Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

L-am auzit pe Emeric Imre prima data la un concert la Tg-Jiu si mi-a placut foarte mult cum canta...mi-a intrat la suflet! Ce parere aveti despre el si despre cum canta? Haideti sa discutam aici despre el. Cea mai cunoscuta piesa a lui este "Nebun de alb", dar nu pot spune ca este singura lui piesa buna...mie una, imi este greu sa aleg o singura piesa a lui si sa spun ca doar una imi place...

Daca nu ati ascultat pana acum nici o piesa a lui sau daca va era dor sa il reascultati intrati pe http://www.youtube.com/watch?v=tp0gV7SuypU si ascultati-l macar o singura data. Si daca v-a placut, mai ascultati-l inca o data si haideti sa discutam aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Melodia e naiva.

N-am putut s-o ascult pana la capat darmite de doo ori.

Cat despre emeric imre...90% dintre vedetele noastre dance- hip hop de astazi daca le pui o chitara rece in mana si un microfon in fata nu canta ca imre.

Asta nu inseamna ca-i el nemaipomenit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...versurile majoritatea cantecelor lui sunt scrise de Adrian Paunescu. N-am spus ca el ar fi cel mai extraordinar dintre toti cei din muzica folk, am spus ca pt mine reprezinta ceva. Am stat de vorba cu majoritatea artistilor care canta folk si el (Emeric Imre) ca om este cel mai simplu si nu este cu nasul pe sus ca ceilalti artisti. Sta de vb cu tine ca de la egal la egal....bine, poate asta depinde si de om, dar eu spun din cate am vazut. In rice caz, asta reprezinta muzica folk, in general, poezie cantata.

Cui ii place sa asculte in continuare! Mie una imi place cum canta Emeric.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi place tare mult, dar melodia asta are o alta varianta mai buna :D

 

Nebun de alb

 

 

Acum sunt mai pustiu ca totdeauna

De cand ma simt tot mai bogat de tine

Si-mi stau pe tample soarele si luna

Acum mi-e cel mai rau si cel mai bine

Si uite, n-are cine sa ne-ajute

Abia-si mai tine lumea ale sale

Si-ntr-un perete alb de muze mute

Nebunii negrii cauta o cale

 

 

Si te iubesc cu mila si cu groaza

Tot ce-i al tau mi se cuvine mie

Ca un nebun de alb ce captureaza

Regina neagra pentru vesnicie

 

Prin gari descreierate - accidente

Marfare triste vin in miezul verii

Iar eu sunt plin de gesturi imprudente

Ca sa te-apropii si ca sa te sperii

Jur-imprejur privelisti aberante

Copii fragili ducand parintii-n spate

Batrani cu sanii gri de os pe pante

Si albatrosi venind spre zari uscate

 

Mi-e dor de tine si iti caut chipul

In fiecare margine a firii

In podul palmei daca iau nisipul

Simt un inel jucandu-se de-a mirii

Te-aud in batalii din vreme-n vreme

Ostasii garzii tale ti se-nchina

Iubita mea cu foarte mari probleme

Cu chip slavon si nume de regina

 

 

Versuri: Adrian Paunescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca iti place, Raven! Nu multi sunt iubitori de muzica folk si nu multi au ascultat Emeric Imre. Intr-adevar, versurile sunt ale lui Adrian Paunescu, ca de altfel multe versuri din cantecele lui Emeric.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Emeric Imre, intr-un interviu dat pentru Jurnalul National:

Tatal tau canta?

Emeric Imre: Canta doar in cercuri de prieteni. Am o tristete foarte mare: n-am mostenit vocea lui. As fi fost al doilea Andrea Bocelli.

Daca ai luat chitara-n brate!

Emeric: Mai intai am luat vioara, in clasa intai la Scoala de Muzica si Arte Plastice din Cluj. Dupa clasa a sasea mergeam cu vioara la antrenamentele de fotbal. Bineinteles ca n-am putut sa tin pasul. Vioara este un instrument pe care, daca il abandonezi o zi si nu-l studiezi, te abandoneaza el in cinci zile. Este cel mai greu instrument si de aceea apreciez interventiile de pe albumul meu ale prietenului meu - marele muzician de la Nightlosers, Jimi El Laco. Cand pleca tata la serviciu ii furam chitara, pentru ca nu-mi dadea voie sa cant, de teama ca-mi stric digitatia pentru vioara. Asa s-a nascut iubirea mea pentru chitara, dintr-o interdictie. In clasa a opta am invatat prima piesa, ""Esarfa-n dar"". De aceea il iubesc eu foarte mult pe Baniciu... Eram o gasca de prieteni care incercau sa invete si sa danseze blues pe ""Esarfa-n dar"". Apoi am avut sansa sa ma intalnesc cu Calin Nemes, omul care a cantat ""Desteapta-te, romane"" la Revolutia din ’89, la Cluj. In 1993 si-a pus capat zilelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×