Sari la conținut
Forum Roportal
-olivia-

Cum, cu ce si cat ne hranim copiii?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

intreb si eu mamicile de copiii mici si mari cum isi hranesc progeniturile ...

cat ii lasati sa manance, cum mananca (singuri, impinsi de la spate ... uite camionu, deschide gurita sa intre in garaj :D ), la masa cu toata familia ...

ce mananca ?

ce nu le place sa manance ?

pachet la gradi , la scoala ...

cioco, praji, fast food ?

 

deci ...

 

copii ! la masaaa !! :doh:

 

PS poftesc si pe tatici ;)

Editat de -olivia-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fi-miu mai nou e disperat ca toata lumea ii aduce numai ciocolata :D culmea, nu?

in rest ... de preferat, mancare gatita in casa, la scoala pachetel de acasa, mai mancam o pizza, rar shaorma si fornetti cand trecem prin oras ... mai haleste si prostiile alea de snacks-uri din ce in ce mai rar ... dulciuri la greu! dar ii plac si cele de casa, fara probleme si in special placintele :doh:

nu mananca ficat, spanac doar cu forta, uneori face figuri si la legumele din ciorba, nu vrea carne ... dar daca e chiftele, sarmale e.t.c. mananca fara probleme. m-a mirat ca a vrut sa incerce ciorba de burta si chiar i-a placut si mai cere.

adica ... uneori face mofturi, alteori nu.

nu stiu daca te-a edificat cu ceva. dar sper sa-ti fie de folos in studiul de piata pe care-l faci ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intreb si eu mamicile de copiii mici si mari cum isi hranesc progeniturile ...

cat ii lasati sa manance, cum mananca (singuri, impinsi de la spate ... uite camionu, deschide gurita sa intre in garaj :D ), la masa cu toata familia ...

ce mananca ?

ce nu le place sa manance ?

pachet la gradi , la scoala ...

cioco, praji, fast food ?

 

deci ...

 

copii ! la masaaa !! :doh:

 

PS poftesc si pe tatici ;)

Io inca nu's mama dar sper sa nu fie mofturos copilul meu,o sa-l invat cu orice,c-asa-i bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai mei mananca sub amenintare. Dac-ar fi dupa ei, ar sta nemancati cu zilele. (Acum le dau un sirop care cica le stimuleaza apetitul si azi l-am auzit si eu pe Filip tipand ca-i e foame)

La camin cred ca nu mananca mai nimic, pentru ca ajung acasa rupti de foame si devalizeaza frigideru'.

Acasa mananca lapte cu cereale (Andrei e addicted, seara si dimineata refuza altceva), iaurt (mama le ia Danone, eu sunt impotriva, dar ma pune in fata faptului implinit si nu mai am ce face), mancare gatita cat curpinde.. foarte putine dulciuri, o bomboana pe zi, raaaaar ciocolata, mananca in schimb dulciuri de casa, beau destul de putin suc (intotdeauna fara acid, nu ca ar fi cu ceva mai bun decat celalalt, da' macar nu le umfla burtile)

Incerc sa le dau fructe zilnic..

Partea proasta e ca le place margarina si eu o urasc... Dar iar ma lovesc de mama.. Si inchid ochii..

Filip nu mananca carne ca atare decat gratar, in rest, chiftele, snitele, perisoare, pane... In schimb, ii plac ouale, ar manca intr-una :P Vede numai 1-2 oua pe saptamana.

Lui Andrei nu-i place branza, o da deoparte cu o scarbaaa :doh: faramitata bine bine o mananca, cu mamaliguta, altfel nu.

In schimb, el e innebunit dupa legume, crude si nu numai, mananca rosii, castraveti, salata, varza, orice inseamna leguma comestibila in stare cruda si fructe de tot felul, inclusiv lamaie fara zahar ;) Si legume inabusite mananca, cu succes.

Ce nu le place... Lui Filip nu-i place kiwi, nu se omoara cu laptele.. Andrei nu prea face mofturi, mananca aproape orice.

Fast food nu, doar pizza face exceptie.

A, si am colectii impresionante de jucarii de la pufuleti. Ultimele cuvinte ale lui Filip cand urca scara la gradinita sunt "mama, sa nu uiti sa ne iei pufuleti" - pe care-i mananc io, important e sa aiba surprize.

Le mai plac porcariile alea de Kubetti :D pe care maicamea le iaaaaaaaaaaaa

 

Si noi nu aveam camion, noi aveam avion. Era un aeroport la noi cand faceau amandoi mofturi... :D

Editat de Amarena
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

l-am mai scris o data, dar a dat fie-mea cu piciorul in tastatura si s-a sters :D

 

Pentru Stefi gatesc separat, inca. Slava Domnului nu avem probleme, ar manca orice, mai ales daca contine si branzeturi. N-avem nici camion, nici garaj, nici aeroport, nici avioane.

Cu Tamara in schimb :doh: e jale. Nu vrea legume doar daca vede ca Sportakus (sau cum l-o chema) mananca. Carne.....''-mami, asta e carne de puisor?

- da

-nu vreau, nu merge jos''

daca are crenvursti sau chiftele e bine. Ii plac ouale si branza philadelphia pe paine. In rest nu vrea sa vada branzeturi de nici o culoare.

Oricum, ea nu intelege de ce trebuie sa manance ;) daca nu-i e foame.

De cele mai multe ori trebuie sa ii dau cu lingura in gura, ca altfel am sta la masa ore bune. Ii e lene sa manance.

 

Dupa dulciuri nu se omoara, in schimb ar manca inghetata toata ziua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La noi se mananca...ca la babilon. Fiecare vrea altceva. Andreea cotropeste toate mezelurile din frigider...sotul ciorbe zilnic, eu ce apuc.

Ce nu mananca andreea : carne de vita , carne de oaie ,branzeturi, peste doar cod ( am incercat sa o pacalesc cu altceva dar nu a mers :doh: ) nu mananca organe de vita sau porc. mananca doar pui si porc (rar).nu mananca sosuri ,prajeli,tocaturi .

Ce mananca sotul : pui ( gratar) , ciorbe : vita , pui,porc(rar) ,legume . niciodata oaie. iaurt zilnic, peste rar ( se ineaca cu oasele ;) ) nimic gras , nimic afumat.

Bataie in casa intre sot si copil pe dulciuri & inghetata. Eu...prefer muraturile. ;)

 

andreea asa a fost de mica. manca cu rugi si acatiste ! :D venea bau-bau , vecina , baba-cloanta ...pe la 5 ani i-am promis ca-i iau un cal ! doar asa manca ! :P

"pofta" asta de mancare i se treage de la mama..care atat a indopat`o cand ear mica " lasa sa fie fata grasa!" ...pana a bagat`o in spital cu enterocolita si intoleranta la lactoza. :D

 

Eu am renuntat sa-i mai chem la masa. cand le este foame....atunci mananca.

 

un lucru bun; fructe zi de zi.

Felicitari!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Io inca nu's mama dar sper sa nu fie mofturos copilul meu,o sa-l invat cu orice,c-asa-i bine.

:o: de-ar iesi asa cum ne dorim .. dar ciudat, viata vine si-ti da de multe ori fix ceea ce nu suporti sau ceea ce ziceai mai demult ca eu niciodata nu voi face.

a mea e mofturoasa, acum de cand e la gradinita la program prelungit mananca acolo de rupe si acasa face mofturi

are perioade cand mananca si acasa orice, are perioade cand face mofturi

am si eu perioade cand chiar nu-i dau nimic daca nu mananca ce i-am pus in fata si perioade in care ii mai dau una alta un iaurt un fruct ca vad ca altfel nu ma inteleg cu ea

incerc pe cat posibil la masa, nu i-am dat niciodata fast food, dar cioco, biscuiti, dulciuree scapa la ele, evit pe cattttt posibil sucurile, cipsuri, snacksuri nu papa si ma bucur ca ii plac foarte mult fructele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce mananca ?

ce nu le place sa manance ?

 

Copiii mei sunt destul de maricei,ca sa-i mai hranesc singuri:cel mare dimineata mananca un sandvich de obicei ,sau un ou,cu lapte sau ceai...la scoala aproape zilnic ii pun eu pachetel.Nu sunt de acord cu ,,mancarurile" cumparate,mai ales ca ar da banii pe prostii,nu pe ce trebuie.

Masa in familie e o regula la noi...asa ca toata lumea mananca bine,cei mici au invatat sa se descurce singuri fiecare in farfuria lui,fara avioane in garaje,camioane,pacaleli.Si cel mic tine bine lingura in mana deja,si nu ma lasa sa il ajut...presupun ca mancatul ,,la comun" a fost un bun exercitiu.

Ce se mananca:de toate...ciorbele sunt preferatele bebeilor...mancarurile gatite in general....si ar manca cremvursti cu mustar dar evit sa le cam cumpar.Cu dulciurile avem o mare problema,ca ar manca oricat,oricand,mai ales ciocolata...asa ca stau cu dulciurile ascunse,daca sunt in casa...le fac prajituri,in schimb,torturi,placinte,clatite...ce am chef...si fructele sunt la dispozitia lor mereu,doar ca nu tot timpul au chef de ele.

Ce nu le place:la cei mici nu am problema asta pentru ca mananca tot ce le servesc...cel mare face figuri in anumite perioade,ca nu vrea ciorba sau supa,tocanite...cam asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intreb si eu mamicile de copiii mici si mari cum isi hranesc progeniturile ...

cat ii lasati sa manance, cum mananca (singuri, impinsi de la spate ... uite camionu, deschide gurita sa intre in garaj :flowers: ),

Ma, tu te pregatesti sa fi mamica? :crazy:

 

Fii-miu e inca prea mic sa comenteze ce sa pape, in schimb am observat ca nu ii place ficatul fiert si nici laptele cu orez.

De gatit ii gatim separat , incerc cat mai diversificat sa-l hranesc, piureuri de fructe, legume, supite, carnita, galbenus, lapte, sucuri proaspete direct din storcator, fara televizor deschis in timpul mesei, uneori nu are stare si ii dau in maini o jucarie.

Noi nu suntem gurmanzi, mancam multe fructe, mancaruri gatite, asadar cred ca nu imi va fi greu sa il hranesc sanatos.

 

Ma bucur ca am reusit ca imi conving sotul sa o lase mai moale cu cafeaua si nesul, sucuri acidulate nu prea am in casa, asa ca nici Danut nu prea va avea ocazia sa le guste :lol2:

 

Nu doar alimentatia e importanta in dezvoltarea copiilor, sa nu uitam de miscare, aerul curat...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai mei mananca sub amenintare. Dac-ar fi dupa ei, ar sta nemancati cu zilele. (Acum le dau un sirop care cica le stimuleaza apetitul si azi l-am auzit si eu pe Filip tipand ca-i e foame)

Ce sirop le dai? Ca nici fii-mea nu mananca.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×