Sari la conținut
Forum Roportal
anca_a

Dupa o sarcina extrauterina tratata cu Metotrexat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pe 20 dec '07 am avut ultima menstruatie, pe 16 ian '08am aflat cu bucurie ca sunt insarcinata....am fost la medicsa-mi confirme, sa-mi spuna ce am de facut . Mi-a dat DUPHASTON, nu am inteles exact ptr ce...el zicea de fixare a sarcinii mai bine.dar de ce?....nu e fixata bine?............in fine. dupa o saptamana un nou ecograf sa poata sa vada sarcina. Am primit o veste groaznica...sarcina oprita in evolutie....urgent Beta-HCG sa vedem daca mai traieste.....................rezultat ingrozitor.....nu mai traieste.....urgent chiuretaj..............Am plecat la alt medic sa-mi confirme si el. La ecograf el nu a vazut sarcina ci doar unnodul.............urgent chiuretaj, sarcina neviabila................la 4 zile de la chiuretaj...o durere sfasietoare amplificata de o scurgere de sange ma trimite iarasi la medic...................concluzia?.....urgent repetarea Beta-HCG..........rezultat?..................SARCINA EXISTENTA......UNDE?..................EXTRAUTERIN.........UNGENT LA ECOGRAF SA VEDEM DACA E CAZ DE OPERATIE SAU MEDICATIE..................AM SCAPAT....doar medicatie...metotrexat si acid folic injectabil......................la 4 zile Beta-HCG....a scazut, am scapat de o posibila extirpare a trompei................dupa inca 4 zile, Iar Beta-HCG, a scazut..................sunt pe drumul cel bun

ACUM INTREBAREA MEA DACA PUTETI SA MA AJUTATI:

CE TREBUIE SA FAC SA NU MAI TREC PRIN CE-AM TRECUT

CE TRATAMENTE TREBUIE SA FAC, CE ANALIZE SAU CE ANTICONCEPTIONALA TREBUIE SA IAU

CAND MA MAI POT GANDI LA O NOUA SARCINA

SI NU IN ULTIMUL RAND, FIIND CASATORITA, O INTREBARE GREU DE PUS MEDICULUI.......CAND POT SA-MI REINCEP VIATA SEXUALA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa cred ca medicii astia la care ai fost nu si-au dat interesul in cazul tau.Raspunsurile la intrebarile tale ti le va da un medic bun si competent.Anticonceptionale nu poti lua asa dupa ureche,poate ca anticonceptionalele luate de mine nu sant chiar ok pentru tine.Inainte de a lua anticonceptionale faci niste analize,vorbesti cu ginecologul despre viata ta sexuala ..si de abia dupa aceea alegeti impreuna anticonceptionalele.Iar raspunsul la intrebarea cand iti poti relua viata sexuala tot un medic bun poate sa ti-l dea.Nu trebuie sa iti fie rusine sa intrebi pentru ca isi face pur si simplu meseria si trebuie sa te lamureasca in tot ceea ce vrei sa stii legat de ginecologie..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincera sa fiu, meicii la care am fost..................primul , cel ce a vazut sarcina in uter....la un ecograf pe burtica..........probabil se uita la nodul si-mi zicea ca e sarcina oprita in evolutie....E DOCTOR CONFERENTIAR, LECTOR...............al 2-lea..........la un ecograf intern...............nu a vazut sarcina in uter,ci un nodul...m-a trimis la chiuretaj doar dupa ce i-am povestit eu la ce mi-azis primul medic.............DOCTOR CONFERENTIAR, DOCENT, LECTORUNIVERSITAR, DIRECTOR AL MATERNITATII...................al 3-lea mi-a zis ca poate fi HCG-ul existent in organism dupa chiuretaj in cazul in care s-a desprins placenta sau a ciupit-o la chiuretaj.........DOCTOR CONFERENTIAR....................DECI?......................EU CE SA MAI CRED SI PE CINE?.....................ESENTIALUL E CA, AM SCAPAT CU VIATA.DACA RAMANEAM LA PRIMUL PUTEAM DA IN SEPTICEMIE, AL 2-LEA A ASCULTAT SI PAREREA MEA, SI A PUS DIAGNOSTIC...SUSPICIUNE DE EXTRAUTERINA...SI MI-A DAT MEDICATIE PENTRU ORICE EVENTUALITATE..................DE AL 3 LEA ...ZIC CA NUM-A VAZUT CI DOAR SI-A DAT CU PAREREA LA TELEFON, VORBIND CU MINE.....................................AM AVUT SAU NU EXTRAUTERINA?...NU STIU!....BINE CA AM TRECUT CU BINE.........................IMI ESTE FRICA DE O NOUA SARCINA, SA NU FIE EXTRAUTERINA, IN CAZ CA AM MAI AVUT...........................IMI ESTE FRICA RAU

MULTUMESC DE RASPUNS

PROBABIL TOT UN MEDIC IN POATE LAMURI TOT ( citesc multe si ma infior..........nu as dori nimanui prin ce am trecut eu)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Precis avea si strabunica. :pardon: si daca avea cel mai sigur murea, pentru ca nu aveau nici aparatura, si nu se cunoasteau atatea medicamente si proceduri medicale. SEU nu este o problema inventata sau imaginara. :P

 

Anca_a, uite aici o lista medici ginecologi din Iasi (cauta ca sunt aranjati dupa localitate), vezi care sunt mai bine cotati, alege-ti unul si mergi.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×