Sari la conținut
Forum Roportal
mirela b

Morisca privita din afara sau din interior.

Postări Recomandate

Cred ca fiecare om are senzatia uneori ca se afla intr-un fel de continua morisca, ca viata i se deruleaza identic zi de zi, luna de luna, an de an. Mai mult sau mai putin identic, ceea ce-l face sa simta un fel de depresie cand realizeaza inutilitatea acestei invartiri aparent fara un scop precis. Toti vor sa stie de ce, de ce, de ce aceasta existenta mizerabila cand sunt in morisca, inauntrul ei.

 

Pe de alta parte fericirea nu aduce gandurile pozitive in creire ci gandurile pozitive din creier aduc fericirea. Ce profund...o sa ziceti...dar asa este! S-au facut si studii pe tema asta. Daca iesi din morisca si o vezi de din afara oarecum, nu te ma invarti in ea ca titirezul intr-un mod mizerabil ci cu stil. Cum zicea cavalerul jedi pe blogul lui...ca intr-un dans.

 

Ce parere aveti despre subiectul "morisca" in care va vedeti uneori sau morisca pe care o vedeti din afara si care nu va afecteaza ba va face sa radeti si sa fiti fericiti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:P

 

De fapt, cred ca, morisca de care zici, este exact Maya. Pentru a iesi din aceasta iluzie , trebuie cumva sa rupem cercul...Pentru a rupe acest cerc, cred, ca fiecare are o cheie proprie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii preferea sa traiasca in ,,cunoscut''.Necunoscutul ii sperie.

Mai bine sa se invarta in aceleasi locuri comune,sa repete aceleasi prejudecati,sa mearga pe aceeasi cale...orice numai sa evite acel inspaimantator necunoscut.Si problema e ca acolo,in necunoscut,se afla raspunsurile...doar ca nu exista nici intrebari...

Apoi se mira ca nu mai suporta banalitatea si absurdul vietii lor repetitive! -de parca i-ar obliga cineva sa gandeasca aceleasi prostii,sa repete acelesi gesturi(pana la a le face tabieturi,sau chiar ticuri),sa caute aceleasi lucruri...in acelasi fel...si,culmea,sa se astepte la rezultate diferite!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm. Nu cred ca trebuie sa faci schimbari majore ca sa nu te plictisesti. Te plictisesti daca esti in ilusion, singur. Dar nu esti singur niciodata. Zic si eu asa...

 

:P

 

De fapt, cred ca, morisca de care zici, este exact Maya. Pentru a iesi din aceasta iluzie , trebuie cumva sa rupem cercul...Pentru a rupe acest cerc, cred, ca fiecare are o cheie proprie...

Da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intr-un mod mizerabil ci cu stil

 

Ce parere aveti despre subiectul "morisca" in care va vedeti uneori sau morisca pe care o vedeti din afara si care nu va afecteaza ba va face sa radeti si sa fiti fericiti?

Deci. Parerea mea. Mizerabil si cu stil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

care isi plange ma de mila? cei din interior sau cei din exterior?

Editat de .II.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×