Sari la conținut
Forum Roportal
Anonymus Kline

De ce nu ne cinstim eroii indeajuns?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Elisabeta Rizea a luptat contra comunismului... Dar ce e azi?? O amintire... Nu stiu sa fie vreun monument inchinat ei, si nici nu exista vreo data pentru cei ce au rezistat in munti, ca sa fie sarbatoriti.

 

Veti zice ca e prea recent, dar cei ce au murit mai demult, in batalii demult uitate, despre ei ce ziceti???

 

Cat de putini copii pasionati de istorie, stiu ca au fost doua razboaie balcanice??? Eu nu am invatat la scoala de ele. Si pana de curand nici nu stiam de ele.

 

Cei ce au murit in Rusia si alte locuri, pentru a recupera Basarabia, si alte teritorii in al doilea razboi mondial ce au? Vreo columna? Ceva?

 

Ce exista pentru cei ce au murit la Ip si Treznea in 40? Putina marmura in centrul satului... Nu puteti zice ca ei nu au fost neste martiri nevinovati...

 

Dar cei din secolul 19 si mai devreme??? Neste poezii???

 

Nu avem o zi sau o perioada, cum au englezii cand toata natia isi pune o floare de mac in piept. Si daca avem, nu prea inseamna nimic, din moment ce eu nici nu am auzit de ea.

 

Aici in orice biserica sau catedrala mergi nu ai cum sa nu gasesti vreun mormant de erou. De fapt, chiar sunt plini peretii de numele celor care au murit. Inclusiv pentru razboaiele din iraq. Chiar cand am fost in vizita la o catedrala l-am auzit pe unu zicand fiicei lui ca l-a cunoscut pe unul de pe lista.

 

Acum, nu zic sa ne facem bisericile pe interior cu placi si chestii, dar totusi, am putea pune mai mult suflet. Cu cat mai multe monumente sunt, cu atat vor fi mai frumoase locurile, si cu atat lumea se va simtii mai mandru de tara lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate in tot ce spui... Dar am ajuns la concluzia ca in zilele noastre, totul se preteaza la caracterul comercial. Pana si Craciunul, a devenit efectiv o zi a cadourilor, a cozilor infernale in supermarketuri, a vanzarilor-record.

Pana nu demult, Mos Craciun venea pentru cei mici, acum vine pentru tot neamu'... La fel si Valentine's Day, si 1 Martie si 8 Martie si toate cele..

Daca am incepe sa cinstim eroii nationali, oare ar iesi ceva? Probabil ca da, ca romanu' e inventiv, o sa ajungem sa-i cinstim prin cumpararea de insigne, tricouri, cani sau farfurii inscriptionate cu numele lor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate in tot ce spui... Dar am ajuns la concluzia ca in zilele noastre, totul se preteaza la caracterul comercial. Pana si Craciunul, a devenit efectiv o zi a cadourilor, a cozilor infernale in supermarketuri, a vanzarilor-record.

Pana nu demult, Mos Craciun venea pentru cei mici, acum vine pentru tot neamu'... La fel si Valentine's Day, si 1 Martie si 8 Martie si toate cele..

Daca am incepe sa cinstim eroii nationali, oare ar iesi ceva? Probabil ca da, ca romanu' e inventiv, o sa ajungem sa-i cinstim prin cumpararea de insigne, tricouri, cani sau farfurii inscriptionate cu numele lor...

Mai bine comercializati sau uitati? Pana la urma, mai este o varianta... De exemplu, florile de mac (care acum sunt numai asa ca simbol, sunt de plastic) vandute sunt non-profit. De fapt, sunt cutiute, in care pui cateva lire si iti iei una. Si ce e surplus merge la vaduve de razboi sau alte actiuni caritabile. :) :o: ;)

 

Eu sincer nu mi-am dat seama ca inainte venea numa pentru cei mici.... Io cand eram mic nu aveam atatia bani si nu prea primeam nimic... :shout:

 

Dar, considera ca slujbele multora sunt pazite de acest trend. Sunt firme care fac pierderi in prima parte a anului, si recupereaza de craciun cand vand cam tot ce nu e lipit de podea :) la preturi mai bune pentru ei.

 

In orice caz, inapoi la subiect, Eu cred ca e mai bine decat sa ii uitam, sa facem neste bani pentru actiuni de caritate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva 50 de am fost intoxicati cu cinstiri de eroi? Nu zic ca nu au fost eroi. Chestiunea e ca cinstirea lor s-a transformat in mascarada, in butaforie, lucru de care ne-am saturat. Si asta e motivul pentru care astfel de trairi nu mai sunt "la moda". Pe de alta parte invatam la istorie de tot soiul de eroi pentru ca apoi sa aflam dupa 89 ca in fapt ei au fost eroi, dar un sfert din ce invatam la istorie erau gogorite (vezi Vladimirescu, Mihai Viteazu).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cumva 50 de am fost intoxicati cu cinstiri de eroi? Nu zic ca nu au fost eroi. Chestiunea e ca cinstirea lor s-a transformat in mascarada, in butaforie, lucru de care ne-am saturat. Si asta e motivul pentru care astfel de trairi nu mai sunt "la moda". Pe de alta parte invatam la istorie de tot soiul de eroi pentru ca apoi sa aflam dupa 89 ca in fapt ei au fost eroi, dar un sfert din ce invatam la istorie erau gogorite (vezi Vladimirescu, Mihai Viteazu).

Sincer nu stiu despre ce vorbesti...

 

Orice a fost, au trecut aproape 20 de ani, nu credeti ca ar fi timpul sa va mai schimbati obiceiurile???

 

Si nu stiu ce ati invatat la istorie... Da pot sa zic ca tatal meu sta foarte prost cu ea... cred ca a chulit mult :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer nu stiu despre ce vorbesti...

Orice a fost, au trecut aproape 20 de ani, nu credeti ca ar fi timpul sa va mai schimbati obiceiurile???

Si nu stiu ce ati invatat la istorie... Da pot sa zic ca tatal meu sta foarte prost cu ea... cred ca a chulit mult :doh:

Istoria care se preda

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu e corect 100% ceea ce scrii...da-mi voie sa te intreb in ce an esti nascut si unde ai mers la scoala?

 

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iti raspund pt. ca se pare ca astepti o reactie din partea mea, dar stilul tau artagos imi repugna fffff mult, deci nu va mai urma nimic de la mine.

Pai daca l-ai luat pe saracu om cu intrebari de astea personale, mai-mai ca nu l-ai intrebat daca are "radacini sanatoase" :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×