisplatina, 5-fluo-rouracilul (5-FU), hexametilmelanina si ncristina.

http://www.medicultau.com/oncologie-si-hem...-col-uterin.php

 

si am vazut ceva despre patologie

 

(Diagnosticul pozitiv si diferential

Evolutie si complicatii

Principii de tratament)

 

http://www.medicultau.com/patologia-chirur...nului/index.php

 

 

cateva cure ce pot fi facute am gasit:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, a trecut un an si jumatate de la ultimul post. Sper ca esti bine. Ai dispobilitatea necesara sa dai cateva sfaturi cuiva proaspat diagnosticat cu cancer de col uterin, stadiul IIB? Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, mama mea in varsta de 56 de ani a fost diagnosticata cu cancer de col. Pe biopsie scrie "fragmente tumorale de carcinom scuamos slab diferentiat; prezinta zone de necroza si intens infiltrat inflamator mixt in strama" . M-am ferit sa vorbesc cu doctora de fata cu mama pentru ca ea inca nu stie,insa mi-a spus ca e destul de avansat. Din biopsie nu-mi dau seama ce stadiu e, insa din banuiala doctoritei ca s-ar fi extins si la vezica si din ce am cercetat si eu pe net, cred ca e stadiul 4. Exista sanse de stagnare sau vindecare? Ce sanse de supravietuire are?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un RMN a facut?

biopsia indica intradevar prezenta celulelor cancerigene; RMN-ul da o imagine a zonelor care au fost afectate;

indiferent de stadiu, in astfel de boli reusita de vindecare (macar partiala) tine de cat de rapid se intervine; faptul ca s-ar putea sa se fi extins si la vezica urinara nu este foarte bine deoarece vezica nu poate fi scoasa ci in cel mai fericit caz se realizaaza un transplant;

deja stadiul 4 inseamna ca boala este avansata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×