Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Chemati sa fim ucenici a lui Isus

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Domnul Isus doreste ca fiecare om sa fie ucenic al Lui. Pentru aceasta insa, trebuie sa indeplinesti anumite conditii:

 

-Sa doresti sa-L urmezi pe Domnul Isus, toata viata.

-Sa doresti sa inveti toata viata, de la Domnul Isus.

-Sa doresti sa traiesti toata viata in ascultare si supunere fata de Domnul Isus.

-Sa vorbesti cu semenii, asa cum a vorbit Domnul Isus, cand era pe pamant.

-Sa ai o viata de rugaciune, ca a Domnului Isus.

-Sa ai mila de cei ce sunt in suferinta, asa cum a avut mila Domnul Isus.

-Sa te feresti de pacat, dar sa ai mila de pacatosi, la fel ca Domnul Isus.

-Sa duci vestea buna a mantuirii prin Domnul Isus, la toti oamenii.

-Sa fii un exemplu de dragoste, bunatate si iertare, pentru toti din jurul tau.

-Sa ramai statornic pe calea ingusta, pana la sfarsitul calatoriei.

-Sa astepti in fiecare clipa, revenirea Domnului Isus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, astea le-ai scos tu de la tine, 11 legi ptr. ucenicii lui Isus! Moise le-a dat 10 evreilor. Vrei sa fii un fel de Moise ptr. ucenici? De unde ai scos aberatiile astea?

 

Isus le-a spus ucenicilor doar ca trebuie sa-si lase casa si familia si sa-l urmeze, iar la porunci le-a spus ca trebuie sa-l iubeasca pe D-zeu si sa-si iubeasca aproapele.

 

Tu de unde vii cu balariile astea? Reinterpretezi spusele lui Isus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda, astea le-ai scos tu de la tine, 11 legi ptr. ucenicii lui Isus! Moise le-a dat 10 evreilor. Vrei sa fii un fel de Moise ptr. ucenici? De unde ai scos aberatiile astea?

 

Isus le-a spus ucenicilor doar ca trebuie sa-si lase casa si familia si sa-l urmeze, iar la porunci le-a spus ca trebuie sa-l iubeasca pe D-zeu si sa-si iubeasca aproapele.

 

Tu de unde vii cu balariile astea? Reinterpretezi spusele lui Isus?

 

-Sa doresti sa-L urmezi pe Domnul Isus, toata viata.

MAT 16: 24 Atunci Isus a zis ucenicilor Sai: ,,Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea, si sa Ma urmeze.

-Sa doresti sa inveti toata viata, de la Domnul Isus.

MAT 11: 29 Luati jugul Meu asupra voastra, si invatati dela Mine, caci Eu sint blind si smerit cu inima; si veti gasi odihna pentru sufletele voastre.

-Sa doresti sa traiesti toata viata in ascultare si supunere fata de Domnul Isus.

LUCA 8: 21 Dar El, drept raspuns, a zis: ,,Mama Mea si fratii Mei sint ceice asculta Cuvintul lui Dumnezeu, si-l implinesc.``

IOAN 5: 24 Adevarat, adevarat va spun, ca cine asculta cuvintele Mele, si crede in Celce M'a trimes, are viata vecinica, si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata.

-Sa vorbesti cu semenii, asa cum a vorbit Domnul Isus, cand era pe pamant.

ROM 10: 9 Daca marturisesti deci cu gura ta pe Isus ca Domn, si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu L-a inviat din morti, vei fi mintuit.

MAR 16: 15 Apoi le-a zis: ,,Duceti-va in toata lumea, si propovaduiti Evanghelia la orice faptura.

-Sa ai o viata de rugaciune, ca a Domnului Isus.

1TES 5: 17 Rugati-va neincetat.

-Sa ai mila de cei ce sunt in suferinta, asa cum a avut mila Domnul Isus.

MAT 5: 7 Ferice de cei milostivi, caci ei vor avea parte de mila!

LUCA 6: 36 Fiti dar milostivi, cum si Tatal vostru este milostiv.

 

-Sa te feresti de pacat, dar sa ai mila de pacatosi, la fel ca Domnul Isus.

1PET 1: 15 Ci, dupa cum Cel ce v'a chemat este sfint, fiti si voi sfinti in toata purtarea voastra.

1PET 1: 16 Caci este scris: ,,Fiti sfinti, caci Eu sint sfint``.

 

MAT 9: 13 Duceti-va de invatati ce inseamna: ,Mila voiesc, iar nu jertfa!` Caci n'am venit sa chem la pocainta pe cei neprihaniti, ci pe cei pacatosi.``

 

-Sa duci vestea buna a mantuirii prin Domnul Isus, la toti oamenii.

MAR 16: 15 Apoi le-a zis: ,,Duceti-va in toata lumea, si propovaduiti Evanghelia la orice faptura.

 

-Sa fii un exemplu de dragoste, bunatate si iertare, pentru toti din jurul tau.

MAT 11: 29 Luati jugul Meu asupra voastra, si invatati dela Mine, caci Eu sint blind si smerit cu inima; si veti gasi odihna pentru sufletele voastre.

 

 

-Sa ramai statornic pe calea ingusta, pana la sfarsitul calatoriei.

2COR 7: 1 Deci, fiindca avem astfel de fagaduinte, prea iubitilor, sa ne curatim de orice intinaciune a carnii si a duhului, si sa ne ducem sfintirea pina la capat, in frica de Dumnezeu.

FILIP 2: 12 Astfel dar, prea iubitilor, dupa cum totdeauna ati fost ascultatori, duceti pina la capat mintuirea voastra, cu frica si cutremur, nu numai cind sint eu de fata, ci cu mult mai mult acum, in lipsa mea.

 

-Sa astepti in fiecare clipa, revenirea Domnului Isus.

MAT 24: 42 Vegheati dar, pentru ca nu stiti in ce zi va veni Domnul vostru.

MAT 24: 44 Deaceea, si voi fiti gata; caci Fiul omului va veni in ceasul in care nu va ginditi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...... :flowers:

 

:)

 

Exact cum banuiam, reinterpretezi spusele lui Isus! Abtine-te sa o mai faci! Fa-o cel mulit doar ptr. tine nu si ptr. altii!

 

Nu ne spune noua ce sa intelegem din spusele lui, ca nu detii suprema intelepciune si nu stii nici tu ce a vrut Isus sa spuna exact!

 

Fiecare om are dreptul si libertatea de a interpreta cum vrea mesajul lui Isus! Nu veni tu sa-i spui cum sa gindeasca!

 

;)

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasa Florian n-ai vazut ca astia neoprotestanti adauga dupa bunul plac tot felul de interpretari?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:)

Exact cum banuiam, reinterpretezi spusele lui Isus! Abtine-te sa o mai faci! Fa-o cel mulit doar ptr. tine nu si ptr. altii!

Nu ne spune noua ce sa intelegem din spusele lui, ca nu detii suprema intelepciune si nu stii nici tu ce a vrut Isus sa spuna exact!

Fiecare om are dreptul si libertatea de a interpreta cum vrea mesajul lui Isus! Nu veni tu sa-i spui cum sa gindeasca!

;)

Dar de ce crezi ca este ptr. tine sau tu esti "noua", scrii in numele altora. Macar precizeaza care noua ?

 

I-a sa vedem cum intelegi ce scrie Domnul Isus ? Daca poti citi si nu cumva te arde.

 

 

Lasa Florian n-ai vazut ca astia neoprotestanti adauga dupa bunul plac tot felul de interpretari?

Unde ai vazut ca zice Domnul Isus ceva de neoprotestant, sau de ce crezi ca nu este bine interpretat ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
I-a sa vedem cum intelegi ce scrie Domnul Isus ? Daca poti citi si nu cumva te arde.

 

Ia sa vedem cum se scrie corect gramatical "ia" <-----------Uite-asa! :)

 

Ma arde tare de tot, prostia mai ales! ;)

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde ai vazut ca zice Domnul Isus ceva de neoprotestant, sau de ce crezi ca nu este bine interpretat ?

ce sa zica de neoprotestanti Isus? :)

Nu ai voie sa adaugi nimic la scriptura. Punct. Iar domnu' Cioanas nu e prima data cand face el niste interpretari personale...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa Florian n-ai vazut ca astia neoprotestanti adauga dupa bunul plac tot felul de interpretari?

 

pai de ce crezi ca le zie neo au iesit din matrix si se cred profeti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×