Sari la conținut
Forum Roportal
Florian_L

Relatia cu Socrii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma aflu intr-o situatie foarte delicata intrucat m-am casatorit civil, in urma cu sase luni, iar acum traiesc intr-un stres zilnic din cauza socrului care are un caracter foarte dur. Tipul imi vorbeste agresiv, tipa, injura, ma ataca(verbal), jigneste, cauta mereu pricina de scandal. Zice ca nu ma pricep sa fac nimic, nu am initiativa sa fac treaba la el in curte (desi eu muncesc, dar numai cand mi se spune ce sa fac), ca sunt moale, ca nu ma descurc(chipurile), etc. De mentionat ca eu am crescut la bloc, pe cand dumnealui sta la casa.

Sotiei mele nu ii place sa locuiasca la mine acasa intrucat mama mea, bolnava fiind (mania persecutiei), fumeaza foarte mult (2 pachete pe zi), de unde si miros de tutun prin apartament. In plus acolo (sotia) nu prea are acces la masina de spalat cand doreste.

Cum credeti ca as putea iesi din aceasta situatie (fara divort si fara sa-mi bat socrul)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mutati-va cat mai repede singuri, tinerii casatoriti nu trebuie sa stea cu nimeni ca iinevitabil cineva isi baga coada, voi va certati si voua va merge rau ... faceti si imposibilul sa nu stati cu parintii vostri ca nu va vad bine. iar pe socru invata sa-l pui si la punct nu cu croseu de dreapta, dar nu te lasa calcat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca nu puteti sa va cumparati un apartament, macar inchiriati unul si plecati de langa parinti. O vizita la sfarsitul saptamanii va fi de ajuns.

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da pune mana si munceste !

 

Ma jignesti cand spui ca nu muncesc. Muncesc si la firma si acasa la socru, dar nu pot face ceva din proprie initiativa, in curtea si casa alutuia, pentru ca primesc reprosuri ca nu am facut ce trebuia si m-am bagat aiurea. Nu ma simt in largul meu ca la mine acasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copile , daca vrei sa-ti fie bine citeste ce ti-au raspuns fetele mai sus ... Mutati-va singuri , la varsta asta este mai greu sa schimbi mentalitatile socrilor si nici tu nu vei reusi sa mai suporti mult pana la a ajunge la ruptura .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte dificila situatia voastra.

Am si in familie un astfel de caz, nu iti pot explica ce imi e dat sa vad in casa lor, certuri, scandaluri....

 

Cel mai bine mutati-va impreuna, singurei altundeva, cu chirie daca nu aveti bani sa va luati propria locuinta.

 

Va distrugeti relatia, armonia...si pana la urma? Pentru ce sa iti mananci nervii , energia, iubirea fata de sotie?

 

Mult succes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum credeti ca as putea iesi din aceasta situatie (fara divort si fara sa-mi bat socrul)?

 

Problema e veche de cand lumea... :P

 

Solutia a fost sugerata deja. Plecati in alta parte.

 

Intelege ca parintii au prea multe investite ca sa ramana pasivi. Indiferent cat de deschisi la minte sunt... tot vor avea tendinta de a se baga.

 

Nenumarate cupluri au trecut prin ce treceti voi acum.

 

O solutie de compromis este sa gasiti o ruda dispusa sa va primeasca. O ruda care sa va placa, cu care sa va fi inteles deja bine. O ruda are mai putina tendinta autoritara decat un parinte si se va baga mai putin.

 

Cazul parintilor mei a fost de genul: Mutat dupa casatorie cu parinti lui tata. Mama nu s-a inteles cu soacra. Mutat la bunica mamei. Acolo au stat pana s-au mutat pe cont propriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tipul imi vorbeste agresiv, tipa, injura, ma ataca(verbal), jigneste, cauta mereu pricina de scandal.

Ti-ai bagat... in munca lui si acum vrei sa scapi usor? :stars:

 

Sotiei mele nu ii place sa locuiasca la mine acasa intrucat mama mea, bolnava fiind (mania persecutiei), fumeaza foarte mult (2 pachete pe zi), de unde si miros de tutun prin apartament. In plus acolo (sotia) nu prea are acces la masina de spalat cand doreste.

Cum credeti ca as putea iesi din aceasta situatie (fara divort si fara sa-mi bat socrul)?

Mama ta e singura in apartament? Ca ma apuca un deja connu... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma aflu intr-o situatie foarte delicata intrucat m-am casatorit civil, in urma cu sase luni, iar acum traiesc intr-un stres zilnic din cauza socrului care are un caracter foarte dur. Tipul imi vorbeste agresiv, tipa, injura, ma ataca(verbal), jigneste, cauta mereu pricina de scandal. Zice ca nu ma pricep sa fac nimic, nu am initiativa sa fac treaba la el in curte (desi eu muncesc, dar numai cand mi se spune ce sa fac), ca sunt moale, ca nu ma descurc(chipurile), etc. De mentionat ca eu am crescut la bloc, pe cand dumnealui sta la casa.

Sotiei mele nu ii place sa locuiasca la mine acasa intrucat mama mea, bolnava fiind (mania persecutiei), fumeaza foarte mult (2 pachete pe zi), de unde si miros de tutun prin apartament. In plus acolo (sotia) nu prea are acces la masina de spalat cand doreste.

Cum credeti ca as putea iesi din aceasta situatie (fara divort si fara sa-mi bat socrul)?

 

 

de ce nu incerci sa vorbesti cu sotul tau si sa va mutati in alta locuita

 

de ce nu incerci sa vorbesti cu sotul tau si sa va mutati in alta locuinta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe sotia mea nu reusesc sa o conving sa stam cu chirie, ea spune ca sunt bani dati degeaba, pe care nu-i mai vezi niciodata. Probabil se simte bine la ea acasa. Mai rabd patru luni pana la cununia religioasa si daca refuza in continuare sa ma sustina in ideea cu de a locui cu chirie la vreo garsoniera, atunci voi trece la penalizari. O alta idee ar mai fi emigrarea dar la varsta ei ar trebui sa faca un copil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×