Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Ce faci cand simti ca poti pierde ce ai cladit?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce faci cand simti ca fuge panamtul de sub picioare? Faci ceea ce trebuie sa faci chiar daca pare greu!!!

Ca sa poti oprii lacrimile alea trebuie sa tai "raul" de la radacina. Tu nu ai facut-o, ai continuat relatia asta chiar daca era (si este) ambigua. Il iubesti... dar el oare te iubeste?! Ce face? Chiar te iubeste? Nu, eu cred ca te amageste!!!

Din ceea ce scrii se vede clar, sau cel putin pentru mine e destul de clar, ca vrei mai mult decat o relatie de prietenie de la el. Si se mai vede la fel de clar ca el are pe cineva, altfel cred ca erati mai departe acum. Iubesti un barbat insurat, sau care e foarte probabil sa fie insurat (nu stiu cum de un an de zile nu ai putut sa afli daca e sau nu casatorit.!! :) ) si te astepti sa nu suferi?! Trezeste-te, nu ai sa culegi decat lacrimi din relatia asta. Un barbat implicat intr-o alta relatie, mai ales daca e vorba de o casatorie, nu o sa paraseasca ceea ce are pentru o alta femeie. Si stii de ce?! Pentru ca relatia pe care o are e prea confortabila ca sa isi schimbe culcusul. Si te-ai gandit cumva ca, asa cum poate sa fie casatorit, poate foarte bine sa aiba si un copil...sau doi?!?!

 

Ce faci cand nu iti mai poti opri lacrimile nici macar cand se uita persoana de langa tine, din autobuz, ciudat?

 

De ce crezi ca iti vine sa plangi? Pentru ca nesiguranta te macina si te macina inca rau de tot!!! Asta e stres, fara sa iti dai seama...

Ce faci cand simti ca tot ce ai "ridicat" intr-un an de zile se poate prabusi intr-o clipa?

 

Probabil pentru ca doar tu ai "ridicat" ceva, din punctul lui de vedere sa-ar putea ca lucrurile sa fie -desenate'' un pic... diferit fata de cum le vezi tu.

Poate exagerez, dar asta simt de cateva zile, mai exact de cand am aflat ca distanta (si nu ma refer la cea fizica) dintre mine si cel pe care il iubesc se poate mari...Nu i-am cerut niciodata nimic si nici nu il voi forta in vreun fel...Nu vreau decat sa fim ceea ce suntem acum...Cei mai buni prieteni intre care o poveste de dragoste este aproape imposibila...

Nu cred ca exagerezi cand spui asta. Si distanta asta o simti pentru ca....e ceva intre voi. Sau mai bine zis: cineva. Altcienva. Daca nu ar fi fost, cum am spus si mai sus, ati fi fost departe cu relatia acum, nu intr-un continuu cerc de ambiguitati. El simte relatia cu cealalta femeie in pericol si din cauza asta e probbil sa fie mai rece cu tine. E un fel de reactie incontrolabila: isi apara ceea ce are.

Mai gandeste-te, oare chiar merita?!

Afla mai intai daca e sau nu casatorit si apoi ai sa stii mai bine ce ai de facut. (afla daca are pe cineva sau nu.)

PS. Desi mesajul meu e mai crud, sa stii ca nu te judec. Fiecare e liber sa faca ce pofteste. Gandeste insa problema pe toate partile si gandeste-o si cu capul, nu doar cu inima. Cam greu, dar nu imposibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pot sa spun ca am tendinta sa cred precum CristinaParus..... desi ptr. tine poate nu este usor de acceptat....

ce este interesat ptr. mine faptul ca intr-unul din mesajele tale <ariana2006>, ai scris precum el ti-a spus ca este insurat.... dar tu spui ca "faptele il contrazic".....

 

din pacate am trait deajuns sa vad multe persoane casatorite care traiesc precum nu ar fi....

 

sa zicem ca nu conteaza adevarul, ca e sau nu e insurat...... numai faptul in sine ca el a spus ca este insurat, mie imi spune ca el nu vrea ca tu sa speri la mai mult de la el.... un barbat "liber" nu ar avea motive sa pretinda ca este insurat......decit daca se ascunde de ceva, se fereste de ceva, etc... sper din tot sufletul sa stii tot adevarul, si sper sa nu fii dusa de nas....

personal cred ca trebuie sa iubesti o persoana, care este in stare sa faca orice sacrificiu ptr. tine... fara ca tu sa ii ceri, din mesajele tale reiese ca el nu "este in stare"(nu conteaza motivele.... viata mereu o sa fie plina de motive....cind ceva este important, atunci te sacrifici) sa faca nici un sacrificiu care involva implicare personala.... sper ca nu te-am plictisit cu teoriile mele.... dar nu-mi place sa "te vad" ca suferi asa.... cit despre sentimentele tale ptr. el par sa fie mult mai puternice daca ar fi fost doar un prieten.... oricit de speciala ar fi prietenia . :good: :doh: :doh: :doh:

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu cred ca exagerezi cand spui asta. Si distanta asta o simti pentru ca....e ceva intre voi. Sau mai bine zis: cineva. Altcienva. Daca nu ar fi fost, cum am spus si mai sus, ati fi fost departe cu relatia acum, nu intr-un continuu cerc de ambiguitati. El simte relatia cu cealalta femeie in pericol si din cauza asta e probbil sa fie mai rece cu tine. E un fel de reactie incontrolabila: isi apara ceea ce are.

 

[snapbacca]56746[/snapbacca]

 

Este ceva intre noi...nu stiu daca neaparat ALTCINEVA, pentru ca asa cum am mai spus-o, faptele il contrazic....si nu ma refer la comportamentul lui fata de mine, ci la faptul ca modul lui de viata nu arata acest lucru....la fel si povestirile lui. Nu reiese din nimic existenta altcuiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...... numai faptul in sine ca el a spus ca este insurat, mie imi spune ca el nu vrea ca tu sa speri la mai mult de la el.... un barbat "liber" nu ar avea motive sa pretinda ca este insurat......

[snapbacca]57815[/snapbacca]

 

 

Stiu ca el nu vrea ca eu sa sper mai mult de la el....chiar mi-a zis-o....si ca nu imi poate oferi ce imi doresc si ce merit....cel putin deocamdata...a vrut mereu sa ma indeparteze, sa nu se ataseze de mine, la un moment dat chiar ne-a fost greu si rau din acest motiv, dar...nu se poate lupta cu ceea ce exista deja...SENTIMENTE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca el nu vrea ca eu sa sper mai mult de la el....chiar mi-a zis-o....si ca nu imi poate oferi ce imi doresc si ce merit....cel putin deocamdata...a vrut mereu sa ma indeparteze, sa nu se ataseze de mine, la un moment dat chiar ne-a fost greu si rau din acest motiv, dar...nu se poate lupta cu ceea ce exista deja...SENTIMENTE!

[snapbacca]57932[/snapbacca]

 

 

 

 

 

well, se pare ca stiti bine intre voi cum stau lucrurile.... care sint optiunile.... si cu toate astea reiese din mesajele tale ca "inima ta" vrea mai mult de ce poate oferi realitatea in prezent.... bucura-te de ce poti in viata .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa ma bucur de orice mi se intampla, de orice lucru marunt, de o zi insorita, de un minut petrecut cu el...Realizez ca este o relatie greu de dus, cateodata cred ca este chiar imposibila, dar in sufletul meu visez...as fi tampita sa nu visez...Am vazut multe iubiri adevarate si imposibile si pe protagonistii acestora ducandu-si vietile mai departe....dar la ce bun daca ajungi la 70 de ani si spui "am trait frumos o viata alaturi de sotul meu, dar nu la-am iubit asa cum la-am iubit pe EL, pe printul din vis, pe cel caruia i-am daruit inima, sufletul si gandurile mele pentru totdeauna"...refuz sa ajung in punctul acela, de aceea m-am hotarat sa lupt cu toate fortele mele pentru el. Cateodata ma gandesc ca ar fi fost mai bine daca ar fi fost o dragoste neimpartasita si nu una imposibila...poate as fi trecut mai usor peste durerea asta ce imi sfasie sufletul, durere cauzata de absenta lui...Imi lipseste, dar imi lipseste EL cu trupul lui, caci altfel il am mereu...

 

 

pe.sa. Un alt moment in care am simtit nevoia sa ma descarc...Numai voua va impartasesc aceste lucruri...in viata de zi cu zi nimeni nu ma intelege, asa ca am renuntat la....confesiuni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce faci cand simti ca iti fuge pamantul de sub picioare? Ce faci cand nu iti mai poti opri lacrimile nici macar cand se uita persoana de langa tine, din autobuz, ciudat? Ce faci cand simti ca tot ce ai "ridicat" intr-un an de zile se poate prabusi intr-o clipa? Poate exagerez, dar asta simt de cateva zile, mai exact de cand am aflat ca distanta (si nu ma refer la cea fizica) dintre mine si cel pe care il iubesc se poate mari...Nu i-am cerut niciodata nimic si nici nu il voi forta in vreun fel...Nu vreau decat sa fim ceea ce suntem acum...Cei mai buni prieteni intre care o poveste de dragoste este aproape imposibila...

Sunt o persoana optimista de felul meu, poate cateodata par chiar naiva, insa am momente cand simt ca cedez...Acum este unul dintre acele momente...Nu am cerut niciodata ajutorul cuiva, de regula prefer sa tin in mine asemenea ganduri, insa...acum chiar am nevoie de sprijin...Numai de umarul cuiva pe care sa plang, de cineva care sa ma asculte fara sa ma judece...

[snapbacca]54226[/snapbacca]

:good: Fii fara grija cand clopotelul inimii suna vei fi rasplatita .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamnenii au o cele mai ciudate feluri de a se compensa reciproc ... Acum insa, nu stiu daca tu compensezi ceva, sau pur si simplu pui singura caramazile, pentru un "zid" pe care ti-la doresti... relatia dintre tine si acest barbat.

Lucrurile nu merg de fiecare data asa cum vrem noi! Cand vezi ca numai tu cari si ridici , stii ca nu vei mai rezista mult. Foarte important este sa nu obosesti sa faci asta( sa o iei de la capat cu altcineva) .. Azi un cutremur, maine altul..... tu nu trebuie sa te schimbi... Doar sa capeti respect fata de tine insati, sa stii ceea ce meriti, nimeni nu are dreptul sa te faca sa plangi si sa suferi.

 

Mereu sa daruiesti la fel, mai devreme sau mai tarziu, nu conteaza cand, cert este ca iti vei primi rasplata, cineva care sa te merite, si pentru care sa merite efortul, te va ajuta sa te relaxezi, sa te simti "ca acasa" in sufletul lui ...pentru ca el va fi gasit deja cuibusorul cald din al tau 8) cu totii primim ceea ce meritam, in final.

. nu mai plange, nu meriti asta, ai grija de tine :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand incepi o relatie de dragoste, de prietenie trebuie sa fii constient ca nu e vesnica oricat te-ar durea si oricat de buna e intelegerea si apropierea intre voi. dar nu trebuie sa te gndesti prea mult la sfarsit, el va veni cand e momentul, nu il fortati voi sau tu sa vina mai repede decat astepti.cu viitorul nu prea poti sa faci multe schimbari, lucrurile inevitabile se intampla pentru ca asa trebuie sa se intample, dar cu prezentul ai putea sa faci multe, si pentru viitor :good:.asa ca, consuma ce e frumos acum sa nu iti para rau mai tarziu.

trebuie sa stim sa si pierdem in viata.plansul e ceva normal, te ajuta sa te descarci.dar important e sa mergi mai departe, cu lacrimi in ochi sau fara dar cu fruntea sus 8).succes si nu forta prea mult lucrurile ca ai putea sa te simti tu vinovata ca ai gresit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu fortez, cateodata cred chiar ca las prea mult lucrurile in voia soartei...

Sincera sa fiu in perioada asta am numai probleme, in toate domeniile, dar eu tot optimista sunt...Sunt absolut convinsa ca toate se vor rezolva...trebuie doar sa am multa putere, si rabdare sa le iau pe toate la rand...Nu exista lucru in lumea asta care sa nu aiba rezolvare!!! :Pe:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×