Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Chemati sa fim ucenici a lui Isus

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu prietene, eu devin alergic atunci cind unii interpreteaza Scriptura si cuvintul lui Isus cum vor ei si dup-aia mai tin si sa-i convinga pe altii ca asa e! :P

 

Topicul asta al tau e gresit din titlu, tu nu stii ce e acela ucenic! Ucenic este un termen folosit in vechime in cadrul breslelor de meseriasi. Ucenic este un elev care sta efectiv pe linga un mester de la care invata direct meseria; cind mesterul considera ca a invatat destul, e numit calfa si abia atunci il poate parasi pe mester.

Prin analogie, apostolii au fost ucenici, care au stat pe linga Isus si au invatat direct de la el, cind acesta i-a considerat pregatiti i-a trimis in lume sa-i propovaduiasca invatatura.

Noi acum nu mai avem cum sa fim ucenicii lui Isus, pentru simplul motiv ca a invata dupa scrierile ramase in urma lui nu e acelasi lucru cu a invata direct de la el.

Este ceea ce se numea discipol in cazul vechilor filosofi greci, erau cei care invatau direct cu ei, nu cei care doar le citeau scrierile.

Eu chiar as vrea sa fiu ucenicul lui Isus, dar nu se mai poate!

In nici un caz nu vreau sa fiu ucenicul tau, la cum bati cimpii! :pardon:

 

Ai dreptate in tot ce ai spus.Totusi... inca mai poti sa fii ucenic al lui Isus daca reusesti sa-l gasesti.E greu dar nu imposibil.

Cand unul ca cioanas vorbeste despre a fi ucenic al lui Isus,defapt se refera la a fi ucenicul lor,al bisericii respective si liderului lor...care in nici un caz nu e Domnul Isus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[/size]

 

Ai dreptate in tot ce ai spus.Totusi... inca mai poti sa fii ucenic al lui Isus daca reusesti sa-l gasesti.E greu dar nu imposibil.

Cand unul ca cioanas vorbeste despre a fi ucenic al lui Isus,defapt se refera la a fi ucenicul lor,al bisericii respective si liderului lor...care in nici un caz nu e Domnul Isus.

Gelu, nu fi asa, ca Cionas a scris ucenic a Lui Isus nu a unei Biserici.

Iar cine Il cauta (doar sa vrea) pe Isus Il gaseste in Biblie.

 

Florianb, si Iuda a stat cu Isus vreo 3 ani si totusi a tradat. Deci oameni sunt diferiti si gresesc. Doar Isus a fost perfect.

Deci se poate fi ucenic si al lui Pavel, Ioan,...chiar si a lui Iuda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gelu, nu fi asa, ca Cionas a scris ucenic a Lui Isus nu a unei Biserici.

Iar cine Il cauta (doar sa vrea) pe Isus Il gaseste in Biblie.

 

Florianb, si Iuda a stat cu Isus vreo 3 ani si totusi a tradat. Deci oameni sunt diferiti si gresesc. Doar Isus a fost perfect.

Deci se poate fi ucenic si al lui Pavel, Ioan,...chiar si a lui Iuda.

Nu-l cunosc pe Florianb,nu am vorbit cu el,iar pe tine te-am vazut din postari.

De ce spui ca acesta a tradat ca Iuda?

E o diferenta intre a fi ucenic al lui Pavel,ca Timotei spre exemplu, in acel timp si alta sa fii in prezent ucenic al unor draci care interpreteaza scrierile lui Pavel.

Isus nu este in biblie...in litera...ci E O PERSOANA REALA CA MINE SI CA TINE,cu diferenta ca El este Domnul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Domnul Isus doreste ca fiecare om sa fie ucenic al Lui. Pentru aceasta insa, trebuie sa indeplinesti anumite conditii:

"taci din gura, ca n-am trimis pe nimeni!" :P moise redivivus ce esti tu!

 

 

pai de ce crezi ca le zie neo au iesit din matrix si se cred profeti

:pardon: ce tare a fost asta! o sa te citez! :hi: platesc drepturi de autor...fac ce vrei...numa' lasa-ma s-o popularizez... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"taci din gura, ca n-am trimis pe nimeni!" :stars: moise redivivus ce esti tu!

 

 

 

:doh: ce tare a fost asta! o sa te citez! :lol2: platesc drepturi de autor...fac ce vrei...numa' lasa-ma s-o popularizez... :lol2:

 

cred ca imi era foame am mancat un "c"

 

da tot neo din matrix raman

 

in amintirea vremurilor frumoase daca pui " c" poti sa o postezi unde vrei

Editat de vali_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da tot neo din matrix raman

Nu numai Neoprotestantii pot fi ucenicii lui Isus, ci orice om care calca pe urmele lui Isus. Chiar si un musulman, daca se leapada de Mahomed si il urmeaza pe Isus, poate fi un ucenic al Lui!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu numai Neoprotestantii pot fi ucenicii lui Isus, ci orice om care calca pe urmele lui Isus. Chiar si un musulman, daca se leapada de Mahomed si il urmeaza pe Isus, poate fi un ucenic al Lui!

coane islamul il considera pe iisus profet deci nu tre sa se lepede de mohamed.

daca te referi la mine eu il consider pe iisus ca fiu de dumnezeu dar mai sunt si altii in univers care au primit acest grad . din cate stiu eu iisus e al 33-lea . ca sa fii fiu de dumnezeu tre sa fii ispitit de lucifer si sa nu cazi prada ispitei vezi nt ispitirea lui iisus.

so cand conversezi cu mine nu mai abera la adresa islamului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-l cunosc pe Florianb,nu am vorbit cu el,iar pe tine te-am vazut din postari.

De ce spui ca acesta a tradat ca Iuda?

E o diferenta intre a fi ucenic al lui Pavel,ca Timotei spre exemplu, in acel timp si alta sa fii in prezent ucenic al unor draci care interpreteaza scrierile lui Pavel.

Isus nu este in biblie...in litera...ci E O PERSOANA REALA CA MINE SI CA TINE,cu diferenta ca El este Domnul.

Florianb, a scris ca "Eu chiar as vrea sa fiu ucenicul lui Isus, dar nu se mai poate!" si "Ucenic este un elev care sta efectiv pe linga un mester de la care invata direct meseria;..."

Nu Florinb a tradat, ci Iuda chiar daca a stat langa Isus... omul este tentat si alege Mamona.

Deci ucenic a-L Domnului poate fi orisicine fara intermediar., ptr. ca este o Persoana si El este Domnul. Se poate comunica cu El daca se vrea.

Il gaseste in Biblie ptr. ca acolo scrie de El, Cuvantul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Florianb, a scris ca "Eu chiar as vrea sa fiu ucenicul lui Isus, dar nu se mai poate!" si "Ucenic este un elev care sta efectiv pe linga un mester de la care invata direct meseria;..."

Nu Florinb a tradat, ci Iuda chiar daca a stat langa Isus... omul este tentat si alege Mamona.

Deci ucenic a-L Domnului poate fi orisicine fara intermediar., ptr. ca este o Persoana si El este Domnul. Se poate comunica cu El daca se vrea.

Il gaseste in Biblie ptr. ca acolo scrie de El, Cuvantul.

 

pe bune il gaseste acolo ? eu stiu ca dumnezeu e pretutindeni nu in cartulia aia modificata dupa bunul plac al papilor .

so cand vrei sa vorbesti cu el doar vorbeste nu il cauta prin carti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce sa zica de neoprotestanti Isus? :stars:

Nu ai voie sa adaugi nimic la scriptura. Punct. Iar domnu' Cioanas nu e prima data cand face el niste interpretari personale...

Nu ai voie sa adaugi nimic, bine stii.

Dar sunt sigur ca daca se intreaba, ex. ce mancam, Sabatul,... etc., diferente. Un barbat si o femeie iar inteleg diferit, interpretarile sunt personale si daca sunt din aceeasi religie. Asa si trebuie deoarece crestinul ajunge cu Isus si nu religia.

De aceea atunci cand se da exemplu din Biblie este bine sa pui si citatul chiar daca deranjeaza sau irita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×