Sari la conținut
Forum Roportal
neuron

Religia in scoli, pro sau contra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Religia ar trebui pastrata ca materie in scoli, avand in vedere ca majoritatea elevilor au media 10 la religie nu cred ca le strica o medie mare. Mai mult la Religie, esti invatat sa ai o anumita mentalitate fata de oameni, iti dezvolti modul in care gandesti si modul in care primesti lucrurile. Pe mine personal in scoala nu m-a deranjat deloc religia... Din contra imi placea sa ne povesteasca profesorul/profesoara Pildele din Biblie, sa ne invete Crezul si alte Rugaciuni...

Inca un copil naiv,victima a indoctrinarii religioase. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
problema e ca in scoli e obligatorie in general religia ortodoxa ...prin unele locuri poti sa alegi si catolica..

ar trebui sa se faca religie ,dar fiecare cu a lui ...

 

Eu cred ca daca e sa se predea religia in scoli, atunci ar trebuii predata RELIGIA. Nu religia crestin-ortodoxa sau oricare alta.Copii ar trebui să studieze despre toate religiile iar obiectul ar trebui predat de un profesor de filozofie.

Bisericile oricare ar fi ele daca vor sa faca misionariat sa faca oriunde dar nu in scoala .Vremea cruciadelor a trecut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca daca e sa se predea religia in scoli, atunci ar trebuii predata RELIGIA. Nu religia crestin-ortodoxa sau oricare alta.Copii ar trebui să studieze despre toate religiile iar obiectul ar trebui predat de un profesor de filozofie.

Bisericile oricare ar fi ele daca vor sa faca misionariat sa faca oriunde dar nu in scoala .Vremea cruciadelor a trecut.

Corect! Doar ca profesorul de filosofie ar trebui sa nu fie ateu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Religia ar trebui pastrata ca materie in scoli, avand in vedere ca majoritatea elevilor au media 10 la religie nu cred ca le strica o medie mare. Mai mult la Religie, esti invatat sa ai o anumita mentalitate fata de oameni, iti dezvolti modul in care gandesti si modul in care primesti lucrurile. Pe mine personal in scoala nu m-a deranjat deloc religia... Din contra imi placea sa ne povesteasca profesorul/profesoara Pildele din Biblie, sa ne invete Crezul si alte Rugaciuni...

 

Saracul de tine, intr-adedevar te invata cum sa gandesti si sa privesti lucrurile, dar o face in sens negativ.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Saracul de tine, intr-adedevar te invata cum sa gandesti si sa privesti lucrurile, dar o face in sens negativ.

Un preot ortodox te va invata sa pupi icoana... Un filosof cu orientare spre Religie sau spre Teozofie este OK!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar nici unul nu te va invata vreodata necesitatile rasei.

Este suficient sa te invete sa demonstrezi ca Dumnezeu exista. In continuare vei avea libertatea si ochii deschisi sa+ti cauti drumul potrivit spre tinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corect! Doar ca profesorul de filosofie ar trebui sa nu fie ateu.

Un ateu corect e mai bun decat un crestin ipocrit.

Iar un profesor,care cunoaste inainte de toate pedagogie, va sti sa gaseasca mai usor trasaturile comune ale diferitelor religii si astfel sa-i faca pe copii(de confesiuni diferite)sa inteleaga si mai ales sa se inteleaga si sa se respecte.Mi se pare anormal ca la ora de religie, un copil sa plece acasa pentru ca este de alta confesiune. Pe de alta parte mi se pare si mai anormal sa ramana la ora pentru a invata cum se spala mortul in vederea inhumarii la ortodoxi.

Apropos!

Sunt ortodox, sa nu se inteleaga altceva!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poftim?! ce vrei sa spui?

 

Prea mult de discutat pe tema asta.

 

Este suficient sa te invete sa demonstrezi ca Dumnezeu exista. In continuare vei avea libertatea si ochii deschisi sa+ti cauti drumul potrivit spre tinta.

 

Ce simplu suna nu? Este de ajuns sa stii ce este binele ca sa nu faci rau nu? Nici nu ai idee ce este libertate, iar drumul spre tinta este de prea multi ori stramb. Uiti oare ca societatea nu admite termenii de egalitate in fata lui d-zeu sau a legii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×