Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Chemati sa fim ucenici a lui Isus

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

acolo scrie de el,nu il gasesti pe el,ca doar nu l-a pus nimeni la presat intre paginile bibliei,cum obisnuiesc eu sa pun flori in carti.

inainte de toate,il gasesti in sufletul tau.

iote cine stie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe bune il gaseste acolo ? eu stiu ca dumnezeu e pretutindeni nu in cartulia aia modificata dupa bunul plac al papilor .

so cand vrei sa vorbesti cu el doar vorbeste nu il cauta prin carti

Normal ca Dumnezeu e pretutindeni, mai ales unde Il chemi vine.

Eu vorbesc cu El dar in Numele Lui Isus.

 

Daca nu ar fi fost Cuvantul, cartile,... nu crezi ca poate ne-am fi facut d-zei: vitele, serpi, lei....

Tu nu citesti Coranul in carte ?

 

acolo scrie de el,nu il gasesti pe el,ca doar nu l-a pus nimeni la presat intre paginile bibliei,cum obisnuiesc eu sa pun flori in carti.

inainte de toate,il gasesti in sufletul tau.

Ca repede sari ca o tzatză.

Pe cine ai gasit in sufletul tau? Inainte de care toate, de a invata sa vorbesti sa mananci, sa umblii...

Sa nu spui ca daca ai pus o poza draga intr-o carte, tu de fapt il "presezi".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal ca Dumnezeu e pretutindeni, mai ales unde Il chemi vine.

Eu vorbesc cu El dar in Numele Lui Isus.

 

Daca nu ar fi fost Cuvantul, cartile,... nu crezi ca poate ne-am fi facut d-zei: vitele, serpi, lei....

Tu nu citesti Coranul in carte ?

 

da e o carte qoranul dar mohamad e profet si iisus la fel so ii gasesc pe amnadoi da nu in paginile cartii . si eu nu ii caut pe ei il caut pe dumnezeul primordial.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acolo scrie de el,nu il gasesti pe el,ca doar nu l-a pus nimeni la presat intre paginile bibliei,cum obisnuiesc eu sa pun flori in carti.

inainte de toate,il gasesti in sufletul tau.

Ce baiuri ai draguta, ce ti-am interpretat ?

Ti-am scris ceva de mama ta,...

 

nu am crezut niciodata in d-zeu si isus,insa mereu am fost ucenica,asta doar daca poti intelege ceea ce vreau sa spun,fara sa bagi de la tine si sa interpretezi.

Ca ai fost mereu ucenica nu inteleg, asa ca nu bag nimic.

 

l-am cunoscut pe dumnezeu acum ceva timp in urma, fara sa ma intrebe daca vreau sa-l primesc in sufletul meu,dar n-am de gand sa-ti povestesc tie cum s-a intamplat.il cunosc pe dumnezeu,il cunosc pe isus si daca iti spun ca in viata mea n-am deschis biblia,ma crezi?

Asta inteleg, mai ales ca am auzit multi care Il cunoaste pe Isus fara sa aiba Biblie.

Si primii crestinii au fost la fel.

Nu-mi povesti mie, ca poate, povestesti fara sa vrei la alti.

 

 

acolo scrie de el,nu il gasesti pe el,ca doar nu l-a pus nimeni la presat intre paginile bibliei,cum obisnuiesc eu sa pun flori in carti.

inainte de toate,il gasesti in sufletul tau.

Cand mai scrii incearca sa precizezi, care el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bade,eu ti-am dat exemplu cu niste flori,nicidecum cu o poza.

inainte de toate,in sufletul meu a fost mama.

nu am crezut niciodata in d-zeu si isus,insa mereu am fost ucenica,asta doar daca poti intelege ceea ce vreau sa spun,fara sa bagi de la tine si sa interpretezi.

l-am cunoscut pe dumnezeu acum ceva timp in urma, fara sa ma intrebe daca vreau sa-l primesc in sufletul meu,dar n-am de gand sa-ti povestesc tie cum s-a intamplat.il cunosc pe dumnezeu,il cunosc pe isus si daca iti spun ca in viata mea n-am deschis biblia,ma crezi?

mmm sa te cred sa nu sa

hai ca te cred ca bunicamea imi povestea de iisus si eu habar nu aveam sa citesc .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am baiuri,insa daca mai imi zici draguta s-ar putea sa-ncep sa am :stars:

las-o asa cu ucenica,cine stie cunoaste.

nu povestesc nici la altii,eu sunt o altfel de specie,relatia mea cu dumnezeu si isus este personala,nu incerc sa bag nimanui credinta mea pe gat.

 

interpretare:eu scriu flori tu ai bagat poza,las-o asa.

 

cand scriu de el,ma refer la amandoi,e mai simplu si rapid de scris.

 

 

 

lasa mai,tie ti-as povesti cum l-am cunoscut,stiu sigur ca poti fi logic si rational,ca sa intelegi.

insa nici macar acum nu am deschis biblia.

ar fi chiar culmea,la cate citate sunt pe forum,la ce-mi trebuie? :doh:

 

io astept cand te hotarasti sa imi zici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am baiuri,insa daca mai imi zici draguta s-ar putea sa-ncep sa am :doh:

las-o asa cu ucenica,cine stie cunoaste.

nu povestesc nici la altii,eu sunt o altfel de specie,relatia mea cu dumnezeu si isus este personala,nu incerc sa bag nimanui credinta mea pe gat.

interpretare:eu scriu flori tu ai bagat poza,las-o asa.

cand scriu de el,ma refer la amandoi,e mai simplu si rapid de scris.

lasa mai,tie ti-as povesti cum l-am cunoscut,stiu sigur ca poti fi logic si rational,ca sa intelegi.

insa nici macar acum nu am deschis biblia.

ar fi chiar culmea,la cate citate sunt pe forum,la ce-mi trebuie? :lol2:

:stars:

Faptul ca povestesti si altora este totusi si bine, dar sa stii sa nu te astepti la aplauze.

Eu vad ca stii citi si scrie, si spui de relatia ta personala cu ei. Cred ca daca ai relatie Il iubesti ? Si nu ai deschis Biblia, sa vezi ce zice, cat de bun este, daca a facut minuni si cui...de ce te iubeste...ce ii place..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:stars:

Faptul ca povestesti si altora este totusi si bine, dar sa stii sa nu te astepti la aplauze.

Eu vad ca stii citi si scrie, si spui de relatia ta personala cu ei. Cred ca daca ai relatie Il iubesti ? Si nu ai deschis Biblia, sa vezi ce zice, cat de bun este, daca a facut minuni si cui...de ce te iubeste...ce ii place..

 

ce te face sa crezi ca astea le afli doar din biblie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce te face sa crezi ca astea le afli doar din biblie?

Eu de acolo le-am auzit, pana mai hahaha cand am si citit.

Pai unde mai scrie de Isus ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
coane islamul il considera pe iisus profet deci nu tre sa se lepede de mohamed.

daca te referi la mine eu il consider pe iisus ca fiu de dumnezeu dar mai sunt si altii in univers care au primit acest grad . din cate stiu eu iisus e al 33-lea . ca sa fii fiu de dumnezeu tre sa fii ispitit de lucifer si sa nu cazi prada ispitei vezi nt ispitirea lui iisus.

so cand conversezi cu mine nu mai abera la adresa islamului

 

 

Islamul doreste prin Coran sa demonteze Scriptura. Orice crestin care l-ar citi ar vedea ca este un fals, venit direct de la satan, cel care ii place sa se dea inger de lumina. De unde stim?

Din faptul ca Coranul nu recunoaste Jertfa Domnului, Invierea Lui, Mantuirea care este doar prin Cristos, Dumnezeirea Domnului Isus, Unicitatea lui ca Fiu ectc!

Daca pui Coranul in Lumina Scripturii iti dai seama imediat ca este un fals, o evanghelie diferita de cea vestita de apostoli si cum zice Pavel, zice orice crestin: Sa fie anatema! :stars:

Noi chemam pe orice musulman sa vina la Isus, singurul prin care orice om poate avea Mantuire si poate ajunge la Tatal. Deasemenea noi spunem ca Mangaietorul de care vorbeste Isus este Duhul Sfant. Coranul spune ca Mangaietorul promis de Isus este Mahomed, ceea ce este o minciuna crasa. Mahomed a mangaiat si el, cu sabia bineteles si vai de mangaierea care o poate da Mahomed! :doh:

 

bade,eu ti-am dat exemplu cu niste flori,nicidecum cu o poza.

inainte de toate,in sufletul meu a fost mama.

nu am crezut niciodata in d-zeu si isus,insa mereu am fost ucenica,asta doar daca poti intelege ceea ce vreau sa spun,fara sa bagi de la tine si sa interpretezi.

l-am cunoscut pe dumnezeu acum ceva timp in urma, fara sa ma intrebe daca vreau sa-l primesc in sufletul meu,dar n-am de gand sa-ti povestesc tie cum s-a intamplat.il cunosc pe dumnezeu,il cunosc pe isus si daca iti spun ca in viata mea n-am deschis biblia,ma crezi?

Sunt cazuri in care Isus S-a aratat in vis sau intr-o vedenie, insa trimiterea conoasterii Lui a fost tot la Scriptura! Stiu cazul unui musulman care S-a intors in felul acesta la crestinism si a devenit ucenicul lui Isus.

Nu contesta nimeni minunile prin care Isus se poate revela omului si in zilele noastre, totusi revelatia scrisa este in Sfanta Scriptura. Sfanta Scriptura este Cuvantul scris, este Norma de viata lasata de Dumnezeu pentru noi!

Chiar diavolul poate veni si se poate da drept Isus, de aceea trebuie sa avem mare grija in sensul acesta! Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia este modul prin care Dumnezeu se descopere pe acest pamant. Chiar Domnul Isus a facut trimitere la Scripturi atunci cand a fost pe pamant si nimeni nu poate sa conteste acest lucru!

De ce daca l-ati intalnit pe Isus urati Biblia. Un om care S-a intalnit cu Isus abia asteapta sa citeasca Scriptura, sa-L cunoasca pe Dumnezeu, sa aasculte de El. Scriptura este cartea sufletului si este Sablonul pentru viata noastra si trairea noastra pe acest pamant. Orice crestin vorbeste cu Dumnezeu in rugaciune si ii vorbeste Dumnezeu prin Duhul Sfant si prin Cuvantul Sfant, Biblia!

De ce nu iubesc oamenii Biblia? Fiindca Dumnezeu pretinde prin Ea o viata de ascultare si sfintenie. Oamenii doresc sa traiasca si in pacat si intr-o zi sa fie si in locul unde traiesc sfintii lui Dumnezeu. Adica oamenii vor sa injure, sa urasca, sa minta, sa curveasca, sa fie robiti de patimi (betie, fumat, droguri) ectc si in acelasi timp sa ajunga si in Cer! Fals! Nimeni nu ajunge in Cer doar prin credinta in Evanghelie (Vestea ca Isus a murit pentru noi pacatosii), pocainta si trairea in sfintenie.

Vedeti, de aceea nu iubesc oamenii Scriptura!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×