Sari la conținut
Forum Roportal
sneji

Cancer de col uterin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am fost operata in 2002 de cancer col uterin fiind efectuata histerectomie totala largita. Nu am facut nici iradiere si nici chimioterapie.In 2007 a recidivat fiind diagnosticata cu tumoare pelvina dreapta care a invadat partea dreapta a vezicii, a matului gros, nervului iliac drept si a strangulat ureterul.Am fost la Cluj si am facut raze Priamus si raze Saturn si apoi am urmat 6 luni de chimioterapie cu Sintaxel. In august 2007 am efectuat RMN la Timisoara ,iar rezultatul a fost fara recidiva pelvina. Ma simt bine, am reluat activitatea la serviciu, dar ma confrunt cu o problema si va rog sa-mi dati un sfat daca se poate si ce tratament as putea urma. Sangerez la contact sexual, doar atunci, dupa aceea se opreste. Am efectuat testul citologic si rezultatul a fost C1. In vagin se resimte cicatricea, care la efectuarea unei ecografii 4 D nu prezinta probleme. Va rog sa-mi dati un sfat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca un moderator ar trebui sa stearga interventiile de mai sus, total lipsite de bun simtz... sau sa le mute la tampenii roportaliene.

 

Am fost operata in 2002 de cancer col uterin fiind efectuata histerectomie totala largita. Nu am facut nici iradiere si nici chimioterapie.In 2007 a recidivat fiind diagnosticata cu tumoare pelvina dreapta care a invadat partea dreapta a vezicii, a matului gros, nervului iliac drept si a strangulat ureterul.Am fost la Cluj si am facut raze Priamus si raze Saturn si apoi am urmat 6 luni de chimioterapie cu Sintaxel. In august 2007 am efectuat RMN la Timisoara ,iar rezultatul a fost fara recidiva pelvina. Ma simt bine, am reluat activitatea la serviciu, dar ma confrunt cu o problema si va rog sa-mi dati un sfat daca se poate si ce tratament as putea urma. Sangerez la contact sexual, doar atunci, dupa aceea se opreste. Am efectuat testul citologic si rezultatul a fost C1. In vagin se resimte cicatricea, care la efectuarea unei ecografii 4 D nu prezinta probleme. Va rog sa-mi dati un sfat.

Buna @sneji, imi pare rau de problemele pe care le ai, sau poate mai bine zis de problemele pe care le-ai avut, poate ca totul se va termina aici, iti doresc asta. Trebuie sa tii legatura cu medicii terapeuti care iti cunosc cazul, e greu de dat un sfat, dar poate ca vei gasi pe cineva care sa stie mai multe. Cred ca ceea ce sta in puterea ta este sa ai un regim de viata normal si echilibrat, cu o alimentatie bogata in in sucuri de fructe si legume proaspete, bogate in vitamina C, se pare ca vitamina C este cel mai bun antioxidant pentru organismele noastre si care impiedica aparitia radicalilor liberi. Apoi, sa ai o stare psihica buna, psihicul ajuta foarte mult. E bine daca esti in activitate si ca te simti bine. Multa sanatate!

Editat de madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost operata in noiembrie 2007de carcinom ovarian gr 3,mi s-a dat maximum 6luni de trait eu nu prea constientizam lucrul asta.Ai mei in schimb, au inceput sa caute leacuri alternative.am iceput sa maninc fara sare,fara zahar,nici o farima de CARNE numai legume si fructe f multe.Dimineata maninc grau incoltit sau hrisca de la plafar cu nuca,stafide si un pic de miere,beau f multe sucuri de fructe si de legume[morcov,sfecla mar brocolli,telina,conopida.etc].Mincarea gatita fara prajeala si doar cu ulei de maslinesi binenteles fara sare dar cu tot felul de condimente.Brinza de capra este f buna.Ca medicamente am luat de la Forever Living Products:la 2 bidoane de aloe vera gel 1 sticla de pomesteen[in combinatie cate 300 ml zilnic].Tot de la ei am luat antioxidanti naturali puternici:A-Beta care,Forever Lycium,fields of greens,Absorbant C[vitamina C]Forever Echinaceea,si Probiotic.De la farmacia Energyy plus am luat un medicament chinezesc intr-adevar f scump dar care m-a pus pe picioare si a meritat fiecare banut. Se numeste TIEN HSIEN LIQUID,fiole de 10 ml pe care le beam la ore fixe[6,9,12,15,18,21].Doua luni am baut 6 fiole pe zi,doua 4 fiole pe zi[9,15,21,3],iar doua luni 2 fiole pe zi[9 21].Am facut si 6 sedinte de chiometarpie dar cu ajutorul acestor fiole la mine chiometarapia nu a avut nici un efect secundar[fara varsaturi,fara dureri absolut nimic]Dupa cele 6 sedinte doc chirurg avea de gand sa faca o noua operatie dar la analize au iesit marcarii tumorali in valori normale,ecografia a iesit fara recidiva si toote organele in parametrii normali .Mai am de facut si un CTdar doctorii au spus ca sint in momentul de fata nu f bine ci SPECTACULOS.O foarte mare importanta o are si starea sufleteasca pe care trebuie sa o avem.Am VRUT sa ma fac bine si cu ajutorul lui D-zeu AM REUSIT. de acum inainte stiu ce am voie sa maninc sa beau si cum sa imi traiesc viata.Fiecare clipa este pretioasa si nu trebuie ratata.Nu mai fac nici chimio nici operatie iar doctorii au spus ce am facut pana acum sa fac si de acum inainte. Succes si sa aveti incredere in Dumnezeu si in voi ca veti reusi. :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Florina15, felicitari !

 

Esti prima persoana pe care o cred cand spune ca a folosit medicina alternativa si s-a facut bine. Ai riscat si a meritat. Eu una nu m-as fi incumetat . Felicitari pentru tot.

 

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc pentru felicitarisi sper ca cei care intradevar vor sa se faca bine sa ma creada si sa incerce si ei ca si mine.Cu multa vointa se poate reusi ,dar si cu ajutorul celor din jur.Doamne ajuta. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit TIEN HSIEN LIQUID la 1100 RON se foloseste pentru inceput 6 pe zi adica in doua zile trebuie sa mai dai inca 1100 ron. Pe luna daca inmultesti cu 171000 ron.

Ce se poate face daca nu avem acesti bani?

Astept raspuns pe maxim.iulian@gmail.com

 

MULTUMES!

 

 

 

Am fost operata in noiembrie 2007de carcinom ovarian gr 3,mi s-a dat maximum 6luni de trait eu nu prea constientizam lucrul asta.Ai mei in schimb, au inceput sa caute leacuri alternative.am iceput sa maninc fara sare,fara zahar,nici o farima de CARNE numai legume si fructe f multe.Dimineata maninc grau incoltit sau hrisca de la plafar cu nuca,stafide si un pic de miere,beau f multe sucuri de fructe si de legume[morcov,sfecla mar brocolli,telina,conopida.etc].Mincarea gatita fara prajeala si doar cu ulei de maslinesi binenteles fara sare dar cu tot felul de condimente.Brinza de capra este f buna.Ca medicamente am luat de la Forever Living Products:la 2 bidoane de aloe vera gel 1 sticla de pomesteen[in combinatie cate 300 ml zilnic].Tot de la ei am luat antioxidanti naturali puternici:A-Beta care,Forever Lycium,fields of greens,Absorbant C[vitamina C]Forever Echinaceea,si Probiotic.De la farmacia Energyy plus am luat un medicament chinezesc intr-adevar f scump dar care m-a pus pe picioare si a meritat fiecare banut. Se numeste TIEN HSIEN LIQUID,fiole de 10 ml pe care le beam la ore fixe[6,9,12,15,18,21].Doua luni am baut 6 fiole pe zi,doua 4 fiole pe zi[9,15,21,3],iar doua luni 2 fiole pe zi[9 21].Am facut si 6 sedinte de chiometarpie dar cu ajutorul acestor fiole la mine chiometarapia nu a avut nici un efect secundar[fara varsaturi,fara dureri absolut nimic]Dupa cele 6 sedinte doc chirurg avea de gand sa faca o noua operatie dar la analize au iesit marcarii tumorali in valori normale,ecografia a iesit fara recidiva si toote organele in parametrii normali .Mai am de facut si un CTdar doctorii au spus ca sint in momentul de fata nu f bine ci SPECTACULOS.O foarte mare importanta o are si starea sufleteasca pe care trebuie sa o avem.Am VRUT sa ma fac bine si cu ajutorul lui D-zeu AM REUSIT. de acum inainte stiu ce am voie sa maninc sa beau si cum sa imi traiesc viata.Fiecare clipa este pretioasa si nu trebuie ratata.Nu mai fac nici chimio nici operatie iar doctorii au spus ce am facut pana acum sa fac si de acum inainte. Succes si sa aveti incredere in Dumnezeu si in voi ca veti reusi. :jester: :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine.

in 2003 mama mea a fost operata la cluj de cancer la colul uterin si i s-a facut histerectomie totala. dupa interventia chirurgicala aurmat si tratamentul oncologic. sa pare ca acum are o tumoare la vezica urinara insa pana in prezent nu stim daca este o recidiva a tumorii uterine sau este o tulpina nou de tumopare vezicala. daca puteti sa -mi recomandati un doctor bun la oradea sau cluj va rog frumos sa ma ajutati. adresa mea de mail este alina.flitea@gmail.com multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor. Am cautat pe tot forumul si nu am gasit nimic referitor la acest tip de cancer. Din pacate, am nevoie de ajutorul si sprijinul celor care au trecut prin asa ceva.

As dori sa stiu cat mai multe despre aceasta boala. Cum se poate trata, cand este cazul de operatie, care sunt medicamentele care se folosesc pt. chimioterapie sau care sunt metodele de tratament.

Deocamdata nu am nici eu prea multe detalii. Doar diagnosticul pt. moment, rezultatele analiyelor si a biopsiei peste vreo 2 saptamani. Pana atunci vreau sa stiu absolut tot ce ar putea sa salveze viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Momentan nu trebuie sa faci nimic, ci doar sa astepti sa iti vina rezultatele testelor, dupa care pe baza lor o sa incepi un tratament. Asta in caz ca se confirma cancerul. Dar sper sa nu fie in cazul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×