Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stii , dragut este faptul ca in Turcia in momentul in care intri un restaurant si faci o consumatie , pe nota de plata iti este trecut si bacsisul aferent notei ... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stii , dragut este faptul ca in Turcia in momentul in care intri un restaurant si faci o consumatie , pe nota de plata iti este trecut si bacsisul aferent notei ... :o:

Probabil depinde de restaurant. Ieri am venit din Turcia si la restaurantele la care am consumat, nu era nimic in plus fata de pretul afisat in menu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil depinde de restaurant. Ieri am venit din Turcia si la restaurantele la care am consumat, nu era nimic in plus fata de pretul afisat in menu.

 

EU am fost in Istambul la un restaurant - bistro si in partea de jos a notei de plata era trecut un procent ... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Tip" este un termen care vine de la "To Improve Performance" sau "To Insure Promptness"...nu mai stiu exact, am citit odata pe undeva....Deci, bacsisul ar trebui sa-l dam doar daca vrem, pentru ca ne-am simtit cu adevarat bine in urma unor servicii oferite..... ceea ce nu e valabil in cazul platii facturilor :o:

Mecanismul asta va incuraja prestatorul sa fie mai prompt si mai jovial cu cel care are vadit mai multe resurse financiare.

Asta ma duce cu gandul la hotelurile de pe litoralul romanesc din vremea comunismului, unde erau cazati atat turisti straini cat si romani, iar in sala de mese erau sectiuni separate pentru turistii straini, ca deh, banii lor aveau valoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mecanismul asta va incuraja prestatorul sa fie mai prompt si mai jovial cu cel care are vadit mai multe resurse financiare.

Asta ma duce cu gandul la hotelurile de pe litoralul romanesc din vremea comunismului, unde erau cazati atat turisti straini cat si romani, iar in sala de mese erau sectiuni separate pentru turistii straini, ca deh, banii lor aveau valoare.

...mdeah...dezgustator....imi amintesc asta

eu ti-am dat doar un alt exemplu, cel al teremenului echivalent folosit de lorzii englezi :o: , pentru ca era vorba de etimologie.

personal, sunt foarte zgarcita cu bacsisurile, dar rar, atunci cand le ofer, o fac cu mare placere, si inseamna ca cel in cauza m-a facut sa ma simt cu adevarat bine.

In ce priveste ostilitatea celor carora nu li se ofera bacsis, este problema lor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai dai bacsis cand treci pe acolo mai des :o: pt ca ospataru' sa nu isi introduca in ciorba instrumentu'

:flowers: .....si asta-i adevarat fire-ar sa fie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar ce ar fi sa nu mai dam?

cum ar arata lumea fara sa dai bacsis?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×