Sari la conținut
Forum Roportal
webheadcat

Incerc sa-mi amintesc titlul cartii

Postări Recomandate

acum cativa ani am citit o carte in doua volume si nu reusesc sa-mi aduc aminte titlul ei. sper ca cineva sa citeasca ce scriu eu si sa ma "lumineze" cu privire la titlu si autor. era vorba de viata zbuciumata a unui soldat parca, la o baza militara.....era ceva cu niste sobolani.....la un moment dat nu mai aveau mancare si a trebuit sa manance sobolanii sau ca razbunare pe sefi soldatii i-au prajit sobolani si i-au servit in loc de pui ...stiu, suna bizar. apoi imi mai amintesc ceva de niste latrine si de conditiile mizere in care isi desfasurau viata soldatii respectivi. autorul este strain, iar volumele sunt in format mic, de aprox 300 pagini fiecare.

Va multumesc mult pentru timpul acordat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

King Rat este povestea prizonierilor din Changi, cel mai vestit lagar din Asia, o poveste despre lupta pentru supravietuire, despre prietenie si ura, intr-o lume extrem de dura.Actiunea se desfasoara in timpul celui de-al doilea razboi mondial intr-un univers concentrationar. Ti-am spus cam despre ce e vorba...tu citeste-o...

Tai-Pan e frumoasa, Nobila Casa....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum cativa ani am citit o carte in doua volume si nu reusesc sa-mi aduc aminte titlul ei. sper ca cineva sa citeasca ce scriu eu si sa ma "lumineze" cu privire la titlu si autor. era vorba de viata zbuciumata a unui soldat parca, la o baza militara.....era ceva cu niste sobolani.....la un moment dat nu mai aveau mancare si a trebuit sa manance sobolanii sau ca razbunare pe sefi soldatii i-au prajit sobolani si i-au servit in loc de pui ...stiu, suna bizar. apoi imi mai amintesc ceva de niste latrine si de conditiile mizere in care isi desfasurau viata soldatii respectivi. autorul este strain, iar volumele sunt in format mic, de aprox 300 pagini fiecare.

Va multumesc mult pentru timpul acordat

 

 

James Clavell,autorul a fost prizoner in aceasta cumplita inchisoare din Singapore,in timpul celui de-al doilea razboi mondial,incredibila experienta este tema romanului,asa cum spuneau si Kahila ,Dunadan si Otilia.

Apoi scrie "Tai pan" dupa o lunga experienta traita in Hong Kong.

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×