Sari la conținut
Forum Roportal
yoana18

Casa de Pensii...

Postări Recomandate

Salut !

 

Am si eu o intrebare, la care sper sa ma "lumineze" macar, cineva.

Este vorba despre tatal unei prietene, pensionar. In 2000 a iesit la pensie, si de atunci pensia nu ii poate recalculata deoarece Casa de Pensii i-a pierdut cartea de munca. Solutia pe care probabil o va spune majoritatea este ca persoana in cauza sa se duca la toate serviciile la care a lucrat (10 la numar :crazy: ) si sa faca rost de adeverinta de la fiecare. Bun , acest lucru poate ca ar fi posibil daca persoana despre care vorbesc nu ar fi destul de in varsta pentru a umbla aiurea , iar sotia nu ar fi imobilizata la pat, neputand fi lasa fara supraveghere.

 

Intrebarea mea este urmatoarea : in afara de ceea ce am spus mai sus , ce posibilitati mai exista pentru recuperarea cartii de munca, cu atat mai mult cu cat Casa de Pensii este singurul vinovat de pierderea acesteia, lucru care poate fi probat?

 

Multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut !

 

Am si eu o intrebare, la care sper sa ma "lumineze" macar, cineva.

Este vorba despre tatal unei prietene, pensionar. In 2000 a iesit la pensie, si de atunci pensia nu ii poate recalculata deoarece Casa de Pensii i-a pierdut cartea de munca. Solutia pe care probabil o va spune majoritatea este ca persoana in cauza sa se duca la toate serviciile la care a lucrat (10 la numar :crazy: ) si sa faca rost de adeverinta de la fiecare. Bun , acest lucru poate ca ar fi posibil daca persoana despre care vorbesc nu ar fi destul de in varsta pentru a umbla aiurea , iar sotia nu ar fi imobilizata la pat, neputand fi lasa fara supraveghere.

 

Intrebarea mea este urmatoarea : in afara de ceea ce am spus mai sus , ce posibilitati mai exista pentru recuperarea cartii de munca, cu atat mai mult cu cat Casa de Pensii este singurul vinovat de pierderea acesteia, lucru care poate fi probat?

 

Multumesc !

tre sa ii dai in judecata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut !

 

Am si eu o intrebare, la care sper sa ma "lumineze" macar, cineva.

Este vorba despre tatal unei prietene, pensionar. In 2000 a iesit la pensie, si de atunci pensia nu ii poate recalculata deoarece Casa de Pensii i-a pierdut cartea de munca. Solutia pe care probabil o va spune majoritatea este ca persoana in cauza sa se duca la toate serviciile la care a lucrat (10 la numar :P ) si sa faca rost de adeverinta de la fiecare. Bun , acest lucru poate ca ar fi posibil daca persoana despre care vorbesc nu ar fi destul de in varsta pentru a umbla aiurea , iar sotia nu ar fi imobilizata la pat, neputand fi lasa fara supraveghere.

 

Intrebarea mea este urmatoarea : in afara de ceea ce am spus mai sus , ce posibilitati mai exista pentru recuperarea cartii de munca, cu atat mai mult cu cat Casa de Pensii este singurul vinovat de pierderea acesteia, lucru care poate fi probat?

 

Multumesc !

 

La calcularea pensiei, cartea de munca NU are ce cauta la casa de pensii, ci doar copii dupa toate paginile acesteia. Tatal prietenei sa-si scotoceasca sertarele, caci cartea de munca ar trebui sa fie acasa.

Ar mai putea cauta cartea de munca la ultimul loc de munca, la biroul personal, unde i s-a intocmit dosarul de pensionare.

Bineinteles ca pot exista si exceptii....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La calcularea pensiei, cartea de munca NU are ce cauta la casa de pensii, ci doar copii dupa toate paginile acesteia. Tatal prietenei sa-si scotoceasca sertarele, caci cartea de munca ar trebui sa fie acasa.

Ar mai putea cauta cartea de munca la ultimul loc de munca, la biroul personal, unde i s-a intocmit dosarul de pensionare.

Bineinteles ca pot exista si exceptii....

sau asa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La calcularea pensiei, cartea de munca NU are ce cauta la casa de pensii, ci doar copii dupa toate paginile acesteia. Tatal prietenei sa-si scotoceasca sertarele, caci cartea de munca ar trebui sa fie acasa.

Ar mai putea cauta cartea de munca la ultimul loc de munca, la biroul personal, unde i s-a intocmit dosarul de pensionare.

Bineinteles ca pot exista si exceptii....

Duopa cate inteleg cartea de munca se afla la arhiva institutiilor unde a lucrat

Asta e , cred ca va tre sa faca niste drumuri numai sa stye exact anii in care a lucrat

Si alta persoana sa poate duce in locul dansului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×