Sari la conținut
Forum Roportal
ovielb

Parintele medicinii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am vazut pe Discovery ca parintele medicinii nu ar fi Hipocrate. Cica inaintea lui cu 1500 de ani a fost un mare medic-preot egiptean IMHOTEP (si medic, si filosof, si arhitect, si matematician, si scriitor, si ... parca ar fi fost Leonardo Da Vinci sau Ceausescu, cu specializarile lui multiple).

Oare la ce foloseste sa fie cineva parintele medicinii? Ca sa aiba promotiile de medicinisti ce juramint sa faca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nota: Si daca fac juramantul respectiv, tot degeaba

Parerea mea!

 

Ai dreptate multi uita de juramantul facut.

Cei care cer sume de bani pentru a rezolva un caz nu sunt oameni.

Daca pacientul vrea sa dea ceva sa dea dupa. Dar sa conditionezi e inadmisibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si stii care e culmea?

 

Asa cum am mai zis-o, adica doamne feri sa fii bolnav!!! ca sistemu medical in Romania... si totusi, uite, la noi in oras (tot in zona de Vest a tarii) mai nou e plin de maghiari care sunt nevoiti sa vina pentru consultatii medicale, ca deja la ei sa-a scumpit prea mult ...

 

si mai ales pentru tratamente stoamtologice!

 

Ideea e ca daca se vrea, se paote, dar noi suntem si prost obisnuiti: uite, eu de exemplu am fost nevoita sa imi fac niste analize si prima data nu i-am dat asistentei nimic si atunci cand mi-a luat sange mi-a ramas 2 luni o "stampila" mov. Apoi, a 2.a oara i-am dat vreo 30.000 lei si pe langa faptul ca nu m-a durut aproape deloc, nu mi sa-a invinetit mana, nu nimic

 

Si atunci intreb: cine e mai vinovat - ei ca cer sau noi ca dam?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si atunci intreb: cine e mai vinovat - ei ca cer sau noi ca dam?

 

Pai mai bine dai 30.000 decat sa sa te doara si sa ai mana vanata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nota: Si daca fac juramantul respectiv, tot degeaba

Parerea mea!

Mda, ai dreptate. Unii dintre ei sunt disperati de spaga. Daca nu le dai nu te ajuta cu nimic. am vazut ieri la tv o faza...o femeie povestea ca sa-a dus la doctor, ala i-a cerut bani, femeia nu avea asa ca a dat-o afara din cabinet.

la-au filmat reporterii pe doctor cand lua spaga, i-au aratat plicul pe care il luase dar el nu recunostea nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×