Sari la conținut
Forum Roportal
RHS

Probleme cu viteza internetului din cauza router-ului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Inainte sa am laptop-ul asta am avut un acer (designed for windows xp), am cumparat un router si am legat laptopul si inca un desktop. Internetul mergea perfect si aici ma refer la tot inclusiv download ceea ce ma doare cel mai tare...Am fost in italia de craciun si revelion si am vandut aceru si am cumparat un HP Compaq 6720s. Toate bune si frumoase pana cand am bagat cablu de retea din router in el...internetul mergea groaznic. Am bagat direct cablu de net in laptop si merge perfect netu, cand bag cablu de net in router pica toata treaba, desktopu merge perfect iar laptopu merge groaznic. Am schimbat si intrarile din router si tot degeaba. Dc++ descarca cu 10 kb maxim. Am auzit ca tre sa dau "drumu" la niste porturi din router ca el le limiteaza...asa o fi? si daca e asa, ce porturi foloseste dc++? sau ce sa ii fac sa mearga bine?

Routerul este ZIO INB5241SRe 1 WAN, 4 LAN Cable/DSL Broadband Router

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Download http sau ftp cum merge?

Merge, merge tot dar la o viteza ... ce lasa de dorit, am descarcat la maxim 20 kb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci nu prea cred ca vine de la porturi. Ai pus aceasi adresa de IP ca la vechiul laptop? Poate o fi ceva limitare de trafic pe anumite adrese.. dar nu cunosc routerul respectiv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am modificat nimic la router. Si e sigur de la porturi pentru ca nu sunt singuru caruia i sa intamplat, am mai auzit ca un prieten de-al meu si-a luat un router si a patit la fel dar nu stiu de unde a aflat ce sa faca, ce porturi sa deschida din NAT si acuma ii merge perfect. Nu am mai vb cu el de mult si deaia am postat aici...in speranta ca cineva ma va ajuta.

Macar sa imi zica cineva care sunt porturile folosite de Peerweb DC++. Ms

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord ca porturile pot sa afecteze o aplicatie ce merge in UDP (cum o fi DC++) dar pt http nu ar trebui sa fie probleme

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Na care o fi baiul? hmmm nasol rau

 

Esti sigur ca routerul nu este defect ?

Am inteles ca fiecarui provider de internet i se potrivesc numai anumite routere, adica nu poti folosi orice tip de router pentru a demodula/modula semnalele provider-ului. Routerul tau este compatibil cu provider-ul tau de internet ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti sigur ca routerul nu este defect ?

Am inteles ca fiecarui provider de internet i se potrivesc numai anumite routere, adica nu poti folosi orice tip de router pentru a demodula/modula semnalele provider-ului. Routerul tau este compatibil cu provider-ul tau de internet ?

 

E compatibil 100%, am cautat 2 zile un router sa fie compatibil, stiam problema dinainte sa ma gandesc sa imi iau un router.

Esclusa problema cu router stricat, nu e stricat deloc. Nu uitati ca sunt un laptop si un desktop legate la el si desktopul in orice mufa lasi baga in router merge struna 3 sau 4 mb/s dar laptopul oriunde lasi baga maxim 20 kb/s.

Doar cand am bagat cablu direct in laptop a atins 3 sau 4 mb/s...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E compatibil 100%, am cautat 2 zile un router sa fie compatibil, stiam problema dinainte sa ma gandesc sa imi iau un router.

Esclusa problema cu router stricat, nu e stricat deloc. Nu uitati ca sunt un laptop si un desktop legate la el si desktopul in orice mufa lasi baga in router merge struna 3 sau 4 mb/s dar laptopul oriunde lasi baga maxim 20 kb/s.

Doar cand am bagat cablu direct in laptop a atins 3 sau 4 mb/s...

 

 

Ok. In cazul asta, nici porturile deschise/inchise nu sunt de vina pentru desktop-ul merge foarte bine.

 

Daca incerci sa transferi date intre cele doua calculatoare prin router ce viteza ai ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×