Sari la conținut
Forum Roportal
mosu86

In calitate de girant

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt salariat la o unitate militara si am girat un pensionar militar la o cooperativa de credit.Cu toate ca respectivul are o pensie destul de mare,nu a mai platit ratele la credit.Este a doua luna in care mi se retin ratele acestuia din salariu.Am mers la directorul cooperativei pentru a rezolva problema si a i se retine din pensie beneficiarului creditului dar dansul a spus ca nu-l intereseaza pe cata vreme respectivul are girant.Este posibil asa ceva? Cum sa procedez in continuare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt salariat la o unitate militara si am girat un pensionar militar la o cooperativa de credit.Cu toate ca respectivul are o pensie destul de mare,nu a mai platit ratele la credit.Este a doua luna in care mi se retin ratele acestuia din salariu.Am mers la directorul cooperativei pentru a rezolva problema si a i se retine din pensie beneficiarului creditului dar dansul a spus ca nu-l intereseaza pe cata vreme respectivul are girant.Este posibil asa ceva? Cum sa procedez in continuare?

il actionezi in instanta pe respectivul pensionar..

.............

ai girat....dai girul..asta e!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
il actionezi in instanta pe respectivul pensionar..

.............

ai girat....dai girul..asta e!!!

P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....................

pai, in momentul in care pensionarul a facut creditul, una din clauze la contract era "girantul"...

neprezentand siguranta maxima, cooperativa respectiva a cerut acest lucru..

probabil ca in contract nu este specificat faptul ca prima persoana careia ar trebui sa i se faca poprire pe venituri este pensionarul....si este normal sa se intample asa deoarece in urma perscoringului facut de banca pentru aprobarea dosarului a reiesit acest lucru..adica ,pentru suma imprumutata trebuie garantia unei persoane solvabile.

daca banca face poprire pe veniturile pensionarului, il baga in cimitir, asa ca a bagat la inaintare planul B--girantul--

....................

girantul plateste primul---banca trebuie sa-si recupereze banii--

cum pensionarul nu plateste, se presupune ca nu are, deci=> girant plateste....iar banca se spala pe maini

...................

ramane sa se incaiere cei doi pentru bani...cam asta este.

.............................

naspa...girantule...o pusesi de rate...

Am mers de curand la respectiva cooperativa si am constatat ca s-a pus poprire si pensionarului,insa cu toate ca suma retinuta este mai mare decat rata pe care o are, mi se retine in continuare si mie.Am inteles cum sta treaba,cea de la serviciul financiar din unitatea mea are o cota parte de la cooperativa de credit fiind persoana de contact.La orice alta banca daca vreau sa fac un credit,unitatea nu se obliga sa faca retineri din salariu,aceasta fiind specificata in adeverinta de salariu.Poprirea pe salariul meu s-a facut telefonic neexistand nici o adresa primita de unitate de la respectiva cooperativa

Poate cineva din ministerul apararii citeste acest text si va lua masurile de rigoare impotriva celei de la serviciul financiar

Aceste lucruri se intampla in renumita baza aeriana de la Fetesti si nu sunt singurul care a patit treaba asta,dar poate primul care a avut curajul sa aduca aceste acuzatii

Editat de mosu86

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... cea de la serviciul financiar din unitatea mea are o cota parte de la cooperativa de credit fiind persoana de contact.La orice alta banca daca vreau sa fac un credit,unitatea nu se obliga sa faca retineri din salariu,aceasta fiind specificata in adeverinta de salariu.Poprirea pe salariul meu s-a facut telefonic neexistand nici o adresa primita de unitate de la respectiva cooperativa

Poate cineva din ministerul apararii citeste acest text si va lua masurile de rigoare impotriva celei de la serviciul financiar

Aceste lucruri se intampla in renumita baza aeriana de la Fetesti si nu sunt singurul care a patit treaba asta,dar poate primul care a avut curajul sa aduca aceste acuzatii

Indiferent unde se petrece, e de competenţa Parchetului pentru că se numeşte tot abuz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×