Sari la conținut
Forum Roportal
cezarzanf

Minolta Dimage 7I

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va salut.

Aceste este primul topic deschis de mine pe acest forum. Sunt incepator in arta fotografiei. Doresc pentru inceput sa va cer parerea despre urmatorul aparat achizitionat de curand.

Am cumparat de la o cunostinta un aprat foto Minolta Dimage 7i. Aparatul este ca nou. Nu a fost folosit mult timp si aste stiu sigur.

Mai am un filtru UV Hoya 49mm si telecomanda, ambele cumparate separat.

Aparatul a costat 800 lei impreuna cu filtru si telecomanda. Are toate accesoriile la el inclusiv cutia si factura.

Am mai cumparat un set de baterii Maha de 2700mA si un incarcator Maha la 130 lei ambele.

Apoi am mai achizitionat un card de 2GB Sandisk Ultra III 133x la pretul de 139 lei.

Zilele trecute mi-a sosit si trepiedul Giottos VT809 - trepied foto + husa Matin 6656 la pretul de 149 lei.

 

Am vazut ca in magazin pretul unul aparat minolta Dimage 7I este de 2100-2400 lei.

Am facut o afacere buna?

Stiu ca acum e deja cumparat si poate nu mai are rost intrebarea mea.

Nu imi permiteam sa cumpar ceva nou gen Canon EOS 350d sau 400d caci saream de 2000 lei fara card si restul accesoriilor.

Ma intereseaza daca pot sa invat arta fotografiei cu acest aparat si daca este destul de bun si cu ce se compara (daca se poate spune asa).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doresc pentru inceput sa va cer parerea despre urmatorul aparat achizitionat de curand.

Am cumparat de la o cunostinta un aprat foto Minolta Dimage 7i. Aparatul este ca nou. Nu a fost folosit mult timp si aste stiu sigur.

Mai am un filtru UV Hoya 49mm si telecomanda, ambele cumparate separat.

Aparatul a costat 800 lei impreuna cu filtru si telecomanda. Are toate accesoriile la el inclusiv cutia si factura.

Am mai cumparat un set de baterii Maha de 2700mA si un incarcator Maha la 130 lei ambele.

Apoi am mai achizitionat un card de 2GB Sandisk Ultra III 133x la pretul de 139 lei.

Zilele trecute mi-a sosit si trepiedul Giottos VT809 - trepied foto + husa Matin 6656 la pretul de 149 lei.

 

Am vazut ca in magazin pretul unul aparat minolta Dimage 7I este de 2100-2400 lei.

Am facut o afacere buna?

Stiu ca acum e deja cumparat si poate nu mai are rost intrebarea mea.

Ma intereseaza daca pot sa invat arta fotografiei cu acest aparat si daca este destul de bun si cu ce se compara (daca se poate spune asa).

 

:doh:

 

Acum ca l-ai cumparat nu mai ai ce face, decat sa te apuci de fotografie :P

 

Filtrul UV poti sa-l arunci, nu face decat sa-ti scada contrastul pozelor (asta in cazul inc are nu faci fotografii aeriene de la mare altitudine). Pentru protectia aparatului foloseste capacul obiectivului. Trepiedul de care zici pare destul de bun (cap cu 3 grade de libertate, greutate de 1,6Kg), in scenele cu luminozitate scazuta un trepied face minuni :pardon:

 

In plus fata de echipamentul pe care il ai deja ti-as recomanda un filtru de polarizare si un parasolar ("hood"). Dupa ce inveti sa manuiesti aparatul ai putea sa-ti cumperi si un blitz extern.

Editat de soarce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parasolar am. Am uitat sa precizez.

Dar a meritat sau nu? Asta nu am inteles. Semnul tau pare ca regreta! Dar fata de un Fiji S5700 cred ca e mai bun. Sau decat un aparat pana in 1000 lei. Ce altceva puteam sa iau in suma asta mai bun?

Ca pana la urma il pot vinde daca e ceva. :P

Editat de cezarzanf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intai il cumperi si dupa aceea te interesezi daca este bun :P

 

Din cate inteleg ar fi primul tau aparat foto digital. Daca are vreun neajuns o sa-ti dai seama pe masura ce-l folosesti, daca nu ai experienta e greu sa decizi la inceput.

 

Eu zic sa nu-ti faci probleme in privinta aparatului, important este sa-l folosesti ca sa te initiezi in arta fotografiei. Dupa aceea o sa-ti dai tu seama daca ai nevoie de alt aparat sau nu ....

 

 

PS: daca este chiar primul tau aparat foto ti-ar prinde bine o carte care sa explice cateva notiuni legate de fotografie

Editat de soarce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai avut un Sony S600 de 6.1 MP dar chiar facea poze aiurea din cauza senzorului. Si nu te lasa sa modifici cum vrei tu setarile.

Cat de cat mai stiu despre fotografie dar nu destul cat sa spun ca stiu sa setez un aparat pentru poza ideala (in functie de ce stie el sa faca).

Abia de acum incep sa citesc si eu ce si cum.

Dar nu stiam daca se merita sa dau 2000 lei pe un DSLR si apoi sa mai dau xxx lei pe un obiectiv si pe cate si mai cate dar eu sa nu stiu notiunile elementare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×