Sari la conținut
Forum Roportal
mirela b

Morisca privita din afara sau din interior.

Postări Recomandate

Da' de unde sti ce soarta are el? Poate are si el destule pe cap...

 

Nu ma priveste ce soarta are el. Doar ca nu pot fi de acord cu : "fiecare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare om isi plateaste personal greselile...nimeni nu-i i le poate plati...suntem responsabili fiecare in parte de soarta noastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare om isi plateaste personal greselile...nimeni nu-i i le poate plati...suntem responsabili fiecare in parte de soarta noastra.

 

Vezi daca un handicapat fizic isi merita soarta sau un bolnav de cancer sau de sida, sau vezi de traiul subdezvoltat al celor din Africa., ziceam ceva mai inainte...

 

Trebuie sa fii prea ticalos sa spui ca fiecare isi merita soarta.

 

Depinde fiecare ce karma are (daca crezi in asa ceva).

 

Pentru mine viata e unica. Nu traim decat o data. Am murit... amin ! Adio pe veci, pamant drag ! Deci nu cred in incarnari anterioare sau viitoare, cu toate ca inca mai sper fiindca ar fi prea trist sa se termine definitiv la mormant. Si totusi consider ca avem doar o viata determinata in mare parte de sistem, oamenii fiind in mare parte produsi de acesta. Putem influenta si noi fatumul intregului ca parte singulara din acest sistem, dar foarte infim. Daca vrei sa schimbi ceva in masa ai nevoie de partizani. Si aici depinde de taria de caracter si de puterea de convingere pe care o ai asupra celor din jurul tau si mai ales de scopul pe care ti l-ai format in decursul anilor ( daca e demn sau nu ) si daca esti hotarat cu adevarat sa-l duci la capat.

Editat de Mirada-Dicovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca poti sa-i schimbi pe cei din jur prin puterea exemplului (tau). Altfel nu ai cum. Si desi mediul poate sa fie foarte puternic - daca ai vointa si dorinta de mai bine - reusesti sa avansezi. Asa cred eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca poti sa-i schimbi pe cei din jur prin puterea exemplului (tau). Altfel nu ai cum. Si desi mediul poate sa fie foarte puternic - daca ai vointa si dorinta de mai bine - reusesti sa avansezi. Asa cred eu.

 

Foarte dificil cand aproape nimanui nu-i pasa, dar merita sa incerci ca doar o viata avem... deci nu e nimic de pierdut. Vrei sa te implici sau nu... ramane la alegerea ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi daca un handicapat fizic isi merita soarta sau un bolnav de cancer sau de sida, sau vezi de traiul subdezvoltat al celor din Africa., ziceam ceva mai inainte...

 

Trebuie sa fii prea ticalos sa spui ca fiecare isi merita soarta.

 

acei oameni sunt nevinovati dar nu este vina lor si nici a lui Dumnezeu ci a climatului in care se afla ei.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Of...alegerile astea. Daca nu ne dadea liberul arbitru - ce bine era! Ne zicea ce sa facem si gata da' asa... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acei oameni sunt nevinovati dar nu este vina lor si nici a lui Dumnezeu ci a climatului in care se afla ei.....

Am citit despre ce zicea un calugar swamy mai demult de ce se nasc handicapatii si zicea ca vor sa arda karma mai repede ca altii si ca sufeltul lor cand moare - moare cu dorinta asta de a arde karma mai repede si d-aia data viitoare in viata viitoare se nasc handicapati sau fac boli precum cancer etc. Mi s-a parut interesant raspunsul, nu ma gandisem niciodata la asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Of...alegerile astea. Daca nu ne dadea liberul arbitru - ce bine era! Ne zicea ce sa facem si gata da' asa... :)

 

Mai bine cu libera alegere decat ca marionete.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×