Sari la conținut
Forum Roportal
-olivia-

Cum, cu ce si cat ne hranim copiii?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pitica mea de la 1 an a inceput treptat sa faca mofturi, refuzand total pana la urma: orice fel de carne, orice fel de fruct in afara de banana, orice fel de legume, ciorbe, etc. Un an de zile aproape a mancat zilnic numai: iaurt dimineata, ceva paine, banana la pranz si seara cereale de bebelusi. Uneori mai manca chec facut in casa si negresa. La 2 ani si doua luni s=-a imbolnavit (o raceala ceva nu imi dau seama) si a refuzat orice mancare trei zile (laptele l-a vomitat) asa ca ne-am internat, toate analizele i-au iesit bine, si am concluzionat ca e incapatanata. Am vorbit si cu un psiholog, care ne-a sfatuit cum sa abordam situatia, si ni s-a recomandat peritolul. Inca din a doua zi de cand i-am dat peritol a cerut mancare. Bine, nu i-am oferit direct (am facut cum ne-a spus psihologul), faceam tot felul de "dialoguri" cu mama mea: "tu vrei ciorba? da, vreau, dar tu? da vreau si eu". Si se amesteca si ea in vorba: vreau si eu da-mi si mie. si asa am reusit sa o facem sa manance. Doar ca atunci cand am intrerupt tratamentul, "schema noastra de teatru" nu mai functiona, nu mai cerea. Cum am reluat, a inceput din nou sa ceara.

 

PS: Pitica mea are 2 ani si 4 luni.

sa-ti creasca mare amandoi :o:

 

asta imi aduce aminte de emisiunea care o sa fie maine la tv. Din reclama am vazut ca e vorba despre o fetita de vreo 4 ani, care nu a mancat absolut nimic pana la varsta asta. Au tinut-o doar cu perfuzii. Dupa multi ani de investigatii si controale, au ajuns la concluzia ca fetita nu are probleme la stomac, are la cap. Grave. Mai multe detalii va dau maine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PS: Pitica mea are 2 ani si 4 luni.

 

Enki sa-ti traiasca puiutul si sa fie sanatoasa . :o:

Eu asa cum poate ai citit am doi prunci mari, fetita de 16 ani si baietelul de 13 ani ...

Fetita mea la varsta de un an a-nceput treptat sa refuze mancarea, singurul aliment pe care-l savura cu cea mai mare placere fiind laptele de la san ... Era un adevarat cosmar sa-i dau sa manance ... faceam scenete, angajam actori ( copii de la bloc) ... era un dezastru ... Apoi treptat, treptat a-nceput singurica sa ceara.

Baietelului, am uitat sa-i dau sa manance pana pe la 8 luni ... toata aceasta perioada alaptandu-l numai .... Era un supergras, apoi i-am bagat alimentatia mixta si pe la 1an si jumatate am inceput din nou sa ma confrunt cu probleme cu mancarea ... La un moment dat, alergand cu mancarea dupa el si indopandu-l mi-a vomitat toata masa ... asa ca de-atunci m-am jurat ca nu-i mai dau fortat sa manance ... Acum are 13 ani si 1.75m, este bine proportionat si nu este deloc mofturos .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maat, L_Raven, sa va traiasca puiutii! :o:

 

Laura, si eu am suspectat-o pe pitica mea de anorexie nervoasa, dar se pare ca nu era asta. Anorexicii refuza orice fel de mancare. Ea era innebunita dupa iaurt si cereale de bebelusi, rontaia prostii gen pufuleti, biscuiti si altele. Refuza mancarea gatita. Unde o sa fie emisiunea? Pe ce post, poate il prindem si noi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Maat, L_Raven, sa va traiasca puiutii! :o:

 

Laura, si eu am suspectat-o pe pitica mea de anorexie nervoasa, dar se pare ca nu era asta. Anorexicii refuza orice fel de mancare. Ea era innebunita dupa iaurt si cereale de bebelusi, rontaia prostii gen pufuleti, biscuiti si altele. Refuza mancarea gatita. Unde o sa fie emisiunea? Pe ce post, poate il prindem si noi.

 

Eu am auzit, sau am citit undeva de un individ de douazeci si ceva de ani, care toata viata lui a mancat numai biscuiti ... Era singurul aliment care-i facea placere ...

Copii au toane Enki ... Nu-i poti face sa faca ce doresti tu ... Atata timp cat este vesela, zglobie si este dezvoltata normal, lasa copilul in pace ... Cand devine apatica si slabeste atunci sa-ti faci probleme .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...Ea era innebunita dupa iaurt si cereale de bebelusi, rontaia prostii gen pufuleti, biscuiti si altele. Refuza mancarea gatita.

 

Acelasi scenariu e si la noi,drept pentru care minunile de rontait sunt ascunse si le dau cand imi vine mie...la cateva zile,adica...sau chiar mai rar.

 

Ai incercat sa ii dai mancaruri care sa arate interesant?...sub forma de floricele,ganganii?...de obicei chestiile astea prind la copii.

Eu le tai diverse:cascaval,carne ,snitel,legume diverse,paine cu ceva:gem,pate,crema de branza ,etc, in bucati mici si le aranjez pe farfurie in aceste forme...asa mai am succes...

 

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat dar foarte putin timp, pentru ca nu a avut rezultat. Erau interesante de privit si jucat cu ele, dar de pus in gura nici vorba. Oricum, acum nu mai avem problema asta cu mancatul, cere singura, si am facut un program de masa strabil.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E in limba germana? :D

da

 

cred ca e pe Pro7, dar nu sunt sigura

 

cu Tamara foloseam trucul cu ''happy birthday'' :o:

La micul dejun nu voia sa manance nimic (asta pe la 3 ani) si ii faceam tort din paine cu gem, sau pateu sau branza topita si deasupra puneam o feliuta de salam frumos aranjata si o bucatica de rosie. Ceaiul il bea dintr-un pahar de sampanie cu cateva decoratiuni dragute. Trebuia sa ii cantam inainte de a se apuca de tort

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×