Sari la conținut
Forum Roportal
CssC

Mintea genereaza doar tipare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este creerul nostru in stare sa iasa din tipare? Este stiut faptul ca, practicand o meserie, un obicei indelungat, mintea tinde a repeta ceea ce a fost invatata, trece pe auto.

Credeti in posibilitatea omului (creerului) de a constientiza/prezice (si nu gandesc aici la mama omida) un eveniment. (Stiu ca exista un exercitiu de meditatie - sa privesti secundarul in dreptul lui 12,sa te uiti in alta parte in timpul de asteptare 60 sec. si apoi incerci sa privesti secundarul in dreptul lui 12, adica de unde a plecat, puteti incerca si voi, nu aveti nevoie decat de un ceas cu secundar.) EX. ti-a trecut prin cap ca diseara vine cineva in vizita, si asa a fost / stiai ca iti va suna telefonul in urmatoarele 10 min. De lucruri de genul asta vorbesc. Lucruri care nu sunt fortate de noi, sau ne impunem sa le facem.

Exercitiul asta cica incearca sa te elibereze de tipare...dar 60 de sec. nu este tot un tipar?! dar oricum mi se pare provocator!

Editat de CssC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre asta vorbeste fizica cuantica, asa numita fizica a ... (paradoxal) posibilitatilor. Nu doar despre a prezice un anumit eveniment, sau mai bine zis...de a-l programa/dori sa se petreaca, ci si despre a fi in doua locuri diferite in acelasi timp! Fizica cuantica sustine ca tot ce vedem in jur poate fi produs al imaginatiei noastre si deci - modelabil -

Practic putem influenta realitatea pentru ca realitatea ne-o creem de fapt, singuri.Tot "secretul" ar fi sa ne eliberam constiinta de barierele unor date exacte in care ne aflam in prezent.

Heisenberg, unul din fondatorii fizicii cuantice a spus ca atomii nu sunt lucruri, ci doar tendinte. Acest lucru e demonstrat si mai e si credibil, ceea ce intr-adevar da de gandit.

Apoi mai vine si partea aceea cu apa...faptul ca corpul uman e format din aprox 70% apa, iar apa e influentata de o multime de factori

Sunt multe de luat in considerare vizavi de topicul tau....nu cred ca mintea genereaza doar tipare dar vezi tu...aceste tipare au creat cat de cat o ordine si cred ca alegem intuitiv varianta mai simpla, sau mai bine zis mai putin riscanta a unei convietuiri, pentru a nu crea (cine stie) haos...

Offtopic (aproximativ)

E curios cum, in fizica cuantica, cea care neaga existenta divinitatii, sustinand ca noi suntem proprii nostrii stapani, cum totul se reduce (la fel ca in religie) tot la credinta. Doar daca crezi ca poti fi in doua locuri in acelasi timp, acest lucru ar fi si posibil. Ori, e cam...greu de crezut. Ironia face ca si viceversa sa fie valabila - s-ar (PREA) putea sa ne amagim cand spunem ca-credem in Dumnezeu. Parerea mea e ca cel mult speram in existenta lui.

Editat de Utopia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Despre asta vorbeste fizica cuantica, asa numita fizica a ... (paradoxal) posibilitatilor. Nu doar despre a prezice un anumit eveniment, sau mai bine zis...de a-l programa/dori sa se petreaca, ci si despre a fi in doua locuri diferite in acelasi timp! Fizica cuantica sustine ca tot ce vedem in jur poate fi produs al imaginatiei noastre si deci - modelabil -

Practic putem influenta realitatea pentru ca realitatea ne-o creem de fapt, singuri.Tot "secretul" ar fi sa ne eliberam constiinta de barierele unor date exacte in care ne aflam in prezent.

Heisenberg, unul din fondatorii fizicii cuantice a spus ca atomii nu sunt lucruri, ci doar tendinte. Acest lucru e demonstrat si mai e si credibil, ceea ce intr-adevar da de gandit.

Apoi mai vine si partea aceea cu apa...faptul ca corpul uman e format din aprox 70% apa, iar apa e influentata de o multime de factori

Sunt multe de luat in considerare vizavi de topicul tau....nu cred ca mintea genereaza doar tipare dar vezi tu...aceste tipare au creat cat de cat o ordine si cred ca alegem intuitiv varianta mai simpla, sau mai bine zis mai putin riscanta a unei convietuiri, pentru a nu crea (cine stie) haos...

Offtopic (aproximativ)

E curios cum, in fizica cuantica, cea care neaga existenta divinitatii, sustinand ca noi suntem proprii nostrii stapani, cum totul se reduce (la fel ca in religie) tot la credinta. Doar daca crezi ca poti fi in doua locuri in acelasi timp, acest lucru ar fi si posibil. Ori, e cam...greu de crezut. Ironia face ca si viceversa sa fie valabila - s-ar (PREA) putea sa ne amagim cand spunem ca-credem in Dumnezeu. Parerea mea e ca cel mult speram in existenta lui.

si daca eu ti-as spune ca sunt sigur de existaenta lui Dumnezeu....m-ai crede?

cat despre fizica cuantica....ma intreb si eu de ce a ramas la stadiul de concept...de ce nimeni, nici macar fondatorii ei n-au reusit s-o puna in practica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si daca eu ti-as spune ca sunt sigur de existaenta lui Dumnezeu....m-ai crede?

cat despre fizica cuantica....ma intreb si eu de ce a ramas la stadiul de concept...de ce nimeni, nici macar fondatorii ei n-au reusit s-o puna in practica

 

 

Spun ca te-amagesti....(fara suparare) :spiteful:

Asta nu-nseamna ca neg existenta lui Dumnezeu, si eu mi-as dori sa existe, sa fie BUN. Dar e o speranta nu o certitudine.

Editat de Utopia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spun ca te-amagesti....(fara suparare) :spiteful:

oare?

cred fara sa stiu concret?

oare nu sunt atatea lucruri ce dovedesc existenta divinitatii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea m-am contrazis eu pe forum...:lol2: Am reeditat primul mesaj...nu stiu daca ai observat. Imi doresc sa existe, intelegi? Cu totii ne dorim, in caz ca nu sunt printre noi psihopati :spiteful:

Cat despre dovezi.................nu stiu ce sa mai spun, am vrut sa scriu ca ma lasa rece, dar nu stiu ce sa mai cred

stiu ca nu stiu si punct, cam atata pe planul lucrurilor concrete. Important pentru mine e ca simt, sper in bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prea m-am contrazis eu pe forum...:lol2: Am reeditat primul mesaj...nu stiu daca ai observat. Imi doresc sa existe, intelegi? Cu totii ne dorim, in caz ca nu sunt printre noi psihopati :spiteful:

Cat despre dovezi.................nu stiu ce sa mai spun, am vrut sa scriu ca ma lasa rece, dar nu stiu ce sa mai cred

stiu ca nu stiu si punct, cam atata pe planul lucrurilor concrete. Important pentru mine e ca simt, sper in bine

Simtirea iti poate da o nota de concretizare.....insa tot timpul mintea va cere ca informatia sa fie cat mai clar posibila...

in principiu simpla existenta a noastra in planul pamantesc este un mister...viata in sine, la fel si moartea e un mister....

numai ochiul format poate vedea minunile ce-l inconjoara :lol2:

Singura explicatie a misterului ce ne inconjoara este, cel putin pentru mine, un mister si mai mare...Divinitatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Singura explicatie a misterului ce ne inconjoara este, cel putin pentru mine, un mister si mai mare...Divinitatea

 

 

de acord cu tine :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o stare de plutire si ma descarc oarecum raspunzand acum, topicului tau

Am vazut mai devreme K-Pax, un film care are legatura cu tema de-aici si pe care vi-l si recomand.

 

Spun: POATE fizica cuantuca are dreptate si spun DA, mintea noastra nu genereaza doar tipare, dar nu cred in sinea mea ce spun. Aici intru intr-o alta deruta completa (sau relativ..) pentru ca imediat vine in minte intrebarea: exista mai multe valente, etape ale credintei? Ca vroiam sa scriu: nu cred suficient. Folosim frecvent expresia, dar e impropriu folosita. Ori crezi ori nu.

O melodie ce reflecta starea de moment, texte plimbandu-se de-a valma pe mess, un dictionar de filosofie langa tine, in care sa cauti nici tu nu stii bine ce, cu ochii intredeschisi tarziu, in noapte, euforic, iata cum imaginatia e on, s-au dus tiparele....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este creerul nostru in stare sa iasa din tipare? Este stiut faptul ca, practicand o meserie, un obicei indelungat, mintea tinde a repeta ceea ce a fost invatata, trece pe auto.

Credeti in posibilitatea omului (creerului) de a constientiza/prezice (si nu gandesc aici la mama omida) un eveniment. (Stiu ca exista un exercitiu de meditatie - sa privesti secundarul in dreptul lui 12,sa te uiti in alta parte in timpul de asteptare 60 sec. si apoi incerci sa privesti secundarul in dreptul lui 12, adica de unde a plecat, puteti incerca si voi, nu aveti nevoie decat de un ceas cu secundar.) EX. ti-a trecut prin cap ca diseara vine cineva in vizita, si asa a fost / stiai ca iti va suna telefonul in urmatoarele 10 min. De lucruri de genul asta vorbesc. Lucruri care nu sunt fortate de noi, sau ne impunem sa le facem.

Exercitiul asta cica incearca sa te elibereze de tipare...dar 60 de sec. nu este tot un tipar?! dar oricum mi se pare provocator!

Un exercitiu mai bun ar fi constientizarea fiecarui minut pe care il petreci in societate sau in locul tau privat de orice interferenta cu oamenii sau lucrurile. Daca privesti atent, dar atent bine de tot ai sa vezi reactia sau ma rog.. efectul, rezultatul fiecarui gest al tau asupra oamenilor sau lucrurilor din jur, sau lucrurilor/oamenilor din vecinatatea celor cu care ai intrat in contact direct (efect domino), asa cred ca poti prezice multe lucruri dar cel mai important este ca poti evita lucruri/evenimente diverse.

Totul cred ca sta in constientizarea propriilor interactiuni cu lucrurile/oamenii din jur. Exemplu de test: Pune o camera de filmat in camera in care iti petreci majoritatea timpului cand esti acasa timp de o zi intreaga. Apoi a doua zi sa revezi de la cap la coada filmul tau. O sa vezi multe chestii interesante...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×