Sari la conținut
Forum Roportal
sweet_butterfly_ella

Cum pot avea internet la 2 pc-uri ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

2 id-uri. cu switch. asta ca sa mearga bine amandoua. daca e sa functioneze concomitent.

altfel se poate si un singur id si switch. dar nu vei avea aceeasi viteza daca merg amandoua odata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat un router si functioneaza perfect . :pardon: Scuza-ma nici nu citisem ca vrei orice altceva in afara de router .

Eu cand am intrebat mi s-a spus ca este singura modalitate de a gestiona doua calc si legatura internet . :P

Editat de *Berbecut*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum pot avea internet la 2 pc-uri ???( un laptop si un calculator normal ) Inafara de router !!! Exista o alta metoda ??? Help pls !!!

daca ai un laptop wireless ( bluetooth), iti poti cumpara un router wireless ( cu antena )..

PC-ul il ai conectat la router si laptopul va avea internet prin wireless...( vei avea internet peste tot in casa )

viteza va fi mai mica la amndoua...

daca ai vecini cu latopuri wireless se pot conecta si ei la internetul tau :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pot conecta daca nu securizeara reteaua. Daca pune parola pe retea se conecteaza cand zboara porcii din cotetz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

omu a intrebat altceva .... nu nu ai sa reusesti, parerea mea, si eu am incercat cu 2 placi de retea cu una re retea si wifi de la laptop NU am reusit neam ! unii provideri fol mac addres schimbul de pachete, alti securizeaza reteaua cu programe gen NET STAT, sau pur si simplu gestioneaza serverul astfel incat sa nu permita acest fapt si dpdv legal SUNT OBLIGATI SA O FACA !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti cu conditia sa ai in unul din calculatoate 2 placi de retea. Pe una conectezi modemul internet si activezi optiunea Internet Connection Sharing; Pe cealalta placa conectezi celalalt calculator. Se pot folosi si placi wireless pentru conxiunea intre cele 2 calculatoare. In acest caz trebuie sa creezi o retea wireless de tip Computer-to-Computer (AdHoc)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Solutia optima e cu router. Ar trebui sa nu te feresti de el pentru ca e mult mai bine decat in restul cazurilor si nu costa mult... daca ai laptop indicat ar fi un router wireless.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un alt avantaj pe care il are router-ul este ca are propriul firewall....dar e drept un switch e mai ieftin(200-300 de mii) fata de router care in fuctie de firma te poate costa de la 1 mil la 4 milioane acum depinde de tine ce optezi :P

 

cat despre viteza vei avea jumatate de banda pe fiecare adica daca ai de la provider banda de 6 MB o sa ai 3 Mb pe fiecare daca le folosesti concomitent...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 id-uri. cu switch. asta ca sa mearga bine amandoua. daca e sa functioneze concomitent.

altfel se poate si un singur id si switch. dar nu vei avea aceeasi viteza daca merg amandoua odata.

salutare

te rog zimi si mie am ales sa ma mut de la clik la rds si am fibra dar nu pot avea net pe mai multe pc adica trei

doua pc si un leptop

am ruter si un swich cu freo opt iesiri dar

nu pot momentan sa am net decta pe un pc si la acesta daca dau conect din iconita de la rds

cum pot sa il configurez sa am si la celellate ,te rog frumos daca ai idee ajutama si pe mine ,mersii mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×