Sari la conținut
Forum Roportal
Anonymus Kline

De ce nu ne cinstim eroii indeajuns?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

iti raspund pt. ca se pare ca astepti o reactie din partea mea, dar stilul tau artagos imi repugna fffff mult, deci nu va mai urma nimic de la mine.

in orele noastre de istorie care erau cateodata plicticoase de moarte, alteori fff interesante, prof. povesteau ore intregi despre evenimente despre care in manuale statea doar un rand sau...nimic, deci unii dascali si-au mai facut datoria, ei stiu de ce si cu ce risc, noua, ca si copii nu ne era de loc clar acest lucru. Cert e ca noi am aflat la scoala despre aceste evenimente despre care scrii tu...

Sunt doar cu 8 ani mai in varsta decat tine, deci nu cred ca ai beneficiat de asa o cu totul alta programa de invatamant...

 

Ce predau profesorii

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer nu stiu despre ce vorbesti...

 

Probabil ca nu ai invatat inainte de 89 si de aia. Pe de o parte la TVR ni se prezenta in exces barbatia si vitejia romanilor, viata domnitorilor mai romantata decat trebui iar pe de alta parte se invata despre Vladimirescu si revolutia lui ca a fost una populara (deloc, Vladimirescu fiind un mic boier si nu lupta nicidecum pentru tarani), despre Mihai Viteazu si unirea lui, ca a unit principatele romane (alta gogorita, nu se punea problema de romanism pe vremea aia, iar Transilvania era oricum sub comanda ungara) spre binele romanilor (nu se pune pe vremea aia problema nationalismului absolut deloc, iar taranii au fost aruncati si mai adanc in iobagie - Buzestii care i-au sponsorizat aventura lui Mihai i-au pus conditia asta, de inrobi si mai tare taranii in schimbul banilor). Sunt si alt exemple, astea sunt cateva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cei ce au murit in Rusia si alte locuri, pentru a recupera Basarabia, si alte teritorii in al doilea razboi mondial ce au? Vreo columna?

 

Putina succesiune a evenimentelor din familie:

 

- in anii 40 - tata nu a murit in rusia ca locotenent al Armatei Romane pentru a recupera domenile familiei lui din comuna Tau judetul Soroca;

- in ani 50 - Elizabeta Stan - o cunostinta de familie - a fost deportata de rusi...adica luata cu japca de acasa din Bucuresti si dusa direct in zona Siberiei...avea 17 ani si se presupunea ca a "lucrat" pentru germani;

- in anii 60 m-am trezit ca am un unchi nestiut... tocmai se eliberase de la Aiud si facuse puscarie grea...vezi carti despre puscaria din Pitesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e corect 100% ceea ce scrii...da-mi voie sa te intreb in ce an esti nascut si unde ai mers la scoala?

 

Da, nu o fi 100%. Cred că e numai 98%. Şi dacă ar fi 75% ar fi foarte bine. Ceea ce a scris el este real. Asa a fost şi mai inainte de a se naşte el. Eu aveam 19 ani cind el s-a nascut.Ceea ce a scris el este valabil şi pt perioada 1960-1970.

Istoria corect scrisă nu o s-o găsiţi nicăieri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×