Sari la conținut
Forum Roportal
-olivia-

Cum, cu ce si cat ne hranim copiii?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:P Credeam ca-s singura cu probleme...doar micu' mananca bine.Ceilalti mai mari fac niste figuri....mijlociul cel putin,nu ar bea decat lapte cu cacao...ca sa manance,tre' sa stea tacsu' cu autoritatea pe ei.

Saptamana asta,in afara de lapte,abia a gustat mancarea...aseara,chipurile, a cerut ciorba cu smantana...din care a mancat vreo 5-6 linguri...si 3 bucatele de cascaval.

 

Ma gandesc daca totusi nu le facem portiile cam mari pentru varsta si greutatea lor.Ai mei sunt in grafic:nici slabi,nici grasi...bine legati,as zice.

 

:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai mei is slabanogi si inalti, seamana cu tatal lor, n-am ce sa fac. Au inaltimea si greutatea unui copil de 7-8 ani si au abia 6. Dar...

A, deci daca mananca dimineata... si, sa zicem ca la pranz fac mofturi si le tai portia, credeti ca seara rod masa? Aiurea, iau cateva linguri si gata. Asta ma ingrijoreaza, ca astora nu le e foame, eu nu stiu cu ce functioneaza.

Unul e mai hranaci, da' celalalt, care, culmea, e mai inalt si o idee mai greu, abia se atinge de mancare.

 

Hm.. portii prea mari.. Daca le place ceva, mananca cat un adult. Nu mai stiu nici eu cat si cum sa le pun. Dar e posibil.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu cumva ii afecteaza caldura?Ma gandesc si eu...ca pe caldurile astea,numai mancare nu-ti mai trebuie....

Editat de GinGin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am invatat cum s-o hranesc pe fii-mea dupa cartea Mama si copilul. Acolo, scrie ca daca copilul mic face mofturi, nu trebuie sa te rogi de el, ci sa ii iei farfuria din fata. Eu asa am procedat si mananca fii-mea de toate : spanac, mazare, varza, legume crude ( chiar ceapa si usturoi ), fructe, branza ii place doar daca este de tara sau tartinabila. Mananca carne de porc, de pui, de vita, peste, curcan. Cu porcul, am lasat-o mai moale.

Chiar si acum, daca face nazuri, ii zic ca maine vom avea acelasi fel, si e treaba ei daca vrea sa rabde de foame. Si mananca. :o:

Nu ii dau sa manance intre mese decat fructe, dupa sau inainte de masa cu 2 ore, pt a avea timp sa se digere si sa nu fermenteze in combinatie cu alte mancaruri.

 

 

Sucul de fructe si fructele ca atare sunt bune pt pofta de mancare, dar si mierea naturala.

Joaca la aer curat timp de cel putin 2 ore, iar face pofta de mancare.

Editat de Lizbeth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu maninc orice doar ce poftesc in acel moment, cum sa fortez copilul sa-mi manince ceva doar ca este convenient pe masa :crazy: Eu am crescut 2 copii dar n-am avut nici o problema desi fiului a trebuit sa prepar separat ca s-a nascut cu o conditie la sistemul digestiv ca nu putea manca deloc, si aveam retetele de la spital ce si cum sa-i dau si ma ajuta si Gerber, firma, ca-i mai preparau special mancare cu vitamine fiului si a scapat total de acest defect. Azi maninca si ce eu inca n-am mancat :yahoo:

Mereu vorbim la masa!!! si mancam incet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu maninc orice doar ce poftesc in acel moment, cum sa fortez copilul sa-mi manince ceva doar ca este convenient pe masa :crazy: Eu am crescut 2 copii dar n-am avut nici o problema desi fiului a trebuit sa prepar separat ca s-a nascut cu o conditie la sistemul digestiv ca nu putea manca deloc, si aveam retetele de la spital ce si cum sa-i dau si ma ajuta si Gerber, firma, ca-i mai preparau special mancare cu vitamine fiului si a scapat total de acest defect. Azi maninca si ce eu inca n-am mancat :yahoo:

Mereu vorbim la masa!!! si mancam incet.

 

Scrii intr-un mod ciudat, de parca nu ai cunoaste limba romana prea bine, deci nu am prea inteles mesajul tau.

Exemple : "nu maninc orice doar ce poftesc in acel moment"

"cum sa fortez copilul sa-mi manince ceva doar ca este convenient pe masa"

"s-a nascut cu o conditie la sistemul digestiv"

"Azi maninca si ce eu inca n-am mancat"

 

:doh:

Editat de Lizbeth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×