Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

a fost cineva recent in Tailanda, la Phuket ?

sa nu-mi zici ca te-ai amorezat de un ladyboy :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am fost, insa mi-ar placeasa emigrez acolo. Din ce am citit pe net, poti trai bine cu 1000 de euro pe luna in conditii de litoral, plaja, soare etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recent nu am fost ,am vizitat de cateva ori Thailanda destinatii divese.

Ce te intereseaza de fapt?

este o tara facinanta, traditionalista , dar deschisa europenilor.Vorbesc o engleza fara consoane,foarte ospitalieri .

Puket si Phi Phi sunt superbe !Mai ales pe Phi Phi te crezi in paradis,vegetatie luxurianta , apa cristalina desi e ocean,imnunate plimbarile cu barca care are fundul de sticla ca sa vezi ce se intampla in apa ,poti face zbor cu parasuta care -ti da o senzatie incredibila,poti sa faci scufundari cu insotitor sa vezi fauna marina care este extraordinara ,forte colorata si ti se pare ca e ireal peisajul pe care-l vezi.

O alta lume in toate sensurile.

Cum cobori din avion la Bangkok te va termna umiditatea ,aerul cald,lipicios , colierul de orhidee pe care ti-l va da insotitorul la sosire ti se va parea greu din cauza caldurii ,apoi drumul pana in oras ,traficul necontrolat , aglomeratia , tuk-tukurile (recomandabile a fi luate in deplasarile individuale ) hotelul,am avut sansa sa locuiesc la Amari Watergate in centru , 5 stele ,la preturi incredibile comparativ cu preturile din Bucuresti de exempu ,la etajul 30 ,o panorama incredibila ,apoi excursiile din program si cele individuale ,absolut fantastice.

Apoi depinde ce excursie ai in nord,centru,sud ,eu am fost de cinci ori si am vazut aproape tot ce se putea vedea fara risc (exista)Chiang Mai,Chiang Rai, Raul Kwai, Samutprakan,Ayuttaya vechea capitala a Siamului , Pattaya, Koh Chang, Samui, Phuket, Trang, Angkang, Loei,ap excursie cu trenul la Kuala Lumpur in Malaezia si cu avionul in Singapore( dus intors 90 USD).

 

ce te uimeste este frenezia traficului pe autostrazi ultamoderne si zgarie norii care impanzesc orasul , imensele centra comerciale , care contrasteaza cu calmul magnificilor temple care sunt reprezentantele unei lumii si culturi traditionale thailandese ,care pare apusa , dar de fapt traieste intens!

 

3 poze:Wat Arun , tuk.tuk , Budha

post-87259-1211106996_thumb.jpg

post-87259-1211107023_thumb.jpg

post-87259-1211107050_thumb.jpg

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m-ar tenta o excursie

 

cat faci cu avionul pana acolo?

 

si cat te face, cred ca e cam scump :crazy:

 

stie careva?

 

Daca mergi direct Bucuresti -Bangkok faci 11 ore.

Daca faci escala (eu am facut in Bahrain(Al Manamah) -faci 17 ore.

Cel mai minunat este cand traversezi India,in stanga vezi Chomolangma(mama Universului) adica Everestul,jos vezi Gangele , spectacol uluitor daca ai norocul unei zi senine.

Biletele sunt destul de scumpe ,dar ma gandesc ca si in directie aia exista zboruri lowcost,important este sa nu mergi cand incepe sezonul ploios,cel mai bine este din noiembrie pana in mai.Ptr.bilete incearca prin volagratis,wizzair,dreams.it,germanwings ,ryanair,etc.pentru ca preturile variaza perioada de plecare,perioada cat stai acolo etc. dar iti recomand excursie organizata mai ales daca mergi pentru prima data.

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca mergi direct Bucuresti -Bangkok faci 11 ore.

Daca faci escala (eu am facut in Bahrain(Al Manamah) -faci 17 ore.

Cel mai minunat este cand traversezi India,in stanga vezi Chomolangma(mama Universului) adica Everestul,jos vezi Gangele , spectacol uluitor daca ai norocul unei zi senine.

Biletele sunt destul de scumpe ,dar ma gandesc ca si in directie aia exista zboruri lowcost,important este sa nu mergi cand incepe sezonul ploios,cel mai bine este din noiembrie pana in mai.Ptr.bilete incearca prin volagratis,wizzair,dreams.it,germanwings ,ryanair,etc.pentru ca preturile variaza perioada de plecare,perioada cat stai acolo etc. dar iti recomand excursie organizata mai ales daca mergi pentru prima data.

 

multumesc, poate chiar in noiembrie

 

dar in anotimpul ploios cam cum stau treburile, nu e cam neplacut?

 

o sa intreb la agentiile mentionate, multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc, poate chiar in noiembrie

 

dar in anotimpul ploios cam cum stau treburile, nu e cam neplacut?

 

o sa intreb la agentiile mentionate, multumesc.

 

Nu am fost in anotimpul ploios dar mi-au povestit cei care au fost,este neplacut si ploua aproape tot timpul,nu vezi splendoarea ,sezonul ploios la ei este ...iarna noastra.nu este recomandabil.

prima data cand m-am dus era de Rvelion in 1995 ,ne-mam urcat in avion in cizme si blana era o iarna foarte grea la noi , iar cand am coborat din avion erau 29 grade ,eram pregatiti ,ne-am schimbat in avion ,dar totusi.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×