Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Chemati sa fim ucenici a lui Isus

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Domnul Isus doreste ca fiecare om sa fie ucenic al Lui. Pentru aceasta insa, trebuie sa indeplinesti anumite conditii:

 

Daca ar veni cineva, ti-ar pune un pistol la tampla si ti-ar spune.... "Fii fericit daca nu iti zbor creierii!"

Cam ce sanse ai avea de supravietuire?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ia sa vedem cum se scrie corect gramatical "ia" <-----------Uite-asa! :blink:

 

Ma arde tare de tot, prostia mai ales! :yahoo:

 

 

Extraordinar, cand nu-ti convine ce spune Cristos si nu ai de ales, te intereseaza de gramatica. Doar nu credeti ca o sa chemam un editor, sa corecteze greselile gramaticale inainte de a le pune inaintea ochilor dumneatale!

De ce nu ne spui daca ce am spus in materialul postat este ceva gresit sau nu. Poate ne spui cum interpretezi dumneata ce am spus sau ce intelegi dumneata.

Mai mult decat atat inteleg ca unii devin alergiti la Scriptura si la cuvantul Isus!

 

Daca ar veni cineva, ti-ar pune un pistol la tampla si ti-ar spune.... "Fii fericit daca nu iti zbor creierii!"

Cam ce sanse ai avea de supravietuire?

Aici pe pamant omul a creat diferite locuri de agrement ca noi sa fim fericiti. Totusi in acele locuri de agrement sunt conditii si restrictii, ca sa te poti bucura. De ce spiritual nu ar fi la fel?

Ca sa fii fericit nu inseamna anarhie, ci o traire in care este o ordine si anumite reguli care sa fie respectate!

 

ce sa zica de neoprotestanti Isus? :jester:

Nu ai voie sa adaugi nimic la scriptura. Punct. Iar domnu' Cioanas nu e prima data cand face el niste interpretari personale...

 

 

Nu a adaugat nimeni la Scriptura, ci invatam din Scriptura! A invata din Scriptura inseamna a interpreta textul Biblic. A interpreta nu inseamna a adauga la text, ci inseamna a intelege textul!

 

pai de ce crezi ca le zie neo au iesit din matrix si se cred profeti

 

 

In fiecare denominatie crestina (ortodocsi, catolici, protestanti, neoprotestanti) Biblia se propovadiuste, adica se predica, se explica omului pe intelesul lui. Se vede ca nu ati prea fost dus la Biserica!

Preoti,pastori, diaconi,evanghelisti, orice crestin este chemat sa propovaduiasca Evanghelia. In orice Biserica se predica, la Neoprotestanti predica este mai lunga ca la ortodocsi, de exemplu.

Preotul explica un text din Scriptura, adica interpreteaza acel text, pentru ca biserica sa inteleaga un adevar scriptural care sa-l aplice la viata lor.

Pastorul Neoprotestant explica un text din Scriptura, adica interpreteaza acel text, pentru ca Biserica sa inteleaga un adevar scriptural care sa-l aplice la viata lor.

La fel orice crestin este chemat la cercetarea Scripturii, interpretarea (intelegerea ei) si aplicarea la viata lui, mai mult suntem chemati sa le spunem si altora despre invatatura Scripturii.

Doar o recomandare are Dumnezeu in privinta aceasta si va rog pe dumneavoastra cei nemultumiti de Scriptura, Isus, crestinism puteti explica la cine se refera urmatorul verset?

MAT 7: 6 Sa nu dati cinilor lucrurile sfinte, si sa nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare, si sa se intoarca sa va rupa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai mult decat atat inteleg ca unii devin alergiti la Scriptura si la cuvantul Isus!

 

Nu prietene, eu devin alergic atunci cind unii interpreteaza Scriptura si cuvintul lui Isus cum vor ei si dup-aia mai tin si sa-i convinga pe altii ca asa e! :jester:

 

Topicul asta al tau e gresit din titlu, tu nu stii ce e acela ucenic! Ucenic este un termen folosit in vechime in cadrul breslelor de meseriasi. Ucenic este un elev care sta efectiv pe linga un mester de la care invata direct meseria; cind mesterul considera ca a invatat destul, e numit calfa si abia atunci il poate parasi pe mester.

Prin analogie, apostolii au fost ucenici, care au stat pe linga Isus si au invatat direct de la el, cind acesta i-a considerat pregatiti i-a trimis in lume sa-i propovaduiasca invatatura.

Noi acum nu mai avem cum sa fim ucenicii lui Isus, pentru simplul motiv ca a invata dupa scrierile ramase in urma lui nu e acelasi lucru cu a invata direct de la el.

Este ceea ce se numea discipol in cazul vechilor filosofi greci, erau cei care invatau direct cu ei, nu cei care doar le citeau scrierile.

Eu chiar as vrea sa fiu ucenicul lui Isus, dar nu se mai poate!

In nici un caz nu vreau sa fiu ucenicul tau, la cum bati cimpii! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prietene, eu devin alergic atunci cind unii interpreteaza Scriptura si cuvintul lui Isus cum vor ei si dup-aia mai tin si sa-i convinga pe altii ca asa e! :blink:

 

Topicul asta al tau e gresit din titlu, tu nu stii ce e acela ucenic! Ucenic este un termen folosit in vechime in cadrul breslelor de meseriasi. Ucenic este un elev care sta efectiv pe linga un mester de la care invata direct meseria; cind mesterul considera ca a invatat destul, e numit calfa si abia atunci il poate parasi pe mester.

Prin analogie, apostolii au fost ucenici, care au stat pe linga Isus si au invatat direct de la el, cind acesta i-a considerat pregatiti i-a trimis in lume sa-i propovaduiasca invatatura.

Noi acum nu mai avem cum sa fim ucenicii lui Isus, pentru simplul motiv ca a invata dupa scrierile ramase in urma lui nu e acelasi lucru cu a invata direct de la el.

Este ceea ce se numea discipol in cazul vechilor filosofi greci, erau cei care invatau direct cu ei, nu cei care doar le citeau scrierile.

Eu chiar as vrea sa fiu ucenicul lui Isus, dar nu se mai poate!

In nici un caz nu vreau sa fiu ucenicul tau, la cum bati cimpii! :yahoo:

io am trecut la islam asa ca ma pierdut si pe mine :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prietene, eu devin alergic atunci cind unii interpreteaza Scriptura si cuvintul lui Isus cum vor ei si dup-aia mai tin si sa-i convinga pe altii ca asa e! :jester:

 

Topicul asta al tau e gresit din titlu, tu nu stii ce e acela ucenic! Ucenic este un termen folosit in vechime in cadrul breslelor de meseriasi. Ucenic este un elev care sta efectiv pe linga un mester de la care invata direct meseria; cind mesterul considera ca a invatat destul, e numit calfa si abia atunci il poate parasi pe mester.

Prin analogie, apostolii au fost ucenici, care au stat pe linga Isus si au invatat direct de la el, cind acesta i-a considerat pregatiti i-a trimis in lume sa-i propovaduiasca invatatura.

Noi acum nu mai avem cum sa fim ucenicii lui Isus, pentru simplul motiv ca a invata dupa scrierile ramase in urma lui nu e acelasi lucru cu a invata direct de la el.

Este ceea ce se numea discipol in cazul vechilor filosofi greci, erau cei care invatau direct cu ei, nu cei care doar le citeau scrierile.

Eu chiar as vrea sa fiu ucenicul lui Isus, dar nu se mai poate!

In nici un caz nu vreau sa fiu ucenicul tau, la cum bati cimpii! :blink:

Pai cum sa nu se poata, doar Dumnezeu nu este departe si a uitat de noi in Universul acesta! Dumnezeu locuieste cu cei care il iubesc si vor sa-L urmeze:

IOAN 14: 23 Drept raspuns, Isus i-a zis: ,,Daca Ma iubeste cineva, va pazi cuvintul Meu, si Tatal Meu il va iubi. Noi vom veni la el, si vom locui impreuna cu el.

Dumnezeu nu ne-a lasat orfani, ci ne-a dat si Duhul Sfant care ne ajuta in ucenicia noastra:

2COR 3: 18 Noi toti privim cu fata descoperita, ca intr'o oglinda, slava Domnului, si sintem schimbati in acelas chip al Lui, din slava in slava, prin Duhul Domnului.

 

Pe de alta parte de la Apostoli incoace, crestinii sunt ucenici ai lui Cristos!

MAT 28: 19 Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezindu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe de alta parte de la Apostoli incoace, crestinii sunt ucenici ai lui Cristos!

MAT 28: 19 Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezindu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh.

 

Pai, da adica apostolii sa isi faca ei ucenicii lor...

 

Ti-am zis cum e chestia cu ucenicu' si vad ca nu pricepi, nu e acelasi lucru cu a fi crestin!

 

Ucenicul la incheierea uceniciei trebuie sa poata face ce face mesterul lui, cum ajunsesera si apostolii sa faca ce facuse Isus, invatatorul lor!

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai, da adica apostolii sa isi faca ei ucenicii lor...

 

Ti-am zis cum e chestia cu ucenicu' si vad ca nu pricepi, nu e acelasi lucru cu a fi crestin!

 

Ucenicul la incheierea uceniciei trebuie sa poata face ce face mesterul lui, cum ajunsesera si apostolii sa faca ce facuse Isus, invatatorul lor!

 

ce te bagi bre nea poate are si el puteri avatrice de unde stii? :lo2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai, da adica apostolii sa isi faca ei ucenicii lor...

 

Ti-am zis cum e chestia cu ucenicu' si vad ca nu pricepi, nu e acelasi lucru cu a fi crestin!

 

Ucenicul la incheierea uceniciei trebuie sa poata face ce face mesterul lui, cum ajunsesera si apostolii sa faca ce facuse Isus, invatatorul lor!

 

Da, se pare ca nu ati citit Biblia si vorbiti in necunostinta de cauza!

De fapt, asa credeau si unii din Biserica primara, ca sunt ucenicii unor oameni si trebuie ca Pavel sa-i corecteze!

1COR 3: 3 Pentruca tot lumesti sinteti. In adevar, cind intre voi sint zavistii, certuri si desbinari, nu sinteti voi lumesti si nu traiti voi in felul celorlalti oameni?

1COR 3: 4 Cind unul zice: ,,Eu sint al lui Pavel!`` Si altul: ,,Eu sint al lui Apolo``: nu sinteti voi oameni de lume?

1COR 3: 5 Cine este Pavel? Si cine este Apolo? Niste slujitori ai lui Dumnezeu, prin cari ati crezut; si fiecare dupa puterea data lui de Domnul.

1COR 3: 6 Eu am sadit, Apolo a udat, dar Dumnezeu a facut sa creasca:

1COR 3: 7 asa ca nici cel ce sadeste, nici cel ce uda nu sint nimic; ci Dumnezeu, care face sa creasca.

1COR 3: 8 Cel ce sadeste si cel ce uda, sint tot una; si fiecare isi va lua rasplata dupa osteneala lui.

1COR 3: 9 Caci noi sintem impreuna lucratori cu Dumnezeu. Voi sinteti ogorul lui Dumnezeu, cladirea lui Dumnezeu.

1COR 3: 10 Dupa harul lui Dumnezeu, care mi-a fost dat, eu, ca un mester-zidar intelept, am pus temelia, si un altul cladeste deasupra. Dar fiecare sa ia bine seama cum cladeste deasupra.

1COR 3: 11 Caci nimeni nu poate pune o alta temelie decit cea care a fost pusa, si care este Isus Hristos.

 

Isus Cristos este Modelul Nostru si noi suntem ucenicii Lui. El este capul Bisericii si nimeni altul! De aceea in orice moment noi trebuie sa-L urmam pe El si sa invatam de la El:

 

1COR 3: 21 Nimeni sa nu se faleasca dar cu oameni, caci toate lucrurile sint ale voastre:

1COR 3: 22 fie Pavel, fie Apolo, fie Chifa, fie lumea, fie viata, fie moartea, fie lucrurile de acum, fie cele viitoare; toate sint ale voastre,

1COR 3: 23 si voi sinteti ai lui Hristos, iar Hristos este al lui Dumnezeu.

 

Invatatorul nostru este Cristos Domnul si toti crestinii sunt ucenicii Lui!

 

MAT 23: 10 Sa nu va numiti ,Dascali`; caci Unul singur este Dascalul vostru: Hristosul.

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, se pare ca nu ati citit Biblia si vorbiti in necunostinta de cauza!

 

 

Asta este un mare avantaj !

Cred ca de aici izvoraste normalitatea ! ...daca o citea poate o lua si el razna!

 

 

De fapt, asa credeau si unii din Biserica primara, ca sunt ucenicii unor oameni si trebuie ca Pavel sa-i corecteze!

 

...Dar noroc ca s-a gasit Calea Corecta ...adica o religie noua inventata de un criminal ....minune care dainuieste si azi ... la cei ca tine!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Invatatorul nostru este Cristos Domnul si toti crestinii sunt ucenicii Lui!

 

MAT 23: 10 Sa nu va numiti ,Dascali`; caci Unul singur este Dascalul vostru: Hristosul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×