Sari la conținut
Forum Roportal
neuron

Religia in scoli, pro sau contra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In scolile iesene Dumnezeu bate cu batul

 

http://www.ziaruldeiasi.ro/cms/site/z_is/n...tul_154062.html

 

Printre ideile principale:

 

- "[...] fost secretar de stat in Ministerul Culturii si Cultelor, care ataca direct celelalte culte religioase din Romania, altele decit cel de rit crestin ortodox, denumindu-le

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca daca e sa se predea religia in scoli, atunci ar trebuii predata RELIGIA. Nu religia crestin-ortodoxa sau oricare alta.Copii ar trebui să studieze despre toate religiile iar obiectul ar trebui predat de un profesor de filozofie.

Bisericile oricare ar fi ele daca vor sa faca misionariat sa faca oriunde dar nu in scoala .Vremea cruciadelor a trecut.

stiu ,dar din pacate nu se procedeaza asa . Eu in generala eram obligata sa asist la orele de religie ortodoxa desi sunt catolica. In liceu am avut de ales . Pana la urma taci si inghiti ..ce sa faci .. in Romania tot "sistemul" e pe dos , de ce ar sta invatamantul mai bine ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiu ,dar din pacate nu se procedeaza asa . Eu in generala eram obligata sa asist la orele de religie ortodoxa desi sunt catolica. In liceu am avut de ales . Pana la urma taci si inghiti ..ce sa faci .. in Romania tot "sistemul" e pe dos , de ce ar sta invatamantul mai bine ?

 

si eu am patit o chestie asemanatoare in generala : ore " optionale " de religie , si fiindca era asa " cool" si toata pustimea vroia , am zis sa incerc si eu. Partea proasta a fost ca parintii mei si ai altor cativa colegi nu erau asa bisericosi ca altii si pentru acest motiv am fost " discriminati " (adica popa ala , ca preot nu pot sa-l numesc , a vrut sa ne lase corijenti tocmai la materia optionala la care nu se puneau note - stupid nu ? ) .

Motiv destul de bun pentru mine si ai mei parinti care s-au prezentat cu hartia ca nu sunt de acord sa mai fac orelele alea optionale la directoarea scolii; aici problema ca nu se poate ca sunt singurul care nu vrea bla-bla-bla. Pana la urma nu a avut de ales si a trebuit sa ma lase in pace.

 

asa ca sistemul asta de bagat pe gat chestii "optionale" care nu-ti folosesc la nimic se pare ca infloreste pe zi ce trece !

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Devreme ce una dintre "axiomele" bisericesti este "crede si nu cerceta", parerea mea ar fi ca elevii nu trebuie fortati sa suporte religia crestin-ortodoxa ca materie obligatorie.

Toti cei implicati in "predarea" acestei discipline ar trebui mai degraba sa fie preocupati de a-i face pe elevi sa doreasca sa participe, sa invete, sa stie mai multe, ceva gen istoria religiilor, din anistorie pana-n prezent, de a transforma copilul intr-o persoana care ia hotararea de a imbratisa o anumita religie, confesiune, rit, etc, (nu ma pricep aproape deloc la termenii acestia) sau de a fi ateu, in deplina cunostinta de cauza. Ca sa functioneze, liberul arbitru are nevoie de optiuni, de cunoastere si nu de constrangeri. Pe de alta parte, fiind optionala, s-ar pute sa fie tratata ca atare, dar, subliniez, DATORIA celor care o predau, este in primul rand de a ajunge la sufletele, celor carora li se preda, sa inlature sentimentul de impunere, de obligativitate, cerinta principala ar trebui sa fie de a avea HAR.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce credeti? Ce statut ar trebui sa aiba religia in scoala? Obligatorie sau optionala?

Se dezbate acum daca ar trebui sa se faca religie in liceu. Eu zic ca ar trebui sa fie optionala...ne-au dat azi un chestionar la scoala pe tema asta...am bifat NU la aproape toate...prin manuale scrie sa fim toleranti, dar biserica romana nu tolereaza alte religii in scoli, iar daca aminteste de ele le denigreaza...

 

 

ai grija ce spui sau te calca masina :P

 

cel mai bn ar fi ca ora de religie sa se desfasoare asemenea celei de dirigentie : discutii deschise pe orice tema , fara sa scriem sau sa invatam la materia respectiva

Editat de Nord_Star

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eventual, pot recurge si la un chestionar, dar mai intai vreau sa vad cum posteaza lumea.

Eventual puteai să citeşti celelalte 2 topicuri despre subiectul ăsta şi apoi să'l deschizi pe'al 3'lea .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eventual puteai să citeşti celelalte 2 topicuri despre subiectul ăsta şi apoi să'l deschizi pe'al 3'lea .

...si tu acuma! Nu am timp sa caut atata. Plus de asta, eu nu sunt "gold member" ca dumneavoastra :flowers: sa am timp sa rasfoiesc toata ziua prin paginile forumului. Mai mult de atat, "poleit" sau nu, esti doar membru nu si moderator. :crazy: Sa nu mai spun ca macar puteai s-arati cele doua linkuri inainte sa vorbesti.

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×