Sari la conținut
Forum Roportal
adi_44

Hepatita - fibroza mare viremie mica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

SAL

detali despre program nu pot sa-ti dau prea multe decat ce ti-am spus, pe cine cunosc eu are hep C , poate conteaza si asta, avea fibroza 3 si viremie nedetectabila....si-a depus dosarul ,ink nu a primit...

din punctul meu de vedere toata traeaba asta cu hepatita e oarecum pe presupuse, unii medici recomanda ceva altii nu ...in final nu stii pe care sa-l iei in considerare, sper sa fie bine la toti...

mie de exemplu, mi s-a spus sa stau linisti k ficatu meu isi revine cu regim si silimarina :pardon: ...greu de crezut

o sa mai cer si sfatul altuia dar sincer nu mai am incredere in doctori ...

sanatate!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va salut....

Simt k inebunesc...sa ma jute cineva care stie sau care a trecut prin faze asemanatoare...sau macar dati-va cu parerea

nu mai inteleg nimic, la o singura intrebare primesti mai multe raspunsuri...si culmea toate sunt valabile,imi pleznesc creerii

 

Am o fibroza 3 si knodell 13....da culmea viremie mica 1966 copii...ce se recomanda la asta ??...unii primesc interferon alti primesc sfaturi..adik eu...sa nu mananc aleea alea si sa nu beau ,in rest pastile silimarina... so atat

Va intreb pe voi, viremiea asta nu imi afecteaza ficatu in continuare???..cei drept poate mai lent , dar nu ma incalzeste asta, dupaia dau in ciroza daomne fereste,si imi spunde k tot nu imi da interferon.

....ce ar trebuii sa fac? sa-mi schimb medicu?...am un coleg care cu viremie foarte mica (aproape nedetectabila)a fost bgat pe interferon din cauza fibrozei 3 ...

Mie mi s-a spus k e foarte buna viremia si sa stau linistit k ficatu incepe sa-si revina..oare e posibil???

 

SKY daca citesti te rog macar da-mi o parere am vazut k u stii poate mai multe uneori ca un doctor, si restu sfaturilor sunt bine venite ...

va multumesc!

Buna sa stii ca nu trebuie ca viremia sa fie mica trebuie sa fie nedetectabila daca nu e asa virysul papa ficatuL.Nu trebuie sa inebunesti daca esti din BUCURESTI sau daca poti sa vi la FUNDENI ai sa te linistesti.Si eu fac pegyntron e cel mai bun. ITI DORESC PASTE FERICIT SANATATE MAXIMA SI VIREMIE NEDETECTABILA :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Scuze ca intervin asa probabil textul pe care il veti citi nu va va fii de mare ajutor, insa simt nevoia sa va comunic si intamplarile mele.Eu sunt de parere ca nimic nu se intampla fara motiv; toate se intampla cu un scop.Acum sa nu credeti ca imi plang de mila. Nu fac asta si nu voi face asta niciodata oricat de greu va fii.De mica am avut probleme cu sanatatea am facut viroze foarte dese, luam antibiotice mereu, am facut astm apoi, il am si in ziua de azi.Am 24 de ani si am astmul de la 8 ani.Am urmat tratamente si acum e bine. La 20 de ani am aflat ca am hepatita B dintr-o pura intamplare am vrut sa-mi fac analize de control ca nu mai facusem de cam multicel; am avut transaminazele putin ridicate si cand spun putin ma refer la cel mai putin o unitate peste maxim; doctora de atunci mi-a recomandat sa fac si teste pt B si C.B-ul a iesit la iveala, apoi AGHBe negativ si antiHBe pozitiv; am urmat un regim alimentar plus hepato-protectoare. Dupa inca doi ani aveam alergii din ce in ce mai grave, si am fost trimisa de la alergologie la gastroentereologie.Am fost trimisa la bucureste pt investigatii la Matei Bals; am facut iar analize si mi-a iesit ca am si hepatita C, am facut punctia - fibroza de grad 3, viremia 216000. ASA CA ATENTIE MARE LA CE LABORATOR VA FACETI ANALIZELE. Spun asta ptr ca teoretic acum 4 ani trebuia sa iasa si C-ul nu numai B-ul; dar asta e - asa s-a intamplat sa aflu pe rand de ele. Transaminazele erau in cote normale, am primit aprobare pt pegintron si ribavirina intr-o luna si jumatate anul trecut; dupa 3 luni viremia a iesit nedetectabil si am terminat tratamentul pe 21 dec 2007. Acum astept sa repet viremia in iulie ca sa vedem ce iese, cu toate ca nu am mari sperante, pt ca am inteles ca nu trece niciodata, sper macar pentru orgoliul meu sa fi fost o lupta castigata.Tot citesc mesajele voastre si parca ma simt atat de usurata ca am terminat interferonul si totusi e atat de trist.Imi pare extrem de rau pt toti care trec prin toate astea: indoieli, emotii, griji, reactii adverse - eu ma simteam bine si inainte de tratament, si in timpul tratamentului doar au scazut leucocitele si trombocitele, cateva stari de nervozitate sau anxietate, dar a trecut si sunt bine in continuare.Sunt alaturi de voi si sper sa fie bine pentru toata lumea.

As vrea sa va dau un sfat: Daca nu sunteti multumit de doctorul pe care il aveti, schimbati-l.

Eu am schimbat de multe ori doctorii si nu am dat spaga deloc pentru ca mi-e jena de mine ca om; e ca si cum as cersi si nu imi place; stiu foarte bine ca asa e sistemul in Romania, stiu cazuri in care pana nu s-au dat bani nu a fost tratat; insa pot sa spun ca am avut noroc si nu a fost nevoie, am preferat sa-mi schimb medicul.Am avut noroc ca am primit aprobarea repede.Am avut noroc ca am suportat tratamentul-tinand cont de greutatea mea de 40 kg inainte de tratament.Am avut noroc de prieteni buni care mi-au fost alaturi si-mi sunt in continuare.

Cu speranta ca nu v-am plictisit prea rau inchei aici si ma bag la somn ca maine ma duc la munca.

Daca aveti intrebari puteti sa mi le adresati, va raspuns cu drag.

 

Va doresc sanatate multa si o viata normala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va salut pe toti colaboratorii acestui forum si ma bucur ca pot comunica , cu voi pe aceasta tema va multumesc ca m-ati primit in cercul vostru sanatate maxima

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

(Anti HBc 11.05,Anti=HBC_I - Reactive, Anti_HBe 0.01, Anti_HBe_I Reactive, HBeAg 0.441, HBeAg_I Nonreactive, HBsAg - >250.000 , HCV_3 0.08, HBsAg_I High reactive, HCV_3_I nonreactive,Acesti markari virali sunt din 27.08.2007 . Analizele facute in data de 30.07.2007 sunt :TGO 40 ( val. normale 8-50), TGP 40 ( 9-72), ALKP 87 (38-126), GGT 16 ( 8-78), WBC 6.9 (3.6-9.6), NE 66.2 ( 37-73), LY 29.4 (20-55), MO 2.9 (2.5-10), EO 1.1 (0.6-11) , BA 0.4 ( 0.0-2), NE# 4.6 (1.4-6.5), LY# 2 (1.2 -3.4), MO# 0.2 (0.0-0.7), EO# 0.1 (0.0-0.7), BA# 0.0 ( 0.0-0.2), RBC 4.24 ( 3.90-5.70), HGB 12.5 9 12.1-17.2), HCT 37.8 (36.1-50.3) , MCV 89.1 982.2-97.4, MCH 29.5 ( 27.6-33.3), MCHC 33.1 ( 33.0-34.:bye:, PLT 325 (202-386), PCT 0.284 (0.000-0.990), MPV 8.8 ( 7.8-11), PDW 15.9 (0.0-99.9), RDW 13.3 (11.6-13.7) IN PARANTEZA SUNT VALORILE NORMALE.

HBV-DNA Cobas taqMan 2180 Ul/ml , 1 Ul/ml = 5.82 c/ml

 

Acestea sunt analizele mele. Sunt disperata.

As vrea sa-mi spuneti ce trebuie facut in continuare si ce regim sa tin?? Am vreo sansa sa ma vindec vreodata avand aceste analize ??? De cand am aflat, mananc numai branza fara grasine si fructe si parca nu am vlaga nici sa merg. Cat de sever trebuie sa fie regimul ? Hepatita este replicativa in acest moment, desi am inteles ca am anticorpi, inseamna ca virusul este mai puternic ??? si se replica/

Va multumesc anticipat in speranta ca voi primi un sfat !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor,

am si eu o pacoste pe cap si ma gandeam sa cer aici o parere....am inteles de la medici ca am o hepatita cronica insa nu prea am inteles ce ar trebui sa fac, mi se par asa nepasatori dr romani asa ca m-am gandit sa apelez la voi.

de curand mi-am facut testul fibromax si am urmatoarele rezultate: fibrotest F1-F2 (0,31), actitest A1-A2 (0,43).

mentionez Anti_HBC nonreactive, HBsAg nonreactive, HCV nonreactive, AcHBs nonreactiv, TGP 71, GGT 92.

as dori sa stiu ce tratament as putea urma ? regim ? interferon ?

multumesc tutror.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna,

 

Scuze ca intervin asa probabil textul pe care il veti citi nu va va fii de mare ajutor, insa simt nevoia sa va comunic si intamplarile mele.Eu sunt de parere ca nimic nu se intampla fara motiv; toate se intampla cu un scop.Acum sa nu credeti ca imi plang de mila. Nu fac asta si nu voi face asta niciodata oricat de greu va fii.De mica am avut probleme cu sanatatea am facut viroze foarte dese, luam antibiotice mereu, am facut astm apoi, il am si in ziua de azi.Am 24 de ani si am astmul de la 8 ani.Am urmat tratamente si acum e bine. La 20 de ani am aflat ca am hepatita B dintr-o pura intamplare am vrut sa-mi fac analize de control ca nu mai facusem de cam multicel; am avut transaminazele putin ridicate si cand spun putin ma refer la cel mai putin o unitate peste maxim; doctora de atunci mi-a recomandat sa fac si teste pt B si C.B-ul a iesit la iveala, apoi AGHBe negativ si antiHBe pozitiv; am urmat un regim alimentar plus hepato-protectoare. Dupa inca doi ani aveam alergii din ce in ce mai grave, si am fost trimisa de la alergologie la gastroentereologie.Am fost trimisa la bucureste pt investigatii la Matei Bals; am facut iar analize si mi-a iesit ca am si hepatita C, am facut punctia - fibroza de grad 3, viremia 216000. ASA CA ATENTIE MARE LA CE LABORATOR VA FACETI ANALIZELE. Spun asta ptr ca teoretic acum 4 ani trebuia sa iasa si C-ul nu numai B-ul; dar asta e - asa s-a intamplat sa aflu pe rand de ele. Transaminazele erau in cote normale, am primit aprobare pt pegintron si ribavirina intr-o luna si jumatate anul trecut; dupa 3 luni viremia a iesit nedetectabil si am terminat tratamentul pe 21 dec 2007. Acum astept sa repet viremia in iulie ca sa vedem ce iese, cu toate ca nu am mari sperante, pt ca am inteles ca nu trece niciodata, sper macar pentru orgoliul meu sa fi fost o lupta castigata.Tot citesc mesajele voastre si parca ma simt atat de usurata ca am terminat interferonul si totusi e atat de trist.Imi pare extrem de rau pt toti care trec prin toate astea: indoieli, emotii, griji, reactii adverse - eu ma simteam bine si inainte de tratament, si in timpul tratamentului doar au scazut leucocitele si trombocitele, cateva stari de nervozitate sau anxietate, dar a trecut si sunt bine in continuare.Sunt alaturi de voi si sper sa fie bine pentru toata lumea.

As vrea sa va dau un sfat: Daca nu sunteti multumit de doctorul pe care il aveti, schimbati-l.

Eu am schimbat de multe ori doctorii si nu am dat spaga deloc pentru ca mi-e jena de mine ca om; e ca si cum as cersi si nu imi place; stiu foarte bine ca asa e sistemul in Romania, stiu cazuri in care pana nu s-au dat bani nu a fost tratat; insa pot sa spun ca am avut noroc si nu a fost nevoie, am preferat sa-mi schimb medicul.Am avut noroc ca am primit aprobarea repede.Am avut noroc ca am suportat tratamentul-tinand cont de greutatea mea de 40 kg inainte de tratament.Am avut noroc de prieteni buni care mi-au fost alaturi si-mi sunt in continuare.

Cu speranta ca nu v-am plictisit prea rau inchei aici si ma bag la somn ca maine ma duc la munca.

Daca aveti intrebari puteti sa mi le adresati, va raspuns cu drag.

 

Va doresc sanatate multa si o viata normala.

 

Buna!si eu ma inceput investigatiile mai amanuntite la Matei Bals...astazi am aflat din nefericire ca in decursul a 3 ani viremia mi-a crescut de la 19300 copii/ml la 78000/copii*ml....Saptamana viitoare ma duc iar sa vad ce imi recomanda...ce set de analize. Imi puteti spune la ce medic ati urmat la Matei Bals?Va multumesc anticipat si sanatate maxima tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×