Sari la conținut
Forum Roportal
argv

transformator + trabsformator

Postări Recomandate

Salut

 

Am un transformator care are iesire de 12V / 1200mA si un transformator cu iesire de 5V / 300mA.

As avea nevoie sa alimentez un aparat cu 12V / 1500mA. Din pacate am cam uitat fizica ce o stiam...

Intrebarea este: daca leg cele doua transformatoare in paralel pot sa obtin 12V 1500mA?

 

Mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu!

N-o sa obtii.

Dar poti sa folosesti linistit transformatorul de 12 v pe care il ai.

Dar nu uita ca un transformator nu este un alimentator.

Ai nevoie de cc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un transformator care are iesire de 12V / 1200mA si un transformator cu iesire de 5V / 300mA.

As avea nevoie sa alimentez un aparat cu 12V / 1500mA. Din pacate am cam uitat fizica ce o stiam...

Intrebarea este: daca leg cele doua transformatoare in paralel pot sa obtin 12V 1500mA?

 

 

ai demarat lucrul la tastatura cu electrosocuri ? :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daaa.. si incerc sa maresc curentul sa vad efectele :tease:)

 

.. Am o problema cu alimentarea la modemul ADSL si inainte de a da banii pe alta as vrea sa verific ca modemul inca mai merge..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.. Am o problema cu alimentarea la modemul ADSL si inainte de a da banii pe alta as vrea sa verific ca modemul inca mai merge..

 

cel mai sigur, si mai rapid, este sa mergi la un prieten care are o sursa de alimentare reglabila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi trimite alta ISP-ul :tease: Noroc ca mai am un modem ..

Modem-urile, fie ele ADSL sau nu, au nevoie de o sursă de curent alternativ, nu continuu. Absolut toate modem-urile pe care le-am avut, erau alimentate cu 9V , 15 V sau 18V, dar alternativ, nu continuu. (deci numai transformatorul, fără redresare). Redresarea o fac ele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Modem-urile, fie ele ADSL sau nu, au nevoie de o sursă de curent alternativ, nu continuu. Absolut toate modem-urile pe care le-am avut, erau alimentate cu 9V , 15 V sau 18V, dar alternativ, nu continuu. (deci numai transformatorul, fără redresare). Redresarea o fac ele

post-43010-1203496268_thumb.jpg

post-43010-1203496343_thumb.jpg

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de un modem proprietar (triple play) alimentat cu curent continuu. Problema e ca transformatorul s-a uzat sau cine-l stie si nu mai scoate curentul necesar adica cei 1200mA. In plus scoate si un tiuit care inainte nu se auzea. Totusi daca leg iesirile la cele 2 transformatoare in paralel care va fi tensiunea si intensitatea? Am vrut sa mai adaug un transformator cat sa fac un test, sa fie sigur ca problemele care le am vin de la sursa de curent.

Am descris simptomele la hotline si au zis ca e problema cu alimentarea si imi trimit alta. Desi modemul functioneaza destul de bine, doar ca se desincronizeaza si telefonul nu mai merge deloc. Si parca si imaginea la TV (TV over ADSL) avea ceva probleme ca tot se modifica din 16/9 in 4/3

Acum folosesc un Alcatel SpeedTouch 510.. este unul dintre cele mai bune modemuri ADSL cu care am lucrat; din pacate este in ADSL1 iar linia mea suporta un debit mai mare de 8Mbits

 

Freebox_dos_mieux.jpeg

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×